Header Ads

Aile Hekimleri 12 Aralık'ta İş Bırakacak


Aile hekimleri mecburi nöbetler, özlük haklarının gerilemesi ve esnek nöbet uygulamalarına karşı 12 Aralık 2014'te Türkiye genelinde iş bırakmaya hazırlanıyor.

Türk Sağlık Sen (TSS) Denizli Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının her zaman yanında olmaya önem verdiklerini, bir kez daha alanlara ineceklerini söyledi.

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları için Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF)'nun bütün aile sağlığı merkezlerinde yapacağı bırakma ve 13 Aralık'ta da alanlarda yapacağı eylemlere destek kararı aldıklarını belirten Kurşunoğlu, “Biz de bu iki günde, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini dile getirmelerinde yanlarında olacağız, destek vereceğiz. Tüm aile hekimlerimizi ve aile sağlığı çalışanı arkadaşlarımızı da bu eyleme destek vermeye çağırıyoruz.Türk Sağlık-Sen olarak, çalışanı köle olarak gören bu düzenin karşısında olmaya, çalışanın yanında yer almaya devam edeceğiz. Bunu iki günlük eylemlerde bir kez daha göstereceğiz. Burada bir noktaya da değinmeden geçemeyeceğim. Eylem kararı alamayan, alanları bırakın, sokağa çıkacak yüzü olmayanların sendikasına üye kalarak, hem kendinize hem de hakkınıza hukukunuza yazık etmeyin diyoruz. Sizin için bir adım bile atmayanlara verilecek her destek, size zarar olarak dönmektedir. Nitekim bugün kamu çalışanlarının hali de bu durumun en iyi göstergesidir.” dedi.

"TÜRKİYE NÜFUSU ARTIYOR AMA AİLE HEKİMLERİ ARTMIYOR"

Aile Hekimi Dr. Emrah Kırımlı da nöbet uygulamasıyla ilgili Hürriyet.com.tr'ye şunları söyledi;

2 yıldır nöbet ile mücadele ediyoruz. Bize söylenen akşam işinden gelen insanların da muayene olabileceği bir yer olması ama biz bunu (hastalarımızın ne olursa olsun işlerine devam etsinler diye mesai sonrası doktora yönlendirilmesini) sağlıklı bulmuyoruz. Birinci basamağa yatırım yapılması, aile hekimliğinin güçlendirilmesi gerekiyor. 2010'da 21 bine yakın aile hekimi çalışıyordu ve bu süreçte Türkiye nüfusu 3,5 milyon arttı ama hala aile hekimi sayısı 22 bine ulaşamadı. Bu nedenle hizmet vermek gittikçe zorlaşıyor. Bu çıkarılan yasalar nedeniyle de mezun olan doktorlar da aile hekimliğine yönelmek istemiyor.

Bir diğer sıkıntı da yine artık aile hekimlerinin kayıtlı hastalar dışındaki hastalara da bakılmasının istenmesi. Biz kayıtlı hastalarımızı tanıyoruz, hastalıklarını öğreniyoruz, aile öykülerini biliyoruz, uzman hekimler bunları genellikle bilmiyor. O yüzden biz bu hastaları daha iyi yönlendirebiliyoruz. Ancak kayıtlı hastalar dışındaki hastalara baktığımız zaman onları tanımıyor olacağız, ayrıca onlar da bize güvenmeyecek. Şimdi ki kadar sağlıklı bir tedavi de olmayacak.

Aile hekimliği ve güçlü birinci basamak herkesin daha sağlıklı, güvenli ve daha uzun bir hayat sürmesini sağlar. Biz aile hekimliği için mücadele ederken bunun için de mücadele ediyoruz. Şu anda aile hekimliğinden istifa eden pek çok hekim ve hemşire arkadaşımız var. Hemen hepsi daha iyi gelir getiren işlerde çalışıyorlar. İyi bir hizmet için motive çalışanların olması gerekir, bakanlık sürekli aile hekimliği çalışanlarının motivasyonunu kırarken, bize sadece iğne yapan, tansiyon ölçen kişiler muamelesi yaparken, bu ülkenin obezite, diyabet, tansiyon, beslenme, depresyon, sigara bağımlılığı, kanser şiddet, madde bağımlılığı gibi sorunları nasıl çözülecek. Milyonlarca insana her gün temas eden, onlara sağlık sunabilecek olan binlerce hekim ve hemşire kesintisiz ve amacı belirsiz bakanlık talepleri ile karşı karşıyayız. Tek taraflı sözleşme, sözleşme fesihleri ve para cezaları ile tehdit ediliyoruz. Sonuçta artık yeter diyerek, ayrılıp giden sayısı artıyor. Biz, günlük geçici çözümler yerine aile hekimliğine ve ülkenin sağlığına yatırım yapılmasını istiyoruz.

Bu nedenle karara karşı çıkmamızın temel sebebi sadece çalışma saatlerimiz değil hastaların da alacağı sağlık hizmetinin kalitesizleşecek olması. Tüm bunların yanı sıra aile hekimlerinin maaşları da son 4 yıldır yüzde 1 gibi bir artış oranına sahip, dolayısıyla geçim gittikçe zorlaşıyor.

(CHA/Hürriyet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.