Header Ads

Türkiye Basın Özgürlüğünde 180 Ülke Arasında 149. Sırada


interaktif haritayla istediğiniz ülke hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ni yayınladı. Türkiye bu yılki listede 180 ülke arasında 149'uncu sırada yer aldı. Listede bir Avrupa ülkesinin büyük düşüşü dikkat çekti.

Dünya genelinde artan silahlı çatışmalar ve devlet baskısı, basın özgürlüğüne olumsuz yansıyor. RSF'in açıkladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi, baskı ve manipülasyon girişimlerinin Ukrayna, Suriye, Irak ve Filistin'de yoğun olarak gözlendiğine dikkat çekiyor.

RSF, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ni yılda bir yayınlıyor. Liste hazırlanırken bağımsızlıktan çalışma koşullarına, kurumsal saydamlıktan üretim altyapısına 87 farklı kriter dikkate alınıyor.
Bu yıl Ekim 2013 – Ekim 2014 arası dönem dikkate alındı. Bir önceki yıl 14'üncü sırada yer alan Almanya, bu raporda 12'nciliğe yükseldi.


Türkiye önceki yıla kıyasla beş basamak tırmanarak 149'uncu sıraya yerleşti. Türkiye'nin basın özgürlüğü puanı 44,16 olarak açıklandı.

Yeni raporu Amerika’nın Sesi’ne değerlendiren Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü ABD Temsilcisi Delphine Halgand, Türk yetkililerin “dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi” olarak anılmak istemedikleri için uluslararası baskılara boyun eğdiğini savundu. Bununla birlikte, “[Türkiye’de] Gazetecilere yönelik kısıtlamalar gittikçe sertleşiyor. Gazetecilerin birçok şekilde tutuklandığının farkındayız. İşten kovuluyorlar. İnternet siteleri kapatılıyor” diye konuşan Halgand, geçen yıl yaklaşık 40 gazetecinin cezaevinden koşullu olarak çıkarılmasını “tatmin edici bulmadıklarını” söyledi.

Yeni endeksi dün bir basın toplantısında tanıtan Halgand, gazetecilerin gösterileri izlemesinin güçleştiğine dikkati çekerek, basın mensuplarının zaman zaman kolluk kuvvetleri, zaman zaman da göstericilerin saldırılarına maruz kaldığına dikkati çekti. Halgand Türkiye’yle ilgili olarak da, “Gezi eylemlerinden bir yıl sonra cezadan muaf tutulmaları, polisi daha çok şiddete başvurmaya özendirdi” diye konuştu. Halgand ayrıca, 40’ın üzerinde gazetecinin terörle mücadele yasaları çerçevesinde Türkiye’de rastgele davalara maruz kaldığını kaydetti.
İtalya'nın büyük düşüşü

Avrupa ülkeleri arasında en büyük düşüş İtalya'da kaydedildi. 24 basamaklık düşüşle İtalya 73'üncü sıraya yerleşti. Mafya tehditleri, saldırılar ve asılsız suçlamalarla açılan davalarla medya kuruluşları ve gazetecilere uygulanan baskı, İtalya'nın gerilemesinde etkili oldu.

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nin son 4 sırasında Suriye, Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre yer alıyor. Ukrayna 129., Irak 156., İsrail 101., Filistin Özerk Bölgesi 140., Güney Sudan 125. sırada yer alıyor.

"Ulusal güvenlik" gerekçesiyle medya kuruluşlarına uygulanan baskı, birçok ülkenin puanının "kırılmasını" da beraberinde getirdi. Rusya, geçen yıla kıyasla dört basamak gerileyerek 152'nci sırada yer aldı. Raporda, " Rus medyasında Kırım'ın ihlalinin eleştirilmesine hiçbir şekilde izin verilmiyor" denildi. Tayland, Kazakistan ve Mısır, "ulusal güvenlik" gerekçesiyle medyaya baskı uygulayan diğer ülkeler olarak anıldılar.

ABD'nin puanını düşüren olay

Ferguson kentindeki olaylar sırasında basın mensuplarının gözaltına alınmış olması, ABD'nin 3 basamak gerileyerek 49'uncu sıraya düşmesine yol açtı.

Geçen yıla kıyasla ün büyük düşüş Andorra'da görüldü. Medya kuruluşlarındaki birleşmenin gazetecilere olumsuz yansıması ve çalışanlara yönelik yetersiz koruma, Andorra'nın 27 basamak gerileyerek 32'inciliğe düşmesine neden oldu.

İlgili yasaların düzeltildiği Moğolistan ise 34 basamak birden yukarıya fırlayarak 54'üncü sıraya yerleşti.

Listenin ilk sırasında Finlandiya, Norveç ve Danimarka yer aldı.

Başka Haber/DW Türkçe/VOA

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.