Header Ads

TBMM 20 Günlük Aranın Ardından Açıldı: İlk Gündem Eski Bakanlara Soruşturma Önergeleri


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) mesai, yerel seçimler nedeniyle verilen yaklaşık 20 günlük aranın ardından yeniden başlıyor. Meclis’in ilk işi, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) bakanlar hakkında verdiği soruşturma önergelerinin okunması olacak.

Soruşturma önergeleri okunacak
CHP, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Meclis Başkanlığı’na dört ayrı önerge verdi.

AKP’nin ise bir soruşturma önergesi bulunuyor. Bu önergelerin Meclis Genel Kurulu’nun bilgisine sunulmasının ardından komisyon kurulup kurulmayacağına dair gizli oylama yöntemiyle karar alınacak. Bu oylamanın 5 Mayıs tarihine kadar yapılması bekleniyor. Soruşturma açılması kabul edilirse dört ayrı komisyon mu, yoksa tek komisyon mu kurulacağı da karara bağlanacak.

Karar cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına kalabilir
Meclis içtüzüğüne göre soruşturma komisyonlarının çalışması için iki aylık süre bulunuyor, gerek görülürse bu süreye iki ay daha eklenebiliyor. Bu durumda komisyon çalışmalarının en erken 2014 Haziran ayı başına en geç ise 2014 Ağustos ayı başına kadar devam etmesi gerekiyor. Çalışmaların uzaması durumunda bu isimlerin aklanması ya da Yüce Divan’a gitmesi kararının cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına kalma ihtimali var.

AKP ve CHP'nin önergelerinin içeriği
AKP'nin 86 milletvekilinin imzasıyla dört bakan için verdiği tek önergede Bayraktar, Çağlayan, Güler ve Bağış'ın imzaları yok. Ancak bu isimlerin Meclis Başkanlığı ve AKP grubuna ilettikleri 'aklanma talebi'ni içeren dilekçenin ayrıntılarına önergede yer verildi.

Önergede dört eski bakana itham edilen suçlamaların soruşturulmasının "özel hayatın gizliliği ve korunması", "haberleşme özgürlüğü ve gizliliği" ve masumiyet karinesi yani "lekelenmeme hakkı" ilkeleri açısından önemli olduğu belirtildi. Önergede, "Bu, yüce Genel Kurul'a ve yargıya olan hesap verme sorumluluğunun da bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır" denildi.

CHP ise AKP'nin aksine eski bakanlar için dört ayrı soruşturma komisyonu kurulmasını istiyor. Bunun için hazırlanan dört ayrı önerge 19 Mart Çarşamba günü Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Bu önergelerde tek tek suçlamalar ve bunların Türk Ceza Kanunu'ndaki karşılıkları açıklanarak verildi.

CHP'nin verdiği önergelerde yer alan ortak suçlama Erdoğan Bayraktar, Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış'ın birden çok kez rüşvet almaları oldu. Bayraktar için görevi kötüye kullanmak, Muammer Güler için sahte belge düzenlemek, soruşturmanın gizliliğini ihlâl, suçluyu kayırma, Çağlayan için resmi belgede sahtecilik suçlaması nedeniyle soruşturma talep edildi.

(Al Jazeera)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.