Header Ads

İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt Kapısında 81 Yıl Aradan Sonra Yeniden Osmanlı Tuğrasıİstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü ana giriş kapısının restorasyon çalışmaları sona erdi.

Restorasyon kapsamında kapının üzerindeki T.C. ibaresi altında bulunan Osmanlı padişahı Abdülaziz’'in Osmanlı tuğrası ortaya çıkarıldı.

Daha önce sadece İstanbul Üniversitesi yazan yerin başına ise T. C. ibaresi getirildi.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü ana giriş kapısındaki restorasyon yaklaşık 10 ay süren çalışmaların ardından son buldu.

İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 23.02.2007 tarihli kararında, yapı üzerindeki mermer madalyonların açılarak, altında bulunduğu düşünülen tuğraların tespit edilmesi ve durumunun bildirilmesi istendi.

Restorasyon çalışmalarına başlandığında madalyonların altındaki tuğralar bulundu.

İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 19.02.2014 tarihli kararı ile tuğralar tekrar gün yüzüne çıkarıldı.

1933 yılında üzeri kapatıldığı öne sürülen ve 81 yıldır akıbeti bilinmeyen tuğralar ile üstündeki Abdülfettah Efendi'nin imzası da görünür hale geldi.

Kapının restorasyon ve konservasyon çalışmasında, cephe temizliği, taş onarımlar, kimyasal sağlamlaştırma, kalem işi süslemeleri de yapıldı.

Eski adı "Seraskerlik Kapısı" olan kapı Osmanlı padişahı Abdülaziz tarafından yaptırıldı.


1900'lü yılların başları
Bazı İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve Ulusal Öğrenci Konseyi, T.C ibaresinin altında 1933 yılına kadar bulunan Sultan Abdülaziz tuğrasının yeniden gün yüzüne çıkarılması için sosyal medya aracılığıyla "Tarihimi Geri Ver" kampanyası başlatmıştı.

(ajanslar)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.