Header Ads

9. İşçi Filmleri Festivali: "Her Yer Festival, Her Yer Direniş"


Bu yılki şiarını "Her yer festival, her yer direniş" olarak belirleyen 9. İşçi Filmleri Festivali, dün akşam gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Şişli Kent Kültür Merkezi'nde dün akşam yapılan açılış gecesinin sunuculuğunu oyuncu Şenay Gürler üstlendi.

Açılış konuşmasını yapan Özgür Balcı, "Sponsorsuz, parasız ve biletsiz" düzenlenen festivalde yarışmanın olmadığını söyledi, festivalin, gönüllülük ve dayanışmayla büyütüldüğünü belirtti.

Program Gezi'de yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı. Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ve Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş sahneye davet edildi. "Zor bir süreç yaşadık. Onurumuzla, başımız dik bu sürece devam edeceğiz" diyen Sami Elvan'a kitle "Berkin Elvan ölümsüzdür" sloganıyla destek verdi.

Ali Ayvalıtaş, Mehmet ve Fadime Ayvalıtaş'ı kaybettikten sonra, ayakta kalabilmesini gösterilen dayanışmayla sağladığını belirtti. Ayvalıtaş, "Umarım bu ülkeye güneş bir an evvel doğar" dedi.İstanbul 1 Mayıs direniş görüntülerinin yer aldığı sinevizyon, salonu dolduran yüzlerce kişi tarafından coşkuyla alkışlandı.

'HEP BİRLİKTE TARİH YAPTIK'
Festivali hazırlayan kurumlar adına İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez bir konuşma yaptı. "Zor günler geçiriyoruz" diyen Erez, şöyle devam etti: "Ümitsiz miyiz? Gaza karşı yürüyorsak, sansüre karşı duvarlara yazı yazıyorsak, filmleri çekiyor ve burada siz onları alkışlıyorsanız, ümidimiz var demektir."

Erez'den sonra Taksim Dayanışması adına Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu, el ele sahneye çıktı. "Biz bir tarih yaptık, hep birlikte yaptık. Dünyaya örnek olacak bir direniş sergiledik. Başta Berkin olmak üzere hepimiz doğru şeyler yaptık" diyen Yapıcı, ekledi: "1 Mayıs, 2013'ün Gezi direnişini tutuşturdu. Umarım, 2014 1 Mayıs'ı da yeni Haziranlar, Ekimler, Aralıklar'ı tutuşturur."DİRENİŞÇİ İŞÇİLER FESTİVALDE
İşçi Filmleri Festivali'nde direnişte olan ve direnişleri kazanımlarla sonuçlanan işçiler hep birlikte sahne aldı. Ali Ayvalıtaş, direnişçi işçilere karanfillerini verdi. Direnişleri devam eden Punto Deri, Greif, Liman işçileri, Karşı Gazetesi emekçileri ile taşeronlaştırmaya karşı direnişleri kazanımla sonuçlanan Cerrahpaşa sağlık emekçileri, özelleştirmeye direnen BEDAŞ işçileri adına birer işçi sahneye çıkarak konuşmalar yaptı. Greif ve liman işçilerinin DİSK karşıtı konuşmaları, yine DİSK'le birlikte yürüttükleri direnişi kazanımla sonuçlandıran Cerrahpaşa ve BEDAŞ işçileri tarafından eleştirildi. DİSK önlüğüyle sahneye çıkan sağlık emekçisi, "Biz bu önlükle patronun karşısına dikildik. Biz bu önlükle direniş yaptık. Biz bu önlükle kazandık" dedi. Kitle "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganı attı.

HAMBURG SOKAKLARINDAN SELAM
İşçilerin konuşmalarından sonra, "İngiliz İşçi Sınıfı"nın yönetmeni Deirdre O'Neill ve Michael Wayne, "Elif'in Erkekleri" filminin yönetmeni Markus Fiedler, "Perspektifler" filminin yönetmeni Aleksandrou Papathanasiou ve "Megafonlu Adam" filminin yönetmeni Michelangelo Severgnini ile Kristin Krüger sahneye çıktı, festival düzenleyicilerini ve direnişçileri selamlayan konuşma yaptılar. İlk kez İstanbul'a geldiğini söyleyen Krüger, Hamburg direnişçilerinin selamını iletti. Yönetmenlere Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türker çiçek verdi.

Her yıl bir set emekçisine plaket veren festival, bu yılki plaketi ışıkçı Nezir Yücel'e takdim etti. Etkinlik Praksis'in ezgileri ile devam etti. Festivalin İstanbul ayağının açılış filmi ise Reyan Tuvi'nin Gezi Direnişi'ni, polis saldırılarını, forumları ve Gezi'de kurulan komün yaşamı karakterler üzerinden anlattığı "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" oldu. Gece film gösterimiyle sona erdi.

Detaylı bilgi için: http://www.iff.org.tr/

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.