Header Ads

DİSK: "Emekçiler Tüm İstanbul'u 1 Mayıs Alanına Çevirdi, Zulüme Karşı Direndi"


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), yazılı bir açıklama yaparak Taksim'de yaşanan polis şiddetine tepki gösterdi.

DİSK, "Baskı ve zorbalığı, adaletsizlik ve hukuksuzluğu ilke edinen iktidar, korku imparatorluğu kuramayacağını bir kez daha gördü. Sokaklarındaki polis, bariyerleriyle büyük bir cezaevine dönüştürülen İstanbul'da halk, zulüm karşısında direndi" dedi.

"Emekçiler tüm İstanbul'u 1 Mayıs alanına çevirdi" diyen DİSK, "AKP iktidarının hak hukuk tanımaz baskıcı karakteri, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, 1 Mayıs’ta tüm ülkede estirdiği terör ve şiddetle kendini bir kez daha gösterdi. Siyasi iktidarın, en temel ve demokratik haklarını savunan milyonların üzerine polis gücünü tüm şiddetiyle göndermesi sonucunda İstanbul ve Ankara’da yüzlerce insan yaralandı, onlarcası gözaltına alındı, uygulanan fiili sıkıyönetim sonucunda halk evlerine hapsedildi, esnaf polis şiddeti sonucunda zarar uğratıldı" diye belirtti.

Yasaklara ve saldırılara karşı direneceklerini belirten DİSK, şunları belirtti:

"Geçmiş yıllarda yaptıklarının hesabını nasıl sormuşsak, sokakları, meydanları bu yasakçı anlayışa teslim etmeyerek direnmiş AKP iktidarının demokrasi maskesini düşürmüşsek, bundan sonra da aynı anlayışla yasaklara meydan okuyacağız. Hak, hukuk tanımayan bu anlayış bizlerin girişimi ile uluslararası mahkemelerde nasıl hesap vermişse, bu yaptıklarının hesabını da verecek. AKP iktidarının işçi düşmanı, demokrasi ve barış düşmanı gerici faşizan bir hükümet olarak tarihe kazınması için elimizden ne geliyorsa yapacağız.

Bu saldırılar karşısında direnenlerin, günler öncesinden başlayan tehditlere kulak asmayıp dün 1 Mayıs meydanlarına çıkanların gösterdiği gerçek de açıktır: Türkiye işçi sınıfının, emekçilerin ve halkın iradesini teslim alamadınız, alamayacaksınız.

Antidemokratik yasalarınızdan ve yasaklarınızdan aldığınız güçle kurduğunuz işçi/emekçi düşmanı iktidarınız, dünyanın en güzel değerlerini yaratan biz emekçilerin elleri ile yıkılacak, bu ülkede eşitlik, özgürlük, adalet ve barış rüzgarı esecektir...

Siyasi iktidarı uyarıyoruz: Bugün halka karşı sokaklarda kullandığınız şiddet ve zulüm, çok değil, yakın bir gelecekte o şaşaalı koltuklardan inmenizin tohumları olacaktır.

Şimdiden ilan ediyoruz ki 1 Mayıs meydanımızı er ya da geç kazanacağız, seneye de mutlaka Taksim’de olacağız!

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak 1 Mayıs'a ilişkin geniş bir değerlendirmeyi yarın saat 11.00’de DİSK Genel Merkezi’nde yapacağız.

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!"

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.