Header Ads

Kuzguncuk Bostanı'nda "Budama" Adı Altında Ağaç Katliamı: "300 Yıllık Nar Ağacını Kestiler"

Üsküdar Belediyesi'nin Kuzguncuk Bostanı'nda yaptığı kontrolsüz ve habersiz 'budama'ya halk tepki göstererek suç duyurusunda bulundu.

Kuzguncukluların 30 yıldır yapılaşma tehdidinde karşı mücadele ettiği bostanda, son iki yıldır halk kendi imkanlarıyla tarım yapıyor.

Mart ayının ortasında Üsküdar Belediyesi, Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü’nden bostanı ayda 21 bin liraya bir yıllığına kiralamıştı.

Park Bahçeler Genel Müdürlüğü'nden bir ekip saat 09:00'da kimseye haber vermeden bostana girerek "budama" adı altında kesim işlemleri yaptı. Bunu duyan Kuzguncuklular hemen bostana gelerek müdahale etti.


Bu sırada belediye ekiplerinin Bostan'dan çıkmasını isteyen çevreciler ile görevliler arasında tartışmalar yaşandı. Bazı Kuzguncuklular ile çevreciler arasında da gerginlik çıkınca olay yerine polis ekipleri çağrıldı. Kesilen ve budanan ağaçlar çevreciler tarafından tek tek toplandı.Gerginliğin artması üzerine polis ekipleri de olay yeri ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.
Nar ağacını kestiler
Kuzguncuklular Derneği Başkanı Tülay Onat Akabey, belediyenin "budama" diyerek yaptığı çalışmada ekiplerin nar ağacını, ağaççıkları, bögürtlen, defne ve erguvanları kestiğini söyledi.

"Bostanı besleyen sistemin bir kısmını yok ettiler. Biz hemen müdahale etmesek devam edeceklerdi. Şimdi durdurduk ve nöbet tutuyoruz. Suç duyurusunda da bulunduk. Biz belediye başkanını ile geçen hafta karşılaştığımızda 'buranın neye ihtiyacı var' diye sormuştu. Biz de 'budanmaya ve temizlenmeye' demiştik. Ancak talebimiz bu değildi. Budama ve temizleme işlemi için bir proje gerekiyor. Bizimle hiç konuşmadan, uzman getirmeden yapıyorlar. Bu yaptıkları ne doğru bir yöntem ne de doğru bir zaman."

Akabey, yeni belediye başkanı Hilmi Türkmen ile henüz bir araya gelip görüşemediklerini ve bir yıllığına 21 bin liraya kiraladıkları bu yerde ne yapmak istediklerini tam olarak bilmediklerini söyledi.


Üsküdar Belediyesi'ne tepki gösteren Şafak Tanrıverdi isimli Kuzguncuk sakini, belediyenin 'budama' diyerek yaptığı çalışmada nar ağacını, ağaççıkları, bögürtlen, defne ve erguvanları kestiğini söyledi. Tanrıverdi, "Bostanı besleyen sistemin bir kısmını yok ettiler. Biz hemen müdahale etmesek devam edeceklerdi. Şimdi durdurduk ve nöbet tutuyoruz. Burayı sosyal tesis yapmak istediklerini tahmin ediyoruz. Burası ranta açılırsa ağaçlar ve yeşil alan yok olur. Buna izin vermeyeceğiz." dedi.

Bostanın yeşil kalması için yıllardır mücadele yürüttüklerini söyleyen Ahmet Özdemir, ise “Budama adı altında ağaçların işlevini sonlandırıyorlar. Böylece bostan özelliğini yitirmeye başladığını düşündürecekler. Betonlaştırılması için atılan adımlardan birisi. TEMA Vakfı’na kayıtlı 300 yıllık bir nar ağacını tamamen kestiler. Ağaçların kuruyarak yok olmasını sağlayacaklar. Bostanın yeşil kalması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu mevsimde budama olmayacağını hepimiz biliyoruz.” dedi.

Halk güven sorunu yaşıyor
Bir önceki Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, bostanı kiraladıktan sonra tarım yapan insanlarla işbirliği içinde olacaklarını bostan olarak bilinen bu yeşil alanı koruyarak çocukların organik tarım yapmayı öğrenebileceği bir hobi bahçesi olarak kullanmayı düşündüklerini söylemişi.

Ancak 1986 yılındaki imar plan tadilatılarında bostanın yerine "okul" fonksiyonu getirilmesinden ve 30 yıl boyunca sürekli yapılaşma tehdidi altında olmasından dolayı, halk güven konusunda sıkıntı yaşıyor.

Sultan Mehmet Reşat döneminden kalan 16 bin 445 metrekarelik yeşil alan, uzun yıllar bostan olarak kullanılmıştı. Bostan son sahibi Rum İspiro Şoro'dan 1977’de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçmişti. Bostana, İspiro Şoro’nun oğlu İlia Şoro’dan dolayı Kuzguncuklular İlia’nın Bostanı da  diyor.


(Cihan/Bianet/sendika.org/Diren Kuzguncuk Facebook/Caferağa Dayanışması)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.