Header Ads

Aileler Çocuklarını Göndermedi, 7 Yaşındaki Engelli Selen Sınıfta Yalnız Kaldı


Antalya’da yüzde 30 bedensel engeli bulunan Piri Reis İlkokulu 2′nci sınıf öğrenci 7 yaşındaki Selen S., istenmeyen öğrenci ilan edildi. Engeli nedeniyle okuldan uzaklaştırmak istenilen Selen'e okulu ve sınıf öğretmeni sahip çıkarken veliler utanç verici bir eyleme imza atarak dün çocuklarını okula göndermedi

Sabah gazetesinin ilk olarak 22 Ekim’de duyurduğu habere göre, sınıf arkadaşlarına zarar verdiği ve şiddet uyguladığı iddiasıyla 7 yaşındaki Selen’in engelliler okuluna gönderilmesi talep edildi. Ancak Selen’in ailesi bunu kabul etmeyince diğer veliler çocuklarını okula göndermemeye başladı.  Böylece Selen sınıfında tek başına kaldı.

Yaşanan olumlu gelişmelere rağmen diğer öğrenci velilerinin davranışlarında bir değişiklik olmadığını aktaran Baba S., "Diğer öğrenci velileri durumu protesto ettikleri için çocuklarını okula göndermediler. Selen şu an sınıfta yalnız. Selen'i okuldan alıncaya kadar diğer veliler çocuklarını okula göndermeme kararı almışlar. Sınıfta şu an yalnızca Selen ve öğretmeni var" ifadelerini kullandı.

Devreye giren İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de bir çözüm üretemedi.

Ardından diğer velilerin kızı ile ilgili “linç girişimi”nde bulunacakları iddiasıyla minik Selen’in babası, kızını can güvenliği korkusu ile okula göndermedi.

Şu ana kadar konu çözüme kavuşmazken, gözler İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün alacağı kararlara çevrildi.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Selen Sargın olayı ile ilgili ilk kez konuştu. SABAH Akdeniz'in sorularına cevap veren İl Milli Eğitim Müdürü Gülay, "Arkadaşlarımız konu üzerinde çalışıyorlar. Hem Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) uzmanları hem de müfettişlerimiz konuyu inceliyorlar. Onların hazırlayacakları raporlara göre hareket edeceğiz. Hiçbir konu çözümsüz değildir. Bütün çözümsüzlüklerin çözüm noktası eğitimdir" ifadelerini kullandı.

Selen'e her konuda sahip çıkacaklarını aktaran Gülay, "Çocuk bizim çocuğumuz, okul bizim okulumuzdur. Öğretmenimiz çocuklara sahip çıkacak ve onların sorunlarını eğitim sistemi içinde çözecektir. Böyle bir sorun okul, öğretmen, aile ve velilerin işbirliği ile çözümlenir. Şu anda Muratpaşa Kaymakamımız veliler ile görüşmelerini sürdürüyor. Mutlaka bir çözüm bulunacaktır. Ancak velilerin çocuklarını topluca okula göndermemeleri yanlıştır ve suçtur. Herkes çözümü eğitimin içinde aramalıdır" diye konuştu.

ÇOCUĞUMUZU AYRIŞTIRIYORLAR

Her ikisi de uzman psikolojik danışman olan ve devlet okullarında rehber öğretmen olarak görev yapan Selen'in anne ve babası Yıldız-Cevat S. çifti, çocuklarının okulda yaşadığı sorunların sınıf öğretmeninden kaynaklandığını ifade etti. Selen'in anaokuluna başladığı yıllarda yüzde 88 engelli olduğunu belirten S. çifti, 2 yıl süren eğitim ve tedaviler sonucunda engel düzeyinin yüzde 30'a gerilediğini söyledi. Eğitimin Selen'in hayatında çok önemli bir role sahip olduğunu yaptıkları iş gereği de bildiklerini söyleyen S. çifti, çocuklarının doğru bir eğitim alması için her şeyi yapacaklarını aktardı.

Yaptıkları şikayetler sonucu bir soruşturma başlatıldığını fakat bu soruşturma sonuçlarının kendilerinden gizlendiğini söyleyen baba Cevat S., "Kızımız sınıf arkadaşları ile kaynaştırılacağı yerde, onlardan ayrıştırılıyor. Tek başına bir sırada sırtı pencereye, yüzü duvara dönük şekilde oturtuluyordu. Anaokuluna gittiği dönemlerde Selen'le ilgili bu tür sorunlarla hiç karşılaşmadık. Tavsiye üzerine ağır engeli bulunan çocukların bulunduğu özel alt sınıfta bir dönem eğitim aldırdık. Fakat o dönemdeki sınıf öğretmeni, Selen'in söz konusu sınıfta verilen eğitimlere ihtiyacı olmadığını ve normal eğitim görmesi gerektiğini söyledi" diye konuştu.

25 VELİ ŞİKAYETÇİ

Öğrenci velilerinden Mehmet Duran, torununun Selen ile aynı sınıfta olduğunu dile getirerek, "Biz engelli bir öğrenciyi yadırgamıyoruz. Ama çok büyük rahatsızlık çekiyoruz. Torunumu korkudan okula gönderemiyorum. Akşam çocuk ağlayarak geliyor. Bütün çocuklar rahatsız" diye konuştu.

Emine Öztürk isimli veli 25 velinin bu konudan şikayetçi olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: " Aile bizi dinlemiyor. Engelli bir ailenin çocuğuyum ve onların neler yaşadığını iyi biliyorum. Aile de çok iyi biliyor. O çocuk için burası iyi eğitim aldığı bir yer değil. Bizim çocuklarımız da geride kalıyor. Bizi biraz dikkate alsınlar. İlçe Milli Eğitim Müdürü 'Çocuklarınızı okula gönderin' diyor. Biz çocuklarımızı okula yollamayacağız. Güvencemiz yok. Arkamızı döndükten sonra çocuğumun başına ne geleceğini bilmiyoruz. İtme var, kalem sokma var. Geçen yıl çocuğumun az kalsın gözüne giriyordu kalem. Çocuğun ailesi tarafından eğitimini alacağı yere götürülmesini istiyoruz. O çocuk harcanıyor, bizim çocuğumuz da harcanıyor."

BEP PROGRAMI NEDİR?

Bireyseleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) Bireyin, ailenin, öğretmenin ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan ve hedeflenen amaçlarda verilecek destek eğitim hizmetlerini içeren bir özel eğitim programı. Programdan, engeli ya da yetersizliği nedeniyle eğitimden yeterli düzeyde yararlanamayan, performansı olumsuz etkilenen öğrenciler yararlanabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na göre de, 'engel türü ve derecesi ne olursa olsun tüm bireyler öğrenebilir. Çocuklarda, dil, problem çözme, zihinsel süreçler, davranışsal özellikler ve öğrenme özellikleri birbirinden farklılık gösterebilir' olarak kabul ediliyor. Bunun için de bu durumdaki çocuklara BEP öneriliyor. Program, aile, öğretmen ve ilgili uzmanların işbirliği ile planlanıp ve bireyin ailesinin onayı ile uygulanabiliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.