Header Ads

2014’ün İlk Dört Ayında 19 Çocuk İşçi Yaşamını Yitirdi


Haber-Foto: Sevcan Altunay

İstanbul İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

DİSK Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel'in de hazır bulunduğu açıklama, 2013 ve 2014 yıllarında hayatını kaybeden çocuk işçiler için saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Saygı duruşu esnasında hayatını kaybeden çocuk işçilerin isimleri okundu.

Saygı duruşunun ardından 31 Ekim 2013 günü özel bir hastanenin tabela montajını yaparken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu söz aldı.

Eroğlu konuşmasında iş güvenliği mevzuatının uygulanmadığını ve iş cinayetlerini işverenlerin devletle beraber işlediklerini belirtti. “Onların sermayeleri büyüyecek, bizim evlatlarımız gidecek” diyerek tepkisini dile getiren Eroğlu, “Bu çocuklar sahipsiz, neredesiniz?” diyerek sendikalara da seslendi.

Açıklama esnasında kitle tarafından sık sık kitle tarafından yaşanan ölümlerin iş kazası değil iş cinayeti olarak nitelendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı, 2014’ün ilk dört ayında 19 çocuk işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

SGK’nın açıkladığı çocuk işçi sayıları ile gerçeğin birbirinden farklı olduğuna değinen İSİG; resmi rakamlara göre iş kazalarında hayatını kaybeden her 20 işçiden 1’inin çocuk olduğunu ancak kayıt dışı çalıştırma sebebiyle bu oranın gerçekte %10 ila %15 arasında değiştiği ifade edildini belirtti.

Okulların kapanması sebebiyle çalışan çocuk işçi sayısının artmasına bağlı olarak yaz aylarında çocuk işçi ölümlerinin daha da arttığına dikkat çekildi ve “Çocuk İşçilik Yasaklansın” çağrısında bulunuldu.

Çocuk işçilerin ölümlerinde sorumluların cezalandırılmadığına da değinen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, plastik enjeksiyon makinesine sıkışarak hayatını kaybeden 13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ın yaralandıktan sonra hastaneye trafik kazası gerekçesi ile götürüldüğünü ve işvereninin sadece para cezası aldığını belirtti.

Basın açıklamasının sonunda söz alan İş Müfettişi Eşref Özden, bugün Kayseri’de çalıştığı inşaatın 5. katından iskelenin çökmesi sonucu düşerek hayatını kaybeden 29 yaşındaki meslektaşı Naci Avcıoğlu’nu anarak “İş müfettişi emeği korumak için işçi neredeyse orada olmalıdır” dedi.

Açıklamanın ardından İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nde (İFSAK) Çocuk İşçiler konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamındaki organizasyonlar İSİG’in organizasyonu ile 13 Haziran ve 14 Haziran günlerinde söyleşi ve atölyeler ile devam edecek

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.