Header Ads

Kültür Bakanlığı İsimlerini Gizli Tuttuğu 40 Yazara Maddi Destekte Bulunacak


Kültür ve Turizm Bakanlığı 40 yazara toplam 463 bin TL destek vereceğini açıkladı. Ancak desteğe değer bulunan yazarların adları gizli tutuluyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 25 Aralık 2013 tarihinde yürürlüğe giren “Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamında 40 yazara destek vereceğini duyurdu.

Ancak toplam destek bedelini ve hangi türlere destek verdiğini açıklayan bakanlığın, hangi yazarların, hangi yapıtlarıyla ve ne kadar yararlandıklarını açıklamaması dikkat çekti.

Destek verilecek kişileri belirleyen kurulun kimlerden oluştuğu da saklanmıştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yapılan 290 başvurudan 40’ının desteklenmesine karar verildi.

Destekler türlere göre antoloji alanında 1, çocuk ve gençlik alanında 5, deneme alanında 2, gezi alanında 1, hikâye alanında 7, inceleme araştırma alanında 5, roman alanında 15 ve şiir alanında 4 eser olarak gerçekleşti.

Bakanlığın bu yıl edebiyat eserlerine toplamda 463 bin TL destek verdiği belirtildi.

Başvuruda bulunanlar, bakanlık internet sitesinden kendilerine verilen şifre ile destek almaya değer bulunup bulunmadıklarını öğrenebilecek.

Değer bulunanlar, sözleşme yaptıktan sonra ödeneğin ilk yarısını alacaklar, eserlerini teslim ettiklerinde de kalan yarısı ödenecek.

Sözleşme maddelerinin ihlali durumunda ise kişilerin ödeneği faiziyle iade etmesi gerekiyor.

"VAHİM OLAN YÖNETMELİĞİN KENDİSİ"
Yazar Irmak Zileli söz konusu haberi kendi internet sitesinde değerlendirdi. Değerlendirmeden ilgili bölüm şöyle:

"Kültür Bakanlığı’nın “Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında”ki yönetmeliğini incelediğimizde Bakanlığın zaten nasıl bir “desteği” amaçladığı açıkça görülüyor. Ortada gizlenen saklanan bir şey yok.

Söz konusu teşvik sanatçının “ne yazacağına” ve onu “nasıl yazacağına” bağlı olarak belirleniyor. Devletin asli görevi olması gereken, sanatçıya destek, “istediği sanatçıya destek” halini alıyor. Çünkü teşvikin kime gideceği, sanatçının hangi konuda ve içerikte eser vereceğine bağlı olarak belirleniyor. Üstelik hangi konuda eser vereceğinizi belirtmeniz yetmiyor, komisyon bu konuyu işleyip işlemediğinizi, nasıl işlediğinizi denetleme hakkını da saklı tutuyor. Teşvik alan yazara istediği aşamada “bilgi ve belge” sunma sorumluluğunu yüklüyor.

Edebiyat eserini “proje” olarak niteleyen yönetmelik, bu projenin ne kadar sürede tamamlanacağına “genel müdürlük”ün karar vereceğini söylüyor. Yani eserini ne kadar sürede tamamlayabileceğini eser sahibi belirlemiyor. Üstelik bu süre en fazla 1 yıl olabiliyor (Yazar destek sağlanan yılın eylül ayı sonuna kadar elektronik ortamda ve bir nüsha olarak basılı formatta Bakanlığa teslim etmekle yükümlüdür).

Bir diğer madde, başvuran yazarın eserinin konusuna ve içeriğine göre teşvik sağlanacağı (Yazar, destek için başvurduğu eserin konu ve içeriğinde herhangi bir değişiklik yapmamakla yükümlüdür). Devletin yazara destek olması, onun hangi konuda, ne içerikte eser üreteceğine karışabileceği anlamına gelmez. Üstelik yönetmeliğe göre başta belirtilen konu ve içerik süreç içinde değişmemeliymiş! Bırakın komisyon üyelerini, çoğu zaman yazarın kendisinin bile kontrolünde değildir eserinin hangi yolda ilerleyeceği. Yola çıkarken belirlediğiniz hikâye bir bakarsınız bambaşka bir yere evrilmiş. O zaman ne yapacaksınız?

Yazarı, üreteceği eserin süresinden, içeriğine ve konusuna dek her konuda sınırlayan şartlarda bir teşvik söz konusu. Öyleyse nerede kaldı sanatçının özgürlüğü? Burada yapılmak istenen gerçekten sanatçının özgürce özgün eser üretmesi midir, yoksa devletin belirlediği içerikte eserler vermesi midir?

Tüm bunların yanında teşvik kavramının kendisi, yazara sunulan “ekstra” olanaklar demek oluyor. Devlet, tüm sanatçılar için eşit olanaklar sunmak zorunda. Bunun için de öncelikle telif yasasını düzenlemeli, vergilerin yazarın telifinden kesilmesinin önüne geçmeli vb. Bunları yapmayıp ben yazarlara teşvik yasası çıkarttım demek ve teşviki de bu tür şartlara bağlamak iyi niyetli bir çaba olarak görünmüyor.

Dolayısıyla bakanlığın kimlere destekte bulunduğunun açıklayıp açıklamamasının da bir önemi yok. Sözleşme maddelerinin kendisi vehamet için yeterli… Kültür Bakanlığı 1 yıl içinde, kendi ölçütlerine uygun konu ve içerikte “eser” üretecek proje sahiplerine kaynak aktarıyor… Olan bundan ibaret."

(Cumhuriyet/Başka Haber)

3 yorum:

 1. Olayın hakkaniyetsiz olduğu ve olacağı seciciler kurulundaki isimlerden belliydi. Simdi de secilenlerin isimlerinin saklanmasindan belli. Zaten su adreste yer alan tartismalar her seyi ortaya koyuyor:http://www.gunzileli.com/2014/06/30/taylan-karaturkiyede-edebiyat-odulleri-nasil-verilir/
  Sanatla birlikte yuruyen bilimin ve teknigin gelistirilmesi icin de yilda trilyonlarca lira destek dagitiyor devlet. Ama oradaki dagitim sistemi hakkaniyetli sayilir. Bir kere her sene secici kurul degistiriliyor, burdaki gibi künk isimler oligarsik olarak yer almiyor. Panel secim sistemi var. Hem kriterler, hem secenler hem de secilenler listeleniyor ve topluma sunuluyor. Ayrica gelisim raporlari ve proje sonuclari da halka sunuluyor. Buradaki sistemde devletin parasina yazik. Bir oligarsinin hakkaniyetsizligi mal gibi ortada.

  YanıtlaSil
 2. Yeni Bir Kötülük Enstrümanı ve Başlangıcı: “Edebiyat’ta Fon Yönetimi” bkz: http://evvel.org/yeni-bir-kotuluk-enstrumani-ve-baslangici-edebiyatta-fon-yonetimi

  YanıtlaSil
 3. COŞKUN BÜKTEL: Bu kayıt ve şartlarla verilen bir ödülü kabul ettiğim gün, yazarlıkla ilgili tüm iddialarımdan vazgeçmiş sayın beni...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.