Header Ads

Soma'da İş Katliamı: 301 İşçi Yaşamını Yitirdi, 486 İşçi KurtarıldıGÜN GÜN SOMA...
17 Mayıs

13.30 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Soma'daki maden faciasında şu ana kadar toplam 486 işçinin kurtarıldığını, 301 işçinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yıldız, "Şu ana kadar 10 işçimiz vardı dışarı çıkarttığımız dolayısıyla 2 işçimiz de yer altındaydı, onların yeri tespit edildi. Bu saat itibarıyla ve çıkarılma işlemlerine başlandı" dedi.

11.00 Gece ulaşılan işçilerin çıkartılmasının ardından halen madende olduğu tahmin edilen 2 ya da 3 işçiye ulaşmak için çalışma başlatıldı. Alınan bilgiye göre iki işçinin olayın meydana geldiği bölgede oluşan göçüğün altında olduğu, bir işçinin ise en alt kısımda su içinde olduğu düşünülüyor. Göçüğün olduğu bölgedeki toprağın fazla olması nedeniyle ve toprağın daha hızlı alınması için bu alanda makine sistemi kuruluyor. Parçalar maden dışından bir bir içeri alınarak alt katta taşınıyor ve burada monte ediliyor. Toprağın alınmasının ardından iki işçiye ulaşılacak. Başka bir madencinin de su içinde olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar buradaki suyu de tahliye etmek için dalgıç pompaları kuruyor. Bu iki çalışmanın bitmesinin ardından madencilere ulaşılacağı öğrenildi.

10.30 Soma'da facianın yaşandığı madenden gece boyunca da 15 işçinin cesedi çıkarılarak DNA testi için Akhisar Devlet Hastanesi morguna gönderildi. Böylece madenden ölü çıkarılan işçi sayısı 299'a ulaştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız saat 10.00 sıralarında yaptığı basın açıklamasında, içeride üç işçinin kaldığını düşündüklerini, ancak DNA testine göre bunun iki de olabileceğini söyledi. Bakan Yıldız, daha önceki yangına 250-300 metre mesafede yeni bir yangının başlamasının ise çalışmaları güçleştirdiğini söyledi. Bakan Yıldız şu bilgileri verdi, "Hedefimiz amacımız bütün işçi kardeşlerimizi teslim etmek. Şu anda en fazla yereltını üç işçimizin olabileceğini değerledirdik. Tabiki arama faliyetine devam edilecek. Farklı bir gelişme oldu. Yangından bağımsız olarak lokal olarak bir yangın daha başladı. Metan gazı seviyesi yükseldi. Önceki yangınla ilgisi olmayan bir yangın. Üretim yapılmadığı taktirde, bunu madenciler bilirler, bu yangınlar çıkar. O nedenle denetlenmeye ve kontrole muhtaç. Kendi haline bırakamayız. İşçi kardeşlerimizi hızlıca çıkartmamız lazım. Ancak denetimle ilgili işlemlerin sürmesi lazım. Üretim durduğu anda komplikasyonlar çıkabiliyor. Sıradışı ve hepimizi çok derinden yaralayan önemli bir kazadır. Yanlız bir kurumumuzu değil bütün bu tüm yapıyla alakalı değerlendirmemiz geriyor. Ne varsa değerlendirilmesi gereken yapılacaktır."

02.00 Manisa'nın Soma ilçesinden meydana gelen maden faciasında dün çıkartılan işçiler gece saat 01.00'den itibaren Akhisar Devlet Hastanesi Mustafa Kirazoğlu Sağlık Kompleksi morguna eskort eşliğinde getirildi.16 Mayıs
23.50 Soma’da yaşanan faciada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, maden ocağında 8 işçinin daha cesedine ulaşıldığını bildirdi. Böylece Bakan Yıldız’ın yaptığı son açıklamaya göre Soma’da ölen işçilerin resmi olarak 292′ye yükseldi. Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, madendeki aramanın aralıksız sürdüğünü söyledi. Yangın söndürme faaliyetlerinin tamamlanmasıyla işçilere daha hızlı ulaşmanın mümkün olabildiğini söyleyen Taner Yıldız, şöyle konuştu: “Yangın söndürme faaliyetleri bittikten sonra önemli ölçüde rahatlayacağımızı ve işçilere daha hızlı ulaşacağımızı söylemiştik. Hamdolsun söylediğimiz gibi oldu, mahçup olmadık. İki blok var, birincisinde 8 işçimiz tespit edildi. Onlar şimdi dışarı alınıyor. Mesafe 2 kilometre civarında. Dolayısıyla biraz sürecek. İnşallah kazasız belasız kurtarma ekipleri onları çıkarırsa o bölüme geçecekler.” Çalışmaların kesintisiz sürdüğünü ifade eden Yıldız, “Sabah 4-5-6 hızlıca bu işi yapmamız lazım. Buradan Akhisar’daki hastaneye geçiyor. Gece gündüz demeden uğraşıyoruz, ailelerimizin o halini görünce nasıl kayıtsız kalacaksın, bütün arkadaşlarımız da öyle davranıyor çalışanlar ailelerin o yapısını görüyorlar orada uğraşmaktan başka gayret etmekten başka bize bir şey kalmıyor” dedi.
Bakan Yıldız, madende kalan işçi sayısı konusunda somut açıklamayı da ilerleyen saatlerde yapacaklarına işaret etti.

18.00 Soma'da protesto gösterisi yapan yurttaşlara polis saldırdı. Saldırı sırasında TOMA ve biber gazı kullanıldı.

17.00 CHP Soma’da “Kayıp Bürosu” kurdu.

09.00 Enerji Bakanı, hayatını kaybeden işçi sayısının 284, mahsur kalan işçi sayısının 18 olduğunu söyledi.

15 Mayıs
14.30 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Soma'da.

11.30 Yurdun birçok yerinde protesto gösterisi yapılıyor.

11.15 İstanbul'da da greve çıkan işçi ve emekçiler, Gayrettepe Türk Telekom Müdürlüğü önünde toplanarak, Fındıklı'daki SGK Müdürlüğü'ne yürümek istedi. Ancak polis, TOMA ile barikat kurarak yürüyüşe izin vermedi.

08.00 Enerji Bakanı Taner Yıldız saat 08.00'de yaptığı açıklamada Soma'da madende hayatını kaybeden işçi sayısını 282 olarak açıkladı.

14 Mayıs
20.00 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında çıkan yangında ölenlerin sayısının 274'e yükseldiğini söyledi.

19.30 #Soma Maden Ocağında meydana gelen patlamada ölenler defnedilmeye başlandı. Fotoğraf/ Yasin Akgul/@NarPhotos19.15 İstiklal Caddesi'nde toplanan kitle protesto yürüyüşü yapıyor.

19.00 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da madendeki yangında ölenlerin sayısının 245'e yükseldiğini söyledi.

18.30 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 27 saat sonra açıklama yapıyor.

17.45 Başbakan Erdoğan Soma Belediyesi’nde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, toplantı sonrası belediye binası önünde bekleyen vatandaşlara hitap etti. Erdoğan bu sırada bazı vatandaşlar tarafından yuhalandı. Başbakan, konuşmasının ardından makam aracına binerek hareket etti. Erdoğan, yolda kendisini protesto eden vatandaşları görünce araçtan inerek kendisine tepki gösteren bir vatandaşın yanına gidince ortalık karıştı. Başbakan Erdoğan arbedenin arasında kaldı, korumaları tarafından bir markete sokuldu.

17. 40 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP olarak Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağındaki 238 kişinin hayatını kaybetmesi olayının takipçisi olacaklarını söyledi.

 17.15 Sağlık Bakanlığı, 238 işçinin hayatını kaybettiği, 120 işçinin mahsur olduğu açıklanan Soma’ya, 20 psikolog ve 10 psikiyatri uzmanı gönderdi. Sağlık Bakanlığı, maden kazasının yaşandığı Soma’ya sevk edilen araç, teçhizat ve personel ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık’tan yapılan açıklama şöyle: “181 personeli ile birlikte 58 kara ambulansı, 84 personeli ile birlikte 11 UMKE aracı olay yerine görevlendirilmiştir. 20 psikolog ve 10 psikiyatri uzmanı olay yerine görevlendirilmiş ve hasta yakınlarına psikolojik destek vermeye başlamıştır. 4 sedyeli ambulans uçak İzmir’de hazır bekletilmektedir. 2 adet ambulans helikopter olay yerine intikal etmiştir. Olay yerine 3 adet TUN Çadırı (olay yerine en yakın güvenlikli sağlık merkezi) kurulmuştur. İzmir ve Manisa illerinde lojistik çadır hastaneler hazır bekletilmektedir. Olay yerinde 1 adet revir kurulmuş olup, ihtiyaç duyan hastalarımıza oksijen desteği verilmektedir.”

16.30 Başbakan Erdoğan Soma'da protesto edildi. 16.00 Başbakan Erdoğan, "Soma'da ilk belirlemelere göre 238 işçimizi Hakk'a uğurladık. 80 yaralımız var. 120 civarında işçinin halen içeride olduğu tahmin ediliyor" dedi.

15.20 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'nın Soma ilçesinde 232 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı maden ocağında inceleme bulundu. Başbakan'ın maden ocağını ziyareti sırasında bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan ile görüşmek isteyen maden ocağında hayatını kaybeden işçilerin yakınları Başbakan ile görüştürülmedi.Başbakan Erdoğan, maden ocağı ziyaretinden önce Kriz Merkezi'ne geçti. Burada yaklaşık bir saat kalan Erdoğan, daha sonra maden ocağına girişine geçti. Erdoğan, gidişi sırasında maden ocağında hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına taziyede bulundu.

 15.15 Soma’daki yangında hayatını kaybeden 6 işçi, defnedilmek üzere Kütahya’ya getirilecek. Şehit maden işçilerinin 3’ünün Altıntaş’a, 3’ünün de Tavşanlı’ya getirileceği öğrenildi

 15.00 Akhisar Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Hasan Kuzu, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, Engin Altınöz (30) Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Ege Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım servisinden çıkarılan Altınöz’ün Kardiyoloji Bölümü'ndeki kontrolü devam ediyor.

 14.30 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir kömür madeninde yaşanan kazada yaralanan ve Akhisar Devlet Hastanesi'nde tedavileri süren madencileri ziyaret etti.

 14.20 Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, madende daha 125-150 arası işçinin olduğunu söyledi. Soma Devlet Hastanesi önünde gazetecilere bir açıklama yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, şu ana kadar hastaneye 71 yaralı getirildiğini ve bunlardan 66'sının taburcu edildiğini söyledi. Hastanede 5 yaralı işçi kaldığını belirten Ergün, "Çalışmalara gece ara verilmiş, sabah 08.30 itibariyle monoksit gazının ve yangının etkisi azaltılarak tekrar kurtarma çalışmaları ocakta devam etmektedir." dedi. Ergün sözlerini şöyle sürdürdü: "Üzüntümüz Sayın Bakanımızın açıklamış olduğu 205 sayısı noktasında daha da içeride, bir 125 -150 kişinin olduğu ifade ediliyor. Bize gelen bilgiler ışığında bu sayının artması bizi endişelendiriyor. İnşallah oradaki kardeşlerimizin sağ salim, Allah'ın mucizesine inanmamız lazım, inşallah kurtarma çalışmalarında bu kardeşlerimizin de mevcut bir şekilde sağ salim kurtarılmalarını beklemekten başka yapacağımız bir şey yok."

 14.00 Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Sebahat Tuncel, "Başka bir ülkede olsa hükümet istifa ederdi. Bırakalım hükümetin istifa etmesini Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı bile bu durumdaki sorumluluğundan dolayı istifa etmiyor." dedi.

 11.00 Cenazeler, Kırkağaç'taki kavunlar için kullanılan soğuk hava deposuna kaldırılıyor. Buranın önüne kurulan çadırlarda ise cenazeler yıkanıp kefenlenerek acılı ailelere teslim ediliyor.

 09.30  Gece ara verilen işlemler, sabah saatlerinde tekrar başladı. Madenden çıkarılan işçiler, ambulanslara bindirilerek olay yerinden götürülüyor. Çıkarılan işçilerin sağlık durumları hakkında bilgi verilmedi. 07.00 İşçi yakınlarının, havanın aydınlanmasına rağmen maden önündeki umutlu bekleyişi sürüyor.

 05.00 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ölü sayısının 201'e yükseldiğini söyledi. Yıldız, sayının artmasından duyulan endişeyi de dile getirdi.

 03.30 Akhisar'a getirilen işçi sayısı 27'ye yükseldi. İşçiler Akhisar Devlet Hastanesi Mustafa Kirazoğlu Sağlık Kompleksi ile özel hastanelere getirildi. Akhisar'a getirilen 23 işçinin isimleri ise şu şekilde; Murat Bilgin, Ferhat Genç, Serdar Fenercioğlu, Veli Anaç, Barış Değirmenci, Faruk Onur, Sadettin Güngör, Servet Keskin, Salih Erkan, Hasan Kuzu, Muzaffer Kemiksiz, Engin Altınöz, Musa Taşdelen, Selami Cingirt, Semih Delibaş, Ramazan Avcı, Ali Güneş, Ahmet Akgün, Nedim Eren, Hasbi Demir, Mustafa Özkal, Ercan Çiçekli, Serkan Şengül.

 00.30 Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Soma'daki maden faciasında resmi olmayan rakamlara göre 157 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 00.00 Başka Haber'in Manisa'daki üst düzey bir yetkiliden aldığı bilgiye göre ölen madencilerin sayısı en az 200.

22.40 Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir şirkete ait maden ocağında elektrik trafosundan çıkan yangın sebebiyle 17 kişi hayatını kaybetti, 11 yaralı, 200 civarında işçi mahsur kaldı.

22.30  Soma Devlet Hastanesi önündeki bekleyişi sürüyor. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. yetkilileri ile siyasilere tepki gösteren vatandaşlar, madende çalışan işçiler için yeterli güvenlik önlemi alınmadığını ileri sürerek, yakınlarından sağlıklı bilgi alamadıklarını belirtti.

20.30 Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Manisa Soma'da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz."

18.20 Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, ocakta 600 kişinin çalıştığını en az 200-300 kişinin mahsur kaldığını, hastaneye kaldırılan 20 işçiden 1'inin hayatını kaybettiğini söyledi. Atçı, "Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bir vardiya işçi, 200-300 civarında içeride, bu işçilerden 20 tanesi çıkarılabildi, hastanelere sevk edildi. Bir tanesinin vefat ettiği bilgisi geldi." dedi.

18.15 Manisa Soma Devlet Hastanesi Başhekimi Rüştü Parlak, maden kazasından dolayı hastaneye getirilenlerden 3 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Parlak, tedavisi süren 4 işçinin ise sağlık durumlarının iyiye gittiğini açıkladı.

17.00 Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir şirkete ait kömür maden ocağında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Maden ocağından işçilerin olduğu ve yangını söndürme çalışmalarının devam ettiği öğrenildi. Yangına müdahale etmek için olay yerine çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye aracı geldiği belirtiliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.