Header Ads

Aziz Kocaoğlu: 'İzmir, AKP Tarafından Cezalandırılıyor'


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, seçimlere kısa bir süre kala iktidar partisi tarafından kendisine yöneltilen eleştirilere ve İzmir Körfezi’nin ÇED’ine ilişkin açıklamalar yaptı. Ege TV’nin canlı yayınına katılan Kocaoğlu, “Başbakan'dan bakanlara, milletvekillerine kadar İzmir’de neden hedefte siz varsınız?” sorusuna karşılık, AKP'nin İzmir’e gerektiği gibi yatırım yapmadığını, bu yüzden hedef şaşırtması yaptığını söyledi.

Sadece siyasetçilerin, değil bürokratların dahi siyaset yaptığını belirten Başkan Kocaoğlu, “Müsteşarlar, genel müdürler, bölge müdürleri, il müdürleri… Sadece politikacılar eleştirse tamam, siyaset yapıyor diyeceğiz. Müsteşar, il müdürü, genel müdür siyaset yapar mı? Buna derinlemesine baktığınız zaman İzmir, AKP tarafından cezalandırılıyor. AKP, İzmir’e gerektiği gibi yatırım yapmıyor. Sadece söylemde yatırım yapıyor. Seçim arifesinde bol vaatte bulunuyor, seçim akşamı da gidiyor, bir daha seçime üç beş ay kalana kadar. Ankara, İstanbul, İzmir bütçeden ne almış, bunu rakamlar söylüyor. İzmir ne almış, ne vermiş. Arada uçurum var. Yüzde 16 almış İstanbul, yüzde 13 almış Ankara, yüzde 4 küsur almış İzmir. Bunu nasıl kapatacak? Biz 11 yılda kente, hükümetin yaptığı yatırımdan daha çok yatırım yaptık. Bunu nasıl örtecek? Bunu nasıl izah edecek? Bir hedef şaşırtması lazım. 80 vilayette belediye başkanı konuşulmuyor bu seçimde. İzmir’de kime vurursan toz kaldırırsın? Ben yapılanın niye yapıldığını bildiğim için etkilenmiyorum, cevabını veriyorum. İzmirli de takdir ediyor.” diye konuştu.

İzmirlilere güvendiğini, 7 Haziran’da gereken cevabı vereceklerini söyleyen Kocaoğlu, "Yüzülebilir Körfez" projesinin önünü tıkayan ÇED krizi hakkında da açıklamalar yaptı:

“ÇED’i alacağız, bekleriz. Bunun altında siyaset var. Şu eksik diye il başkanı konuşuyor. Bu hazırlanan ve sunulan proje AKP’li bir belediyenin projesi olsaydı, biz 15 Mayıs 2013’te müracaat etmişiz, 20 Mayıs’a kalmaz, ilk toplantıda şu anki haliyle ÇED raporunu alırdı. Ankara’da aynı koridorda üç müdür biraraya gelip bunu konuşmuyorsa bunu normal süreç olarak değerlendirmek zafiyetine kapılmamak gerekiyor. Bu mis gibi siyaset kokuyor.”

İzmir Metrosu’nun 650 milyonuncu yolcusuna sürpriz yapıldı

15. yılını kutlayan İzmir Metrosu’nun, aynı zamanda 650 milyon yolcu sayısına ulaşması sebebiyle Fahrettin Altay İstasyonu’nda sürpriz bir tören düzenlendi. Her şeyden habersiz metroya binmek üzere turnikelerden geçen ev hanımı İlknur Haşlamacı, bir anda çalan alarmlar, atılan konfetiler ve alkışlar eşliğinde 650 milyonuncu yolcu olduğunu öğrendi. Kısa süreli şaşkınlık yaşayan Haşlamacı’ya durumu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açıkladı. Çok şaşırdığını ve mutlu olduğunu dile getiren talihli yolcunun ödülü ise bir yıl boyunca metrodan ücretsiz faydalanma hakkı oldu.

22 Mayıs 2000 tarihinde 10 istasyon ve 45 araçlık filo ile hizmete giren İzmir Metro A.Ş., 15. yılını geride bıraktı. Bu sürede giderek büyüyen ve bugün 17 istasyonda toplam 87 araçlık filo ile hizmet veren İzmir Metrosu’nda günlük yolcu sayısı ise 20 binden 350 bine yükseldi. Halen 20 km. hatta hizmet veren İzmir Metrosu’nun çekerleri, 15 yıl içinde 20 milyon km.’nin üzerinde yol katetti. Dünyanın çevresinin 40 bin km. olduğu düşünüldüğünde İzmir Metrosu, 15 yılda dünya çevresinde 500 kez tur atmış oldu.

Başkan Kocaoğlu, İzmir Metrosu’nun 15. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Fahrettin Altay İstasyonu’nda açılan “Dünden Bugüne İzmir’de Raylı Sistemler” isimli fotoğraf sergisini de gezdi.

(CHA)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.