Header Ads

Devlet O Çocuğun Peşini Bırakmadı: Savcı, A. K. İçin 3 Yıla Kadar Hapis İstedi


Soma maden faciasının İzmir'deki protesto gösterileri sırasında gözaltına alınmak istendiği ve altını ıslattığı iddia edilen 13 yaşındaki A.K. hakkında dava açıldı.

Geçen mayıs ayında İzmir Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından anne ve babası eşliğinde, savcılık talimatıyla mevcutlu olarak İzmir Adliyesi'ne götürülen A.K.'nin, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçlamasıyla savcılık tarafından ifadesi alınmıştı.

Olayı soruşturan savcı, söz konusu kanuna muhalefet suçundan 6 ay ile 3 yıl hapis cezası talebiyle çocuk mahkemesinde dava açtı.

İzmir'de 16 Mayıs 2014'teki gösteride gözaltına alınmaya çalışıldığı sırada korkudan altını ıslattığı öne sürülen A.K. ile ilgili İzmir Valiliği, bir açıklama yaparak basında yer aldığının aksine 10 değil, 13 yaşında olduğunu belirtmişti.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, haberde fotoğrafları yer alan çocuğun zarar görmemesi için eylemci grubun içinden uzaklaştırıldığı, gözaltı işlemi uygulanmadığı, şortundaki ıslaklığın da TOMA'ların suyla müdahalesi sonucu oluştuğunun değerlendirildiği vurgulanarak, olayın saptırıldığı öne sürülmüştü.

(Cihan)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.