Header Ads

1 Mayıs 1977'de Katledilen İşçi ve Emekçiler, Kazancı Yokuşu'nda Anıldı1 Mayıs 1977'de katledilen işçi ve emekçiler, Kazancı Yokuşu'nda anıldı.

Taksim'de DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu sendikaların ortak açıklamasını okudu.

1977 yılında Kazancı Yokuşu'nda hayatını kaybeden işçilerin isimlerinin yanında Gezi direnişinde hayatını kaybeden gençlerin isimleri de tek tek okundu.

Çerkezoğlu 1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanında olacağız vurgusunu yaptı.İşte Çerkesoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Bizler bugün 1 Mayıs 77'de 37 inisanımızı kaybettiğimiz Kazancı Yokuşu'nun başındayız  ve diyoruz ki selam olsun şehitlerimize ve selam olsun Haziran isyanında bu halkın özgürlük ve eşitlik davasında hayatını ortaya koyanlara. Selam olsun bu topraklarda özgürlük ve eşitlik mücadelesinde düşenlere. Hepimiz biliyoruz ki bu ülkede 1 Mayıs'ın tarihi bu ülkede toplumsal mücadelerin tarihidir. Taksim Meydanı'nı bu ülkenin tarihi ve belleği olan kazanılmış bir simge olan meydanı işçi sınıfına kapatanlara onların kutuplaştırmasına alet edemeyeceğini ilan ediyoruz.

Çerkesoğlu'nun ardından KESK Başkanı Lami Özgen bir konuşma yaptı. Özgen de 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararlılığında olduklarını söyledi.

DİSK, KESK, TTB üyelerinin yanı sıra CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Kadir Gökmen Öğüt ile CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da anma etkinliğine katıldı.

Anmada "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür", "Yaşasın 1 Mayıs" sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından anma etkinliğine katılanlar Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs 1977 tarihinde ölenler anısına karanfil bıraktı.

Yoğun yağmur altında İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçen grup, Şişhane’de 1989 yılında öldürülen Mehmet Akif Dalcı'yı da andıktan sonra olaysız dağıldı.

 Sabah saatlerinden itibaren emniyet güçleri meydanda yoğun güvenlik önlemi aldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.