Header Ads

Yıkılmak İstenen Şirince’deki Nesin Matematik Köyü’ne Dünyaca Ünlü Matematikçilerden Destek


Billur Özgül/Taraf

Sürekli yıkım kararları ile gündeme gelen Şirince’deki Nesin Matematik Köyü’ne dünyaca ünlü matematikçilerden destek geldi. Matematikçiler aldıkları ödülü köye bağışlayacaklarını açıkladı.

Devletin yıkım kararı çıkardığı, TÜBİTAK’ın desteklemeyi reddettiği ve projenin mimarı Sevan Nişanyan’ın hapsedildiği Matematik Köyü’ne dünyaca ünlü matematikçilerden destek geldi. Alex Wilkie, Sergei Starchenko ve Kobi Peterzil, yüksek prestijli matematik yarışması Karp’tan aldıkları ödülü Ali Nesin’in Şirince’deki matematik köyüne bağışlayacaklarını açıkladı. Matematikçiler Nesin’e gönderdikleri mesajda “Henüz köye gelmedik ama yaptıklarını hayranlıkla izliyoruz” dedi.

ÖDÜLÜ KÖYE BAĞIŞLAYACAKLAR
Dünyaca ünlü matematikçilerin katıldığı ve beş yılda bir düzenlenen Karp Ödülü’nü Alex Wilkie, Sergei Starchenko ve Kobi Peterzil kazandı. Bu ödülü alan matematikçilere sembolik olarak kişi başı 750 dolar verilecek. Matematikçiler ise kazandıkları bu para ödülünü, Ali Nesin’in kurduğu Matematik Köyü’ne bağışlayacaklarını açıkladı.

Dünyaca ünlü isimlerin böyle bir ödülü Matematik Köyüne bağışlamalarından kıvanç duyduğunu belirten Matematik Köyü’nün kurucusu Ali Nesin, “TÜBİTAK ve devlet bizleri desteklemezken dünyaca ünlü matematikçilerden böyle bir destek almak bizi çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

HALK HEP DESTEK VERDİ
Türkiye’deki makamlardan destek göremediklerini aktaran Ali Nesin sözlerine şöyle devam etti:

“Aksine köyün mimarı Sevan Nişanyan’ı kaçak inşaattan dolayı hapse attılar. 2007’den beri her yıl köy içerisinde bulunan birkaç binaya İzmir İl Özel İdaresi’nden yıkım kararı ve para cezası geliyor. Anlaşılmayan şu ki, kaçak inşaata bayıldığımızdan kaçak inşaat yapmadık, izin vermedikleri için mecbur kaldık. Kamu yararıyla bürokrasi arasında kamu yararını seçtik. Bu köyün büyümesi için ben evimi bile sattım. Halk bu projeye hep destek verdi. Bu köye gelen öğrenciler de veliler de buradan memnun ayrıldı. Ancak bu projeyi geliştirmek ve ayakta tutmak için TÜBİTAK yardım etmemek için elinden geleni yaptı.”

MATEMATİK KÖYÜ
Matematik alanında faaliyet gösteren bir eğitim ve araştırma kurumu Nesin Matematik Köyü, İzmir Selçuk’taki Şirinci köyüne 1 km uzaklıkta bulunuyor. Nesin Vakfı’na ait 55 dönümlük bir arazisi üzerine Mayıs 2007’de kuruldu. Köyde bilimsel ve eğitim amaçlı matematik veya matematiğe bağlı bilimlerle ilgili çalıştaylar, dersler, seminer ve kamplar düzenleniyor. İlköğretim düzeyinde eğitimlerden ileri seviyede araştırmalara kadar her türlü matematiksel etkinlik yer alabilmekte ve lise öğrencilerine matematik dersleri veriliyor.

8 yorum:

 1. 3 Idiots diye bir Hint filmi izlemiştim bir kaç hafta önce. O film geldi aklıma. İmkansız gibi görünen şeylerin nasıl da mümkün olabileceğini anlatıyordu film, iyi niyetin ve zekanın sonunda nasıl da galip geldiğini... Matematik köyünün daim olmasını temenni ediyorum. Sevgiler, Eylem

  YanıtlaSil
 2. İşletme ruhsatı olmayan bir devlet hiç bir yıkım kararı alamaz. Bir yandan 1980 darbecilerini yargılarken, onların yazmış oldukları anayasadan meşruiyet alan bir hükumetin hangi kararı, hangi yasa ve hangi anayasa kapsamında meşru olabildiğini kim iddia edebilir ki?

  YanıtlaSil
 3. Sevan Nişanyan’ı kaçak inşaattan dolayı hapse atıldı bazı ülkeler kararlar alıyor kınıyoruz bu adam neden bu yüden hapse atıldı benim bildiğim bilerce kacak inşat var kise sesini cıkarmıyor acaba isim soyisim den dolayımıdır bu baskı kafama tkıldı.

  YanıtlaSil
 4. Sarayda kaçak onuda yıksinlar,bırakın insanlığa memleketimizde faydali olacak bir eğitime mani olmayın, bu nasıl bir anlayış, bir yığın kaçak cami var onları yıktılar. İzmir Belediyesinden hiç beklemediği böyle bir kararı CHP'Lİ bir belediye yazıklar olsun size bizleri ortada bıraktığınız için

  YanıtlaSil
 5. Bu nasıl bir anlayistir insanlığa memleketimize faydalı olacak bir hareketin bu şekilde olumsuz kararlarla son bulmasını kınıyorum, hemde CHP li bir belediye neyin hesabını yaptılar böyle bir yıkım kararı verirlerse, kaçak yapılan camiler var onları yıksinlar kınıyorum, dünyanın hiç bir ülkesinde böyle kararlar alınmaz aksine destek verilir ,

  YanıtlaSil
 6. Türkiye'deki bütün yapıların yüzde sekseni kaçak.Bu binalara az çok bir ceza kesilip, tapuya şerh edilir. Zamanla, af gelirse o ceza da af olur. En kötü olasılıkla onlarca yıl alınmayan ceza paraları değerini yitirir. Matematik Köyü'nü yıkanlar; mollasının tırnağını, ağzını sildiği peçeteyi yiyen, insanının üzerine ateş açan ucuz robotlar istiyor. Oysa, matematik bilen bir insan, her hangi birinin tırnağını, kılını , hırsızlığını, yalanını yemez.

  YanıtlaSil
 7. matematik şark kurnazlarına karşı

  YanıtlaSil
 8. Eğitim için iyi olan, faydalı olan ne varsa yok edilmeye calışılıyor. Sebebi göremediğimiz yerlerde maalesef. Eğitimde hiç bu kadar geriye gidilmemişti. Kim ne yapmak istiyorsa amacına ulaşacak, yakındır.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.