Header Ads

Nuh Köklü Katledildiği Yerden Son Yolculuğuna Uğurlandı


Kadıköy'de dün akşam bir esnaf tarafından nefret saldırısına uğrayarak katledilen Nuh Köklü'nün cenazesi, katledildiği yere getirildi. Gün boyu katliamın yaşandığı yerde nöbet tutan Köklü'nün dostları, katliamı protesto etti, Köklü'yü andı.

Yeldeğirmeni Dayanışması'nın çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme Köklü'nün üniversiteden arkadaşı ve ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, Hasan Ocak'ın ağabeyi Ali Ocak, Suphi Nejat Ağırnaslı'nın annesi Nuran Ağırnaslı, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, TGS Başkanı Uğur Güç, mimar Mücella Yapıcı, Avukat Can Atalay da katıldı.

Köklü'nün cenazesinin Yenibosna'daki ATK'dan alınarak Köklü'nün katlediliği Yeldeğirmeni Mahallesi Karakolhane Caddesi'ne getirilmesinin ardından anma başladı. Anmaya HDK üyeleri ve Göztepe Dayanışması üyeleri yürüyüş gerçekleştirerek katıldı.

Eylemde ilk olarak konuşma gerçekleştiren ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, Köklü ile 1987 tarihinde tanıştıklarını ifade etti. "Nice insanımızı ölümsüzlüğe uğurladık fakat Nuh'un ölümsüzlüğü başka bir ölümsüzlüktü, çok acıydı" diye konuşan Ulusoy, "Kadıköy sokaklarının özgürleştirilmesine, Kadıköy'de kartopu oynanmasına tahamül edemeyenlerin nasıl bir zihniyetten beslendiğini çok iyi biliyoruz" dedi. Nuh'ın son sözleri olan "Bu bir rüya olsun" ifadesini hatırlatan Ulusoy, "Yaşamlarımızın kabus olması için ellerinden gelenleri yapıyorlar" diye konuştu.

Ulusoy'un ardından söz alan TGS Genel Başkanı Uğur Güç, ATV-SABAH çalışanları ve TGS adına konuşma gerçekleştirdi. "Bir insan karla oynarken nasıl öldürülür?" diyerek saldırıya tepki gösteren Güç, Köklü'nün hayatı boyunca mücadele eden bir insan olduğunu hatırlattı. "Bu katil 2 ay sonra serbest bırakılırsa ne olacak?" diye soran Güç, ülkenin yöneticilerinin söylediklerine çok dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. Güç, "Ateistlere, entellektüellere, sizden farklı olanlara tahammül etmelisiniz" diye konuştu.

'KATİL EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILSIN'

Güç'ün ardından Köklü'nün eski eşi Sibel Topaktaş söz aldı. Konuşmasında Nuh Köklü'nün katili Serkan Azizoğlu'nu işaret eden Topaktaş "Bu şahıs, duyduğumuza göre 'benim deli raporum var, iki ay yatıp çıkarım' diyormuş" diye belirtti. Topaktaş, Serkan Azizoğlu'nun en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Topaktaş'ın ardından gözaltında kaybedilen Hasan Ocak'ın kardeşi Ali Ocak konuştu. Ocak, Köklü'nün mücadelesini kaldığı yerden devam edeceklerini belirterek andığını ifade etti.

'KÖKLÜ'NÜN ÖLDÜRÜLMESİ İÇ GÜVENLİK YASASINDAN BAĞIMSIZ DEĞİL'

Ardından, Köklü'nün katledildiği ana şahitlik eden arkadaşları söz alarak duygu ve düşüncelerini güçlükle ifade edebildi. Arkadaşları, "Kardeşimizi, dostumuzu bizden aldılar ama katleden bir kişi değildi. Bu bir savaş halidir" diye konuştu. "Nasıl Özgecan'ın katledilmesi politikse bu da politiktir, bir nefret cinayetidir" diye konuşan arkadaşları, "Bu cinayetlerin hiçbiri birbirinden ve iç güvenlik yasasından bağımsız değildir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Köklü'nün cenazesi Ankara'ya doğru yola çıkarılırken, Serkan Azizoğlu'nun dükkanının camları taşlanarak kırıldı. Kitle daha sonra Altıyol'a sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi ve Nuh Köklü'yü taşıyan cenaze aracının ardından kar topu atarak Ankara'ya uğurladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.