Header Ads

Eğitim İş: Öğretmenler, Cumhurbaşkanı'nın 'Hizmet Eri' Değildir


CHA

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nce okullara gönderildiği iddia edilen 'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği mitinglere, kamu emekçilerinin zorunlu olarak katılması yönündeki talimatlara' tepki gösterdi. Demir, “Öğretmenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hizmet eri değildir.” dedi.

Veli Demir, yaptığı değerlendirmede, bunun son örneğinin Aydın’da yaşandığını savundu. Demir, şunları kaydetti: “Aydın Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı göndererek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Aydın’da yapacağı mitinge tüm öğrenci, öğrenci velisi, öğretmen ve yöneticilerin katılımını istemiştir. Söz konusu mitinglerin siyasi mitingler olduğu, burada iktidar partisinin icraatları, vaatlerinin aktarıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıkça taraf olduğunu ifade ettiği beyanları etrafında, mevcut durumun kamuoyunda ciddi tartışma konusu olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu mitinglerde siyasi parti alametlerinin de kullanıldığı kamuoyundan takip edilmektedir. 657 sayılı Kanun’un 7. maddesinde yer alan 'kamu görevlilerinin tarafsızlığı' ilkesi gereği bu mitinglere katılma zorunluluğu uygulaması hukuka aykırı niteliktedir. İşaret edilen algı ortadayken idare tarafından iletilen söz konusu bu emrin, kanunsuz emir niteliğinde olduğu açıktır."

Başkan Demir, diğer yandan ilgili mevzuatlarında, öğretmenlerin bu mitinglere katılması yönünde herhangi bir görev tanımı olmadığı gibi kendilerine bu yönde baskı yapılmasının angarya yasağına aykırı olduğunun da ortada bulunduğunu vurguladı.

ÜYELERİMİZ SİYASAL ETKİNLİKLERE KATILMAYACAK

"Öğretmenler, Cumhurbaşkanı'nın 'hizmet eri' değildir." diyen Demir, şu ifadeleri kullandı: "Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi bilim yuvası olması gereken okullarımızın gündelik siyasete alet edilmesine ve bir siyasi partinin seçim bürosu haline getirilmesine, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin siyasi dolgu malzemesi olarak kullanılmasına sonuna kadar karşıyız. Bu sebeplerle sendikamız üyelerine yönelik, herhangi bir siyasi çevreden veya kamu idarelerinden yöneltilecek hiçbir siyasi etkinliğe katılma baskısı kabul edilemez. Bu doğrultuda sendikamız Merkez Yönetim Kurulu’nca, siyasal etkinliklere katılma zorunluluğu öngören uygulamalara üyelerimizin katılmaması kararı alınmıştır."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.