Header Ads

Eski İsrail Başbakanı Olmert'e Kudüs Belediye Başkanıyken Aldığı Rüşvet Nedeniyle 6 Yıl Hapis Cezası


Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Kudüs Belediye Başkanı olduğu dönemde bir gayrimenkul anlaşmasında rüşvet aldığı iddialarıyla ilgili yargılandığı davada altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

68 yaşındaki Olmert'e ayrıca 1 milyon İsrail şekeli (yaklaşık 300 bin dolar) para cezası verildi.

Olmert'in sözcüsü kararı temyiz mahkemesine taşıyabileceklerini ve eski İsrail başbakanının kefaletle serbest bırakılması talebini ileteceklerini söyledi.

Olmert'in avukatları da Tel Aviv'deki mahkemeye yaptıkları başvuruda müvekkillerine kamu hizmeti cezası verilmesini talep etti.

Associated Press haber ajansına göre iddianamede, birçok gayrimenkul projesinin hayata geçirilmesi için milyonlarca doların yasadışı yollarla el değiştirdiği belirtildi. Projeler arasında, imar yasalarında değişiklik gerektiren ve müteahhitlere vergi muafiyeti ile farklı menfaatler sağlayan tartışmalı bir konut projesi de bulunuyor.

Olmert, 'Kutsal topraklar olayı' olarak bilinen lüks konutların inşaatının hızlandırılması için rüşvet alıp vermekten suçlu buldu.

AFP haber ajansının aktardığına göre savcı, "[Olmert], en önemli, merkezde bir pozisyona sahipti ve alçakça suçlar işledi. Rüşvet kabul eden bir kamu görevlisi vatan haini ile eşdeğerdir" diye konuştu.

Olmert, İsrail tarihinde hapis cezasına çarptırılan ilk başbakan oldu.

Olmert, 2006 yılında başbakan olmadan önce Kudüs Belediye Başkanı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev almıştı.

Ehud Olmert, yolsuzluk iddialarının gündeme gelmesiyle 2009 yılında başbakanlıktan istifaya zorlanmıştı.

(bbc türkçe/reuters)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.