Header Ads

'IŞİD Çocukları Asker Olmaya Zorluyor, Cariye Olarak Kullanıyor'


Avrupa Konseyi Parlamanterler Meclisi (AKPM), IŞİD militanlarıtarafından eğitilen çocukların asker olmaya zorlandığı, kız çocuklarının ise cariye olarak kullanıldığını açıkladı

 APCE Çocuk Hakları Raportörü Stella Kyriakides tarafından yapılan açıklamada, bir kez daha çocukların savaşın en büyük mağdurları oldukları belirtildi.

Kyriakides, uluslararası kamuoyunun, çocuklar başta olmak üzere sivillere karşı uygulanan bu suçlara bir an önce dur demesi gerektiğini ifade etti.

APCE Raportörü, ülkelerin IŞİD militanları tarafından masum insanlara yönelik gerçekleştirilen katliamları kınaması gerektiğini vurgularken, kendi vatandaşlarının da terörist gruplara katılmalarına engel olmaları çağrısında bulundu.

Kyriakides, çatışmaların yoğunlaştığı Suriye-Türkiye sınırına da daha fazla insanı yardım yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler'in (BM), Kobani'nin düşmesi durumunda katliam yaşanabileceği yönündeki açıklamalarını da hatırlatırken Stella Kyriakides, uluslararası koalisyon güçlerinin bir an önce harekete geçmesini istedi.

(Cihan)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.