Header Ads

Fatsa-Ünye Halkı Siyanüre Karşı Direniyor


Ordu'nun Fatsa ilçesinde halk, siyanür yöntemiyle altın çıkartılmasına karşı yürüdü. Eyleme çevre illerden de katılım oldu.

Fatsa Mağazabaşı'nda toplanan halk, "Fatsa'da siyanür istemiyoruz", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Direne direne kazacağız", "6. Filo Fatsa'dan defol", "Her yar Fatsa, her yer direniş" sloganları ile Hükümet Konağı'na yürüdü.

3 bin kişi, 3 saat boyunca eylem yaparak, maden şirketinin işletilmesine izin vermeyeceklerini duyurdu.

Avukat Alptekin Ocak yaptığı açıklamada, konuyu yargıya taşıyacaklarını, kesinlikle bölgede altın madeni çıkarılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Fatsa’da siyanüre karşı mücadeleyi başlatan İmam Zeki Fidan ise bugün kendi başlattığı bu mücadelenin geldiği noktada heyecan ve mutluluk duyduğunu belirterek, “Bu mitingle kalınmayacak. Burada başka eylemler için de kararlar alındı. Bunu böyle devam ettirebilirsek kazanacağımıza inanıyorum. Bu bir başlangıç; durduracağız, durduracağız ya da durduracağız!” dedi. 4 bin kişi nüfuslu Murgul’da 3 bin civarı insan eyleme katıldı. Ünye ve Fatsa’yı toplasanız belki 250 bin kişi olur ama bugün burada 5-6 bin kişiydik. Problemimiz bu. Vatandaşta bir tedirginlik  var. Polis dayak atacak, gaz atacak diye korkuyorlar. Bunu yenmemiz lazım” diye konuştu.

Kadınlar da yaptıkları konuşmalarda, Fatsa'nın altından daha değerli olduğunu belirtti, "Yaşamak istiyoruz, yaşamak için mücadele edeceğiz" mesajını verdi.

Fatsa'nın Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz mevkinde özel bir şirket, altın çıkarmak için çalışmalara başlamıştı. 100 dönüm ormanlık alandaki ağaçlar kesilince halk eylemlere başlamıştı.


(etha/yurt)
foto: karadeniz isyandadır ve özden akdemir

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.