Header Ads

Cumartesi Anneleri'nin 484. Buluşması: 'Artık Babamızın Çıkıp Gelmeyeceğini Biliyoruz'


Cumartesi Anneleri, 484.'üncü kez Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yaptı.

Diyarbakır'da gözaltına alınarak kaybedilen Ramazan Kaya'nın akıbetin soran kayıp yakınları, 22 yıldır Kaya'nın akıbetini gizleyen zulüm ikliminin sorumlularının hesap vermesini istedi.

Ramazan Kaya, 7 Temmuz 1992'de Diyarbakır'a giderken Mermer Jandarma Karakolu yakınlarında 4 korucu tarafından kaçırıldı. Koruculara direnen Kaya, minibüsten indirildiği sırada "Beni kurtarın" diye bağırdı. Silahlarını minibüstekilere yönelten koruculardan korkan köylüler müdahale edemedi. Omuzundan vurularak kaçırılan Kaya'dan bir daha haber alınamadı.

'KAYBEDENLER CEZALANDIRILSIN Kİ, HAK YERİNİ BULSUN'
Eşi Hüsna ile Kaya kaybedildiğinde henüz doğmayan kızları Rojda ile Servet, 22 yıldır babalarının bulunması ve sorumluların yargılanmasını için mücadele ediyor. Diyarbakır'da her hafta yapılan eyleme katılan Kaya ailesi, İstanbul'a gönderdikleri mektupla, seslerini bir de Galatasaray Meydanı'nda duyurmaya çalıştı.

Hüsna, Rojda ve Servet Kaya'nı gönderdiği mektubun bir kısmı şöyle:

"Artık babamızın çıkıp gelmeyeceğini biliyoruz. Şimdi en büyük arzumuz babamızın akıbetini öğrenmek. En azından bir mezarının olması. Mezarda da olsa babamıza kavuşmak. Bize bunları yaşatanların cezalandırılmalarını istiyoruz. Cezalandırılsınlar ki, başkaları bizim yaşadığımız acıyı yaşamasın. Cezalandırılsınlar ki, hak yerini bulsun, işledikleri suçlar yanlarına kalmasın. Bugün de kalbimiz Galatasaray'da olacak, babamız için, tüm kaybedilenler için."

Yüksekova kayıplarından Abdullah Canan'ın oğlu Vahap Canan, 14.'üncü haftasında olan eylemlerinde kayıp yakınlarının anlattığı hikayelerden bazılarını paylaştı. Canan, "İnsanlık için bu cinayetler bir gün aydınlanacak. Güzel bir Türkiye için bu umudu taşıyoruz" dedi.

Gözaltına kaybedilen Hasan Ocak'ın ağabeyi Ali Ocak, 19 yıldır Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yaptıklarını hatırlattı, 12 Eylül sanıkları başta olmak üzere kaybeden ve katledenlerin bugüne kadar olduğu gibi AKP Hükümeti tarafından da aynı zırhla kollandığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığını hatırlatan Ali Ocak, hiçbir partinin Cumartesi Meydanı'ndan yükselen adalet talebini görmek, çözmek içini bir çaba içerisine girmediğini kaydetti.

 Ocak, "Barış ve müzakere süreci ile adalet talebimiz karşılıksız kalmamalı. Adalet talebimize karşılık veren bir siyasi idareyi destekleriz" dedi.

Ardından Zin Demir, haftanın açıklamasını okudu. Demir, devlete seslendi:

"Devletin, gözaltında kaybettiği insanlarımızın akıbetini gizlemekten vazgeçin. İnsanlarımızı gözaltında kaybeden devlet görevlilerini korumaktan vazgeçin. Onların hakkaniyete uygun bir biçimde yargılanmasını önleyen koruma kalkanlarınızı kaldırın."

Ramazan Kaya'nın kaybedilmesinden sorumlu olan korucular Hanifi Durğun, Ömer Durğun, Seyfettin Durğun ve Zübeyir Durğun ile tüm yetkililerin yargılanmasını istedi.

(etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.