Header Ads

Alaçatı'da Diyanet Akşamları: Belediyeye Ait Cami ve Restoranlar Diyanet'e Devredildi


İzmir Valiliği tarafından oluşturulan komisyon, tüzel kişiliği kaldırılan Alaçatı Belediyesi’ne ait taşınmazları Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretti.

Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen İzmir’in Çeşme İlçesi’ne bağlı Alaçatı Beldesi’nin büyük bir bölümü Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.

Devredilen yerler arasında, içkili restoran ve içki satışı yapan mekanların yanı sıra 22 dükkan ile tarihi belediye binası ve 4 dönümlük arsa bulunuyor.

Diyanet’e verilen taşınmazlar arasında kiliseden camiye dönüştürülen ve hem cami, hem kilise olarak kullanılan Pazar Yeri Camisi de bulunuyor.

Caminin  çevresindeki 22 dükkan, Orta Kahve semtindeki tarihi belediye binası ve şehir merkezinde 4 dönümlük arsa da devredilen mekanlar arasında.

Devredilen dükkanların içerisinde içki satışı yapılan dükkanların ve içkili restoranların bulunması ise dikkat çekici.

ÇEŞME BELEDİYESİ’NE BIRAKILMALI
CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Alaçatı Belediyesi'ne ait olan malların direkt olarak Çeşme Belediyesi’ne devredilmesi gerektiğini belirtip, “Malların Çeşme Belediyesi yerine Diyanet’e verilmesi ise ironik bir durum. Özel İdare’ye ait mallarda da aynı şey geçerli. Nasıl ki Özel İdare’nin personeli belediyelere devrediliyorsa malları da devredilmelidir. Belediye’ye ait malların Diyanet’e devredilmesi ile ilgili hukuki yollara da başvuracağız” dedi.

(DHA)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.