Header Ads

Göcek'in En Önemli Koylarından Bedri Rahmi Koyu 29 Yıllığına Kiraya Verildi


Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 29 yıllığına kiraya verilecek olan, Muğla Göcek'teki dört koydan Bedri Rahmi (Taşyaka) ve Akbük'ün ihalesi yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Göcek koylarında bulunan 1,93 hektar ormanlık alana sahip Bedri Rahmi(Taşyaka), 1.04 hektar ormanlık alanda yer alan Akbük, 1,14 hektar ormanlık alana sahip Göbün ve 1,18 hektar ormanlık alana sahip Küçük Sarsala koyları için ihale açtı.

İnternetten yapılan duyuruda, 29 yıllığına kiralanacak koylardan Akbük için 110 bin, Bedri Rahmi için 90 bin, Göbün için 120 bin ve Küçük Sarsala için 80 bin lira yıllık muhammen bedel tespit edildiği açıklandı.

Kapalı zarf ve açık arttırma yöntemiyle yapılan ihaleye, toplam 10 kişi ve firma teklif verdi. Teklif zarfının ağzı açık olduğu belirtilen bir firma, ihaleye alınmadı.

Bugünkü ihaleye, koylarda mevcut işletmeci köylülerden katılan olmaması dikkat çekti.

29 yıllığına kiralanacak olan, Muğla'daki dört koydan biri olan Bedri Rahmi (Taşyaka) Koyu'nun da ihalesi tamamlandı. 12 firmanın teklif verdiği ihaleyi, açık artırmada yıllık KDV hariç 902 bin lira veren Dalaman'da kafeterya işletmeciliği yapan Hüseyin Gülen kazandı.

Halkın tepkisi

Gülen’in bu koy için 900 bin TL civarında bir para ödeyeceği ifade edildi. Her iki koyu 29 yıllığına kiralayan işletmeci Gülen annesinin rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’a gideceğini, daha sonra açıklamaya yapacağını söyledi.

Daha önceden 2-3 yıllığına işletmeye verilen koyların şimdi 29 yıllığına kiralanması ve iskele yapılma imkanı olması köylüler ve çevrecilerin tepkisine neden oldu. İhalenin yapılacağı Dalaman Orman İşletme Şefliği önünde toplanan vatandaşlar ’Koylar halkındır’, ’Uyuma Dalaman, bu son talan’, ’Biz koruduk, biz koruyacağız’, ’İhale değil, hile’, ’Yeter artık beyler’, ’Ekmeğimizle oynama’ yazılı dövizler taşıdı ve Dalaman Havalimanı’na giden Gazi Bulvarı’ını trafiğe kapattı.

Eylem katılan Küçük Sarsala Koyu’nda restoran işleten 37 yaşındaki Hasan Kaba, “13 yaşından bu yana işletmeciliğe başladık. İlkel koşullar altında, güçlükle turistlere hizmet verdik. Yıllardır, buraya pek çok turist çektik. Zamanla işletmelerimizi daha modern hale getirdik. Ancak, şimdi elimizden almak istiyorlar. Bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğiz” dedi.

BEDRİ RAHMİ KOYU

1945 senesinde Halikarnas Balıkçısı ilk Mavi Yolculuğu başlattığında ekibin içinde Bedri Rahmi de vardı. Cumhuriyet sonrası devrin bilinen entellektüellerinden olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, aynı zamanda bir deniz ve doğa severdi. Yapılan Mavi Yolculuklarda ( daha sonra İş Bankası yayınlarından çıkan Mavi Yolculuk Defterleri adlı kitapta hepsini toplamıştır ) birçok resim yapmıştır. 1974 de Göçek'e yapılan yolculuk sırasında Taşyaka koyunun kuzey yamacındaki büyükçe bir kayaya yaptığı balık resmi, hala her yıl onun izinden gidenler tarafından yenilenmekte ve yaşatılmaktadır. O günden sonra da Taşyaka büküne Bedri Rahmi'nin adı verilmiştir. Taşın üzerine ana çerçevesi balık gibi görünen, aslında içinde altı hayvanı tasvir ettiği bu resim koy girişinden de görülebilmektedir. Hemen taşın yanında çok tatlı bir kaynak suyu karışmaktadır denize. Tekneler ve yatlar zaman zaman su ikmali için de yanaşırlar buraya.

(cha/vatan/denizlerden.com)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.