Header Ads

Türkiye, IŞİD Zirvesinin Sonuç Bildirgesine İmza Koymadı


IŞİD'le mücadele kapsamında Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen ve ABD, Türkiye, Mısır, Ürdün ve Körfez ülkelerinin katıldığı zirve sona erdi. Zirvede alınan kararların yer aldığı sonuç bildirgesine Türkiye imza koymadı. Zirvenin sonuç bildirgesinde "Katılımcı ülkeler, uygun görülmesi halinde IŞİD'e karşı eşgüdümlü bir askeri harekata, farklı yönleriyle katılma konusunda uzlaştı" ifadesi yer aldı.

Suriye'deki IŞİD unsurları da mücadele alanında
Sonuç bildirgesinde IŞİD'in bölge ve dünya için bir tehdit olduğu vurgulandı ve "Katılımcı ülkeler; IŞİD'in, Irak, Suriye ve dünyanın neresinde olursa olsun yok edilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunmuştur" denildi. Böylece IŞİD'le mücadelenin Suriye topraklarını da kapsayacağının işareti verilmiş oldu.

Güvenlik Konseyi kararına atıf
Katılımcı ülkelerin, BM Güvenlik Konseyi'nin 2170 no'lu kararına bağlılıklarını sürdürdüğü ifade edilen bildirgede örgütün maddi gelirinin kesilmesi ve örgüte katılımların durdurulması konusunda uzlaşıldığı belirtildi.

BM Güvenlik Konseyi'nin geçtiğimiz ay kabul ettiği 2170 no'lu karar, IŞİD'e maddi destek veren ve vatandaşlarının örgüte üye olmasına izin veren ülkelere ekonomik yaptırımlar öngörüyor.
Sonuç bildirgesinde ayrıca, IŞİD saldırıları nedeniyle zarar gören bölgelerin yeniden inşası ve sivillere yardım için çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Kerry: Koalisyonu genişletmeye çalışacağım
Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Obama'nın açıkladığı IŞİD stratejisine atıfta bulunarak, "Irak ve Suriye'ye herhangi bir ülkenin kara kuvvetlerinin gönderilmeyeceğini" söyledi.

Kerry, IŞİD'le mücadele konusunda Ortadoğu ziyaretlerine devam edeceğini belirterek, "Burada olan ve bildiriye katılan her ülke, IŞİD'i yok etme misyonunda önemli bir rol oynama sözü verdi. Önümüzdeki günlerde bölgedeki diğer liderlerle de görüşmeye devam edeceğim, bu koalisyonu mümkün olduğunca genişletmeye çalışacağım" dedi.

Rusya'nın, ABD'ye, Suriye'de hava saldırısı düzenlememe yönündeki uyarısına ilişkin Kerry, "Irak bizden yardım talebinde bulundu. Uluslararası hukuk, işgale maruz kalıp yardım isteyen ülkelere müdahale hakkını bize verir" diye konuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal da toplantıyı, terörle mücadelede askeri, güvenlik ve istihbarat alanında ortak bir vizyon oluşturulması için iyi bir fırsat olarak nitelendirdi.

Türkiye ile diğer ülkeler arasında bu konuda görüş farklılıkları olduğuna ilişkin soruya Faysal, "Toplantıya katılan üyelerle Türkiye arasında hiçbir ihtilaf yoktur" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray: Türkiye kendisi karar verecek
IŞİD'le mücadele kapsamında Suudi Arabistan'da düzenlenen zirvenin sonuç bildirgesine Türkiye'nin imza koymamasını değerlendiren Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Türkiye'nin IŞİD'e karşı girişilen çabaya nasıl bir katkı sağlayacağına kendisinin karar vereceğini söyledi.

Earnest, IŞİD'in elinde rehin tutulan 49 Türk diplomatın derhal serbest bırakılması çağrısını da yineleyerek, bu konunun, Türkiye'nin, ABD Başkanı Barack Obama'nın dün gece açıkladığı IŞİD stratejisinin başarılı olmasında büyük çıkarı olduğunu gösterdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf de günlük basın brifinginde bir gazetecinin, "Türkiye'nin Cidde Bildirisi'ni neden imzalamadığı" şeklindeki sorusunu yanıtlarken, "Elbette her ülke önümüzdeki süreçte kendi rolünü değerlendiriyor. Türkiye önemli bir terörle mücadele ortağı. Onlarla yakın istişare içerisinde olmaya devam edeceğiz. Her ülke ne yapacağına, neye imza atacağına kendisi karar verecek; ancak şunu vurgulamak isterim ki Türkler terörle mücadelede çok yakın bir ortak" dedi.

Obama'nın IŞİD stratejisi
ABD Başkanı Barack Obama'nın açıkladığı IŞİD'le mücadele stratejisi "sistematik hava saldırıları", "sahadaki güçleri destekleme", "insani yardım" ve "IŞİD'e karşı uluslararası terörle mücadele faaliyetleri" olmak üzere dört ayaktan oluşuyor.

Irak'ın yanı sıra Suriye'de de örgüte yönelik hava saldırıları düzenlenmesine yeşil ışık yakan Obama, "Hem Suriye hem de Irak’ta IŞİD’e karşı harekete geçmekten tereddüt etmeyeceğim" dedi.

(AJT)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.