Header Ads

Direniş Kazandı: Beşiktaş Belediyesi Grevdeki BELTAŞ İşçileriyle Toplu Sözleşme İmzaladı


Beşiktaş Belediyesi'ne bağlı BELTAŞ A.Ş'de toplu sözleşme görüşmeleri sürerken işten çıkarılan ve bu nedenle 60 gündür belediye önünde direnişte olan işçilerin direnişi sona erdi. DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi 239 işçi, iş güvencesi ve sendikal örgütlenme hakkını elde ettikleri toplu sözleşmeye imza attı. İmza törenine, CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Veli Ağbaba da katıldı.

Beşiktaş Belediyesi ile park ve bahçe temizlik işlerini yapan BELTAŞ şirketinin işçileri arasında bir süredir devam eden anlaşmazlığın çözümü için taraflar Beşiktaş Belediyesi'nin Etiler'deki binasında bir araya geldi.

CHP İstanbul Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Veli Ağbaba'nın da katıldığı törende, atılan imzalarla anlaşmazlık tatlıya bağlandı.

Taşeron işçilere iş güvencesi ve sendikal örgütlenme hakkı getiren toplu sözleşme alkışlar arasında imzalandı.

Sözleşmeye, DİSK'e Bağlı Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Remzi Çalışkan ile birlikte imza koyan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, "Biz Beşiktaş Belediyesi olarak hem sendikal örgütlenmenin en iyi örneklerinden birini gerçekleştiriyoruz hem de sizlerin maddi taleplerini -ki sonuna kadar helal olsun- en güzel şekilde karşılıyoruz" dedi.İmza töreninin ardından, işçiler, Belediye Başkanı Hazinedar ve CHP'li vekiller birlikte halay çekip kutlama yaptı.

Grevin sona ermesiyle birlikte belediye önündeki çadır da kaldırıldı.

Yapılan anlaşmaya göre sosyal hakların tamamı kabul edilirken, işçilerin çalışma süreleri de düşürüldü.

Ne olmuştu?
Beşiktaş Belediyesi'nde temizlik işçileri 60 gündür eylemdeydi. Grev nedeniyle Beşiktaş'taki park ve bahçelerde günlerce temizlik çalışması yapılmamış, parkların bilinçli olarak kirletildiğini iddia eden Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da, Dünya Barış Parkı'ndaki temizlik çalışmalarına katılmıştı. Başkan Hazinedar'ın parktan ayrılmasından sonra, grevdeki işçiler ile kendilerine müdahale eden bir grup arasında taşlı sopalı çatışma çıkmıştı.

(ajanslar)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.