Header Ads

21 Barodan Elazığ’da 7 Yıl Süren Cinsel İstismara Tepki: 'Sessiz Kalanlar Vicdanını Yitirmiş'


Elazığ’da yaşanan ve Türkiye’yi derinden sarsan 8 yaşındaki bir çocuğun, 7 yıl boyunca cinsel istismara maruz kalmasıyla ilgili 21 barodan kınama mesajı geldi. Başta Elazığ Barosu olmak üzere 20 barodan yapılan ortak açıklamada, davaya müdahil olunacağını belirtildi.

Elazığ Barosu başta olmak üzere, Gaziantep, Diyarbakır, Sinop, Manisa, Eskişehir, İzmir, Tunceli, Şırnak, İstanbul, Adana, Sakarya, Bursa, Ankara, Bartın, Denizli, Sivas, Giresun, Mersin, Aydın ve Bitlis Baroları, Elazığ’da yaşanan cinsel istismar ile ilgili ortak açıklama yaptı.

Elazığ Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Avukat Eda Burcu Yılmaz tarafından yapılan ortak açıklamada, son yıllarda Türkiye’de çocuğa karşı şiddetin ve çocuk istismarı olaylarının hızla arttığına dikkat çekerek, Elazığ’da vuku bulan olayın ahlaki ve vicdanı çöküntüye sebep olduğunu belirtti.

'OLAYA SESSİZ KALAN, GÖZ YUMAN HER BİREY VİCDANİ VE AHLAKİ DEĞERLERİNİ KAYBETMİŞ'

Karakoçan ilçesine bağlı köyde meydana gelen olayı vahşet olarak nitelendiren Komisyon Başkanı Yılmaz, “Olay ile ilgili savcılıkta soruşturma başlatılmış savcılık tarafından hazırlanan iddianamenin kabulü ile Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmış ve davanın ilk celsesi 26 Mayıs 2015 tarihinde görülmüştür. Cinsel istismara uğramış mağdur çocuk, koruma altındadır. İstismar olayını gerçekleştiren, mağdur çocuğun ailesi ile birlikte yaşları 14 ile 65 arasında değişen çok sayıda suça sürüklenen çocuk ve sanık yargılanmaktadır. Önemle belirtmek gereklidir ki sanıkların ve suça sürüklenen çocukların dışında bu olaya sessiz kalan, göz yuman her birey vicdani ve ahlaki değerlerini kaybetmiş olmanın yanında olaya sessiz kalarak yasal anlamda sorumlu hale gelmişlerdir.” diye konuştu.

Duruşmanın ilk celsesinde Elazığ Barosu Başkanlığı olarak davanın takipçisi olmak adına müdahillik talebinde bulunduklarını dile getiren Yılmaz, “Tüm barolar tek yürek olup, ciddi olarak ihlal edilen çocukların yüksek yararı, yaşama ve gelişme hakkını koruyacak ve gözetecektir. Elazığ’da yaşanan çocuğun cinsel istismarı olayını şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.