Header Ads

Cumartesi Anneleri 20 Yıldır Kayıplarını Arıyor: 'Failler Belli, Kayıplar Nerede?'


etha/diha

Hasan Ocak'ın 20 yıl önce gözaltında katledilmesinden sonra her Cumartesi alanlarda olan insan hakları savunucuları ve kayıp yakınları, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında son kez Galatasaray'da toplandı.

Kayıplar haftası etkinliklerini Sabahattin Ali'ye atfeden insan hakları savunucuları, 17 Mayıs'ta Kırklareli'ye giderek sembolik mezar taşı önünde anma yapmış, 28 Mayıs'ta Çağlayan Adliyesi önüne kayıpları temsilen bağcıksız ayakkabılar bırakmış ve Galatasaray Meydanı'nda mum yakmıştı.

ŞAHSENEM CİHAN ANILDI

Cumartesi İnsanları kayıpları ararken kayıplar verdi. Darbe kayıplarından Süleyman Cihan'ın annesi Şahsenem Cihan, dün 34 yıllık mücadelenin ardından 93 yaşında yaşamını yitirdi. Galatasaray Lisesi önünde bu hafta herkes hüzünlüydü. Cumartesi Anneleri, Şahsenem Cihan'ı anarak eyleme başladı. Gezi şehitlerinden Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan da eylemde yer aldı. Kırmızı karanfillerin yanı sıra kayıplarını resimlerini taşıyan Cumartesi insanları, 20 yıl önceki ilk şiarlarını tekrarladı, "Failler belli kayıplar nerede" yazılı pankart açtı.

Eylemde ilk olarak kayıplardan İrfan Bilgin'in kardeşi Ali Bilgin konuştu. Öfkesini dile getiren Bilgin, "Artık hiç bir beklentim yok. Eğer bir şey yapacaksan, bizler onurumuzla, mücadelemizle yapacağız. Çünkü biz de biliyoruz onlarda biliyor: Bu binadan bir tuğla çekersek bina çökecek" diye konuştu.

OCAK: MÜCADELEMİZ SÜRECEK

20 yıl önce kayıplar mücadelesinin en önüne atılarak, "Kaybedenler kaybedecek" sloganını haykıran Ocak ailesi de eylemde yerini aldı. Hasan Ocak'ın kardeşi Ali Ocak, kayıpların bir miras bıraktığını söyledi. 20 yıllık mücadele tarihi boyunca bu mirasın öğretisinin iktidarların yalanlarına inanmamak olduğunu ifade eden Ocak, "Utanmadan seçim meydanlarına çıkıyorlar" dedi. Ocak, Seyit Rıza'nın "Sizin yalanlarınızla başedemedim bu bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde başeğmedim bu da size dert olsun" sözlerini hatırlattı. Ocak konuşmasını "Mücadelemiz sürecek, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek" sözleriyle bitirdi.

BEN SADECE 'ADALET YOK' DEMEK İSTİYORUM

Diyarbakır'da 12 yaşında gözaltına alınarak katledilen Davut Altınkaynak'ın kardeşi Kazım Altınkaynak, ilk kez katıldığı Cumartesi eyleminde "Ben sadece 'adalet yok' demek istiyorum" diye konuştu.

Haftanın açıklamasını Mine Nazari okudu. Taleplerinin gerçekleşmesinin yolunun hak ihlallerini bir suç olarak gören ve cezalandıran bir zihniyet değişimi ile mümkün olacağını belirten Nazari, dün yaşamını yitiren Şahsenem Cihan'a söz verdiklerini söyledi. Nazari, "Mücadelemizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Nazari şunları kaydetti: "Siyasi partilere sesleniyoruz. Demokratik bir toplum projesinin başlangıcı olarak temsilde adaletin sağlanmasının önündeki tüm engellerin kaldırılması için çalışacınızı taahhüt edin. Topluma sesleniyoruz. Oylarınızla iktidara getirdiklerinizin icraatlarında sorumluluğunuz var."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.