Header Ads

Aleviler Zorunlu Din Dersini Şubat Ayında 1 Haftalık Okul Boykotuyla Protesto Edecek


19. Milli Eğitim Şurası'nda zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin 1. sınıfa kadar çekilmesine Alevilerden tepkiler sürüyor.

Alevi örgütleri, Şura'da alınan karara karşı miting düzenleyecek, 1 haftalık ders boykotu düzenleyecek.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Fevzi Gümüş, hükümetin "Alevi açılımı"ndan bahsederken diğer yandan din dersini 1’inci sınıfa indirmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

"Şura'da çıkan kararlar tavsiye niteliğinde de olsa samimiyetsizliği gösteriyor" diyen Gümüş, AİHM'in zorunlu din dersine ilişkin aldığı kararları hatırlattı.

Alevi örgütleri olarak 8 Şubat 2015’te zorunlu din dersine karşı İstanbul'da bir miting düzenleyeceklerini bildiren Gümüş, 2014-2015 eğitim yılının ikinci döneminde de okul boykotu düzenleyeceklerini bildirdi.

9 Şubat 2015’te bir hafta boyunca çocuklarını okula göndermeyeceklerini açıklayan Gümüş, "İsteğimiz devletin din eğitiminden elini çekerek laik bir sistem oluşturulması. Aleviliğin din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde içeriğinin genişletilmesinin reddedilmesinin bir anlamı yok. Önemli olan zorunlu din dersinin kaldırılması. Bunun için gelecekte de her alanda demokratik hakkımızı savunacağız" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.