Header Ads

AKP İtiraz Ediyor YSK Kabul Ediyor: CHP'nin Kazandığı Yalova ve Dalaman'daki Seçimler Araştırılacak


Yüksek Seçim Kurulu, AKP'nin Yalova ve Muğla'nın Dalaman ilçesindeki seçimler için yaptığı itirazın gerekçesini haklı buldu, İlçe Seçim Kurulu'na araştırma talimatı verdi.

YSK ara kararında, AKP'nin itirazı üzerine İlçe Seçim Kurulu'ndan oy kullanma ehliyeti olmadığı halde oy verenlerin tespit edilmesini istedi. Kurul buradan gelecek yanıta göre nihai kararını verecek.

AKP'nin Yalova Belediye Başkan adayı Yakup Koçal, seçmen olmadığını iddia ettiği kişilere oy kullandırıldığını iddia etmişti. AKP'li aday bununla ilgili ellerinde belge olduğunu öne sürüyordu.

Seçimleri kazanan CHP'li Vefa Salman "YSK'ya itiraz için; seçim yenilense ne olur. Seçimi ben yeniden alacağım. Hayırlısı olsun. Ben bu işi Allah'ın adaletine bıraktım derim." dedi.

Karara CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce sert tepki gösterdi. İnce'nin tweetleri şöyle:

"Utanmaz adamlar. AKP Yalova Belediye Meclis üyesi Ö. Nergis'in dayısının oğlu E. Kaymak'a (%75 özürlü) 1095 No'lu sandıkta oy kullandırıp sonra da özürlüler oy kullandı diye seçimi iptal ettirmeye çalışıyorlar! Şikayet ettiklerinizin kimliklerini tek tek açıklayacağım! Yalova'da insan içine çıkamayacaksınız!

Tezgaha bak tezgaha! Asker oy kullanmış, kim bu asker? Yalova İl Seçim Müdürü A. Karadağ'ın yeğeni S. Karadağ. Gemlik'te asker, ama çocuk askeri birlikten dışarı çıkmamış, oy kullanmamış!

İşin kolayını bulduk, 10 özürlü tespit et,oy kullandır, kaybedersen itiraz et, seçimi iptal ettir, kazanırsan sesini çıkarma!Ne ala memleket.

Paşakent Mahallesi 1206 nolu sandık Özlem Kaçal 15 Ocak'ta rahmetli olmuş ve oy kullanmamış ama AKP'nin itiraz listesinde var!  1075 nolu sandıkta Şerafettin Şahin, devletin atadığı sandık görevlisi ve o sandıkta oy kullanmamış! AKP oy kullandı diye itiraz etmiş! 1049 nolu sandıkta Remzi Yüksel oy kullanmaması gereken kişi olarak itiraz edilmiş ama o sandıkta sandık kurulu başkanı ve üye olarak görev yapmamış ve oy kullanmamış!

Ey Türkiye, Adalet Bakanlığı'na, UYAP'a, Vali'ye, AKP'nin parti devletine karşı mücadele ediyoruz, duy sesimizi."

Yalova'daki sonuçlarla ilgili tartışmalar yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart'tan bu yana devam ediyor.
İl Seçim Kurulu sonuçlarına göre, Yalova'daki seçimleri bir oy farkla Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adayı Yakup Bilgin Koçal’ın kazandığı açıklanmıştı.

CHP, birleştirme tutanaklarında hata yapıldığı gerekçesiyle karara itiraz etmişti. AKP de oylarının yanlış hesaplandığını, farkın birden fazla olduğu iddiasıyla 59 sandıktaki geçersiz oyların tekrar değerlendirilmesini istemişti. İtirazları inceleyen İl Seçim Kurulu, 124 sandıkta geçersiz olduğu gerekçesiyle iptal edilen oyların yeniden sayılmasına karar vermişti.

Yalova'da oy sayma işlemi 2 Nisan Çarşamba günü sabaha kadar sürdü. Çok sayıda CHP'li Yalova İl Seçim Kurulu’nun bulunduğu adliye önünde sonucu bekledi. Sayımın ardından sevinen taraf CHP oldu. Merkez İlçe Seçim Kurulu, CHP adayı Vefa Salman'ın 6 oy farkla seçimi kazandığını açıkladı.

Yatağan'a ret, Dalaman'a onay
YSK AKP'nin Dalaman'daki seçim sonuçlarına ilişkin itirazını da haklı bularak İlçe Seçim Kurulu'ndan oy kullanma ehliyeti olmadığı halde oy verenlerin tespitini istedi. Dalaman'da seçimi CHP kazanmıştı.

Parti'nin Muğla'nın Yatağan ilçesindeki seçim sonuçlarına yaptığı itiraz ise reddedildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.