Header Ads

"Kırmızılı Kadın" Ceyda Sungur'a Biber Gazı Sıkan Polise 3 Yıla Kadar Hapis Cezası İsteniyor


Gezi Parkı protestolarında sembol haline gelen 'Kırmızılı Kadın' Ceyda Sungur'a biber gazı sıkan polis memuru Fatih Zengin'in yargılandığı davanın duruşmasında, Sungur, "Amiri 'sık sık' dedi. Elinde telsizi olmasından amiri olduğunu düşünüyorum. Sonrasında ise polis coştu" dedi.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 'Görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi talep edilen tutuksuz sanık polis memuru Fatih Zengin katılmazken, şikayetçi Ceyda Sungur hazır bulundu. Sanık Fatih Zengin'in avukatı Funda Sadıkahmet Alp müvekkilinin raporlu olduğu için duruşmaya katılmadığını söyledi.

"YÜZÜME VE GÖZÜME DOĞRU GAZ SIKILDI"
Ceyda Sungur (28) İstanbul Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olduğunu söyledi. Sungur ifadesinde, Gezi Parkı'nın kanunsuz olarak girildiği ve yıkım yapıldığını duyduğunu söyledi. Sungur, "İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü de buraya yakın olduğundan hemen parkın yok edilmesine karşı protestoda bulunmak için Gezi Parkı'na gittim. Polise herhangi bir direnişte, hakarette ya da eylemde bulunmadım. Polisin yüzünde maskesi vardı, yüzünü göremedim. Ben olay günü kanuni protesto hakkımı kullanmaktan başka bir şey yapmamama rağmen bana orantısız şekilde hatta sırtımı döndüğümde sırtıma da gelecek şekilde yüzüme ve gözüme doğru gaz sıkıldı" dedi.

"BİBER GAZINI UYARI YAPMADAN SIKTI"
Polisin herhangi bir uyarıda bulunmadan 150 kişilik protestocu gruba gaz sıkıldığını anlatan Ceyda Sungur, "Bir arbede oldu. Polislerin göstericileri ittirmeleri ile gaz sıkmaları ile biri beni ittirmeden karmaşa sırasında ben yere düştüm. Arbededen sonra ayağa kalkıp döndüm. Polis sanık ile yüz yüze geldim. Polis memuru sanık hazır şekilde gaz sıkmak için bekliyordu. Amiri 'sık sık' dedi. Elinde telsizi olmasından amiri olduğunu düşünüyorum. Sonrasında ise polis coştu. Ben görevli polis memurunun o an yanında bulunan kişinin tespitini ve cezalandırılmasını istiyorum. Ayağa kalktığımda şikayetçi olduğum sanık polise yarım metre kadar en yakın konumdaydım. Bu polis memuru biber gazını herhangi bir uyarı yapmadan bir şey söylemeden bana doğru sıktı. Yüzümde yanmalar oldu. Solunumda zorlandım" diye konuştu.

Sungur sanıktan şikayet olduğunu söyledi.

DOSYA AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLSİN TALEBİ
Sungur'un avukatı İlkay Bahçetepe, yakın mesafeden ve orantısız biçimde biber gazı sıkılmasının ölüme neden olabileceğini hatırlatarak "İşkence suçu"nu oluşturacağı gerekçesiyle dosyaya görevsizlik kararı verilip Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti. Hakim bu talebi reddetti.

CEYDA SUNGUR ADLİ TIP KURUMU'NA SEVK EDİLDİ
Sanık Fatih Zengin'in mazeretinin kabulüne karar vererek bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar veren hakim, şikayetçi Ceyda Sungur hakkında olay sırasında sıkılan biber gazı dolayısıyla Adli Tıp Kurumu'ndan kati raporun aldırılmasına hükmetti.

DURUŞMA 25 HAZİRAN'A ERTELENDİ
Cumhuriyet Savcılığına yazı yazılarak olaya ilişkin tüm görüntü kayıtlarının mahkemeye gönderilmesinin istenmesine karar veren hakim, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Müdürlüğüne yazı yazılarak gaz sıkan tekme atan model '5' kullanıcısının Fatih Zengin olduğunun ne şekilde tespit edildiği, tespite yarayan bilgi, belge, CD ve tanıkların acilen bildirilmesine istedi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 25 Haziran saat 10.00'a ertelendi.

İDDİANAME
İddianamede, şüpheli Zengin'in bibergazını kullanırken 'toplumsal olaylarda görevlendirilen personelin hareket, usul ve esaslarına dair yönerge ile gözyaşartıcı gaz silahları ve mühimmatları kullanım talimatlarına' aykırı hareket ettiği vurgulandı. İddianamede bilirkişi raporunda yer alan fotoğraf ve video görüntülerinin açıkça tespit edildiği kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

"Şüpheli polis memuru Fatih Zengin'in, müşteki Ceyda Sungur'a bir metreden daha az mesafeye yaklaşarak yüzünü hedef almak suretiyle biber gazı sıktığı, gazdan etkilenen müştekinin arkasını dönmesine rağmen şüphelinin gaz sıkmaya devam ettiği ve eylemin devamında çevrede bulunan göstericilere de yine benzer şekilde yakın mesafeden ve hedef gözeterek gaz sıktığı, göstericilerden birine tekme attığı, olayın müştekisinin eylemin öncesinde ve sonrasında herhangi bir taşkınlık yapmadığı buna rağmen bahse konu eyleme maruz kaldı." İddianamenin sonuç kısmında şu ifadeler kullanıldı: "Şüpheli Zengin'in, müşteki Sungur'a yönelik eylemi her ne kadar zor kullanma yetkisine ilişkin sınırların aşılması suretiyle orantısız güç kullanma suçunu oluşturmakta ise de gerek olay yerindeki göstericileri hedef gözeterek biber gazı sıkması ve gerekse darp eylemini gerçekleştirmesi birlikte değerlendirildiğinde eylemin bir bütün halinde görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğunu, süphelinin savunmasının oluş ve dosya kapsamına aykırı olduğu ve bu süretle üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır." İddianamede şüpheli Fatih Zengin'in 'Görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi talep edildi.

(DHA)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.