Header Ads

Mülteci Kampındaki Suriyeliler Otobüslerle Cumhurbaşkanı’nın Mitingine Taşındı


CHA

Adana'da çadır kentte kalan Suriyeliler'den 4 bine yakını minibüs ve otobüslerle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşma yapacağı İstasyon meydanına taşındı.

Ülkelerindeki iç savaştan dolayı Türkiye'ye sığınanların barındığı Adana'nın merkez Sarıçam ilçesi Buruk Mahallesi'ndeki çadır kentte 12 bine yakın Suriyeli kalıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehirde yapacağı konuşma öncesi Sarıçam Konaklama Tesisleri'ne 200 civarında minibüs ve otobüs geldi.

Ulaşım araçları şehir merkezine 25 kilometredeki çadır kentte bulunan yaklaşık 4 bin Suriyeli'yi saat 14.30'dan itibaren mitingin yapılacağı İstasyon meydanına taşımaya başladı.

Suriyeliler mitinge genellikle öğrenci servisleri kullanılarak getirildi. Çoğunluğunu çocuk ve yaşlıların oluşturduğu Suriyeliler, yerel kıyafetleriyle de dikkat çekti.

Merkez Sarıçam İlçesi’ndeki çadırkentten yaklaşık 25 km uzaklıktaki alana 200 civarındaki araçla taşınan sığınmacılar, Erdoğan’nın konuşmasından sonra uzun bir süre dönmek için Mustafa Kemalpaşa Bulvarı üzerinde bekledi. Çocuğundan yaşlı ve kadınlarına yüzlerce mülteci, çadırkente gitmek için yol kenarında ve çimlerde oturdu. Bir saati aşkın bir süre bekleyen Suriyeliler, daha sonra gelen servis araçlarına 'balık istif' doldurularak kampa götürüldü.

Bu arada Cumhurbaşkanı'nın konuşması sırasında meydana getirilen bazı Suriyeli çocuklar, yakınlarını kaybedince gözyaşı döktü. Çocukların ailelerini bulmaları için polis devreye girdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.