Header Ads

Radikal Gazetesi'nden Veda: Kağıt Baskısının Son Sayısı Bugün Yayınlandı


13 Ekim 1996 yılında ilk sayısı çıkan Radikal Gazetesi, 21 Haziran 2014 tarihinde son sayısını çıkararak basılı yayın dünyasına veda ediyor.

Gazetenin ilk sayısının ilk sayfasından bir kesit yukarıda görülüyor.

Gazetenin son sayısında genel yayın yönetmenliği yapmış Mehmet Y. Yılmaz, İsmet Berkan ve Eyüp Can'ın veda yazıları yer alıyor.

Son sayının manşetinde ise 'Bize ayrılan kağıdın sonuna geldik' ifadeleri yer alıyor.

Gazetenin son sayısının ilk sayfası ise şöyle:


Gazetenin 28 Haziran'da basılı yayına veda edeceği söyleniyordu ama daha sonra yapılan resmi açıklamayla bu tarihin 21 Haziran olduğu açıklanmıştı.

Gazetenin resmi twitter hesabından yapılan açıklama şöyle:

"Radikal sadece dijital: 21 Haziran 2014'ten itibaren Radikal, internette ve yeni aplikasyonuyla mobilde yoluna devam edecek."

İlk sayısı 13 Ekim 1996’da Mehmet Y. Yılmaz yönetiminde yayına başlayan ve 2010 yılında tabloid boyutta yayına geçen Radikal gazetesi, 21 Haziran’da son kez çıkacak.

Son kağıt baskısını 21 Haziran’da yapacak Radikal gazetesinin yayını 21 Haziran’dan sonra Ezgi Başaran’ın yönettiği internet sitesinde devam edecek.

Böylece Radikal, Türkiye’de kağıt yayınını sona erdiği halde digital mecrada yayınını sürdüren ilk gazete olacak.

Kararı çalışanlara duyuran Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık, Doğan Grubu’nun digital yayınlarının başındaki görevini sürdürecek.

Radikal’in istihbarat servisi kadroları Hürriyet gazetesi bünyesinde çalışmaya devam edecek.

Radikal Kültür Sanat servisi ve Radikal İki kapatılırken, Radikal Kitap ilavesi aynı adla Cuma günleri Hürriyet gazetesi ile birlikte dağıtılmaya devam edecek.

Radikal’de aralarında Cengiz Çandar, Tarhan Erdem, Özgür Mumcu, Pınar Öğünç, Cüneyt Özdemir, Orhan Kemal Cengiz ve Oral Çalışlar’ın da bulunduğu yazarların durumu konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Gazetede çalışan basın emekçileri görüşlerini Twitter'dan aktardı.

Gazete çalışanları 28 Haziran'da son kez yayınlanacağı bilgisini verip görüşlerini paylaşmıştı.

İsmail Saymaz:  12 yıldır çalıştığım radikal gazetesi, 28 haziran'dan itibaren basılı gazeteye son veriyor; internette devam edecek. keşke böyle olmasaydı. radikal, benim liseli yıllarımın gazetesiydi. öğrenciyken okuyup üniversitedeyken yazma şansı bulduğum. lise arkadaşını kaybetmek gibi...

Erkan Aktuğ: Benim için çok zor:(( İlk gününden beri içinde olduğum (18 yıl) Radikal, 28 Haziran'da kağıda son veriyor. Her yer Radikal, her yer dijital!

Serkan Ocak: Yıllardır emek verdigimiz RADiKAL 28 haziranda son sayisini cikaracak. Radikal artik dijital olarak yoluna devam edecek...

Fatih Yağmur: Radikal bizim için bir Gazetecilik okuluydu. Güzel arkadaşlıklar ve tecrübeler edindim...

Elif İnce: Radikal'e veda..

Bahar Çuhadar: 2006 Haziran'ında Radikal'de çalışmaya başladım. O yıl "Radikal kapanacak" deniyordu. Şimdi haziran sonunda kağıt baskı sona eriyor. Üzgünüz.

Uğur Vardan: Mancini'nin ardından Radikal de gidiyor....

(Başka Haber/Cihan)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.