Header Ads

Van'da 704 Köy ve Mahallenin Kürtçe ve Ermenice İsimleri İade Edildi


Van Büyükşehir Belediye Meclisi, eski köy ve mahallerin isimlerinin iadesi talebini görüştü. Kararla, 704 köy ve mahallenin eski isimleri iade edildi.

Kasım ayı meclis toplantısında görüşülen ve ilgili komisyonun hazırlık yapması ardından meclise sunulan karar gereği Başkale’de 81, Çaldıran’da 86, Çatak’ta 34, Edremit’te 18, Erciş’te 105, Gevaş’ta 37, Gürpınar’da 174, İpekyolu’nda 50, Muradiye’de 41, Özalp’ta 53 ve Saray ilçesinde ise 25 köy ve mahallenin isimler iade edildi.

704 köyün Kürtçe ve Ermenice eski isimlerinin iade edilmesi kararı, DBP’li ve AKP’li üyelerin tamamının oyu ile meclisten geçti. Geri iade edilen isimlerin ardından tüm iç ve dış yazışmalarda bu mahalle ve köylerin Türkçe, Kürtçe ve Ermenice isimleri kullanılacak.

704 KÖY VE MAHALLENİN İSMİ İADE EDİLDİ

Van ve ilçelerde eski köy isimlerinin iade edilmesi talebine ilişkin belediyeler nezdinde yapılan yazışmalarda AKP’li Tuşba Belediyesi ilk çalışmada yer almazken diğer ilçe belediyelerin tamamı kendi belediyeleri bünyesinde çalışma yaparak mahalle ve köy isimlerinin eski isimlerini İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sundu. Verilen kararın ardından AKP’li Tuşba Belediyesi’nin de kendi bünyesinde çalışma yaparak, bağlı olan mahallelerin eski isimlerini komisyona sunacağı açıklandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkale’de 81, Çaldıran’da 86, Çatak’ta 34, Edremit’te 18, Erciş’te 105, Gevaş’ta 37, Gürpınar’da 174, İpekyolu’nda 50, Muradiye’de 41, Özalp’ta 53 ve Saray ilçesinde ise 25 köy ve mahalle isminin tekrar iade edilmesini meclise sundu.

İlgili raporun okunması ardından söz alan meclis üyeleri rapor hakkında görüş bildirdikten sonra karar meclisin oylamasına sunuldu.

Yapılan oylama sonucu DBP’li ve AKP’li üyelerin tamamı kararı destekleyerek 704 köy ve mahallenin eski isimlerinin iadesini kabul etti.

TÜM YAZIŞMALARDA KÖYLERİN İADE EDİLEN İSİMLERİ KULLANILACAK

Büyükşehir Belediyesi Meclisi bünyesinde kurulan daire başkanlıklarına da kararla ilgili bir yazı gönderildi. Yazıda, "Belirtilen isimlerin yazıldığı şekliyle iadesinin kabulüne, tabelaların hazırlanarak eski isimlerinin kullanılmasına yönelik tüm iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığına tevdiine, Komisyon raporları ve iç ve dış yazışmalarda yukarıda belirtilen isimlerinin orijinali ile birlikte kullanılması hususunda tüm Daire Başkanlıkları tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmesine" denildi.

(etha)
foto: Davut Aydın

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.