Header Ads

Gezi 2. Yaşında: 31 Mayıs'ta Gezi Parkı'na Karanfiller Bırakılacak


haber: etha foto: melda onur

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı direnişinin 2. yıl dönümü öncesinde Karaköy'de bulunan TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına 128 bileşenden oluşan Taksim Dayanışması adına Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Dr. Ali Çerkezoğlu ile kent bilimci David Harvey katıldı.

Mücella Yapıcı, AKP Hükümeti'nin halkın yaşam alanlarına müdahale etmekte ısrarcı olduğunu ifade ederken, bu müdahale nin şiddete dönüştüğünü kaydetti. Taksim Dayanışması'nın 2013 yılandan bu yana sürdürdüğü sağlıklı ve yaşanılabilir kent talebinin 31 Mayıs 2013 tarihinde daha fazla özgürlük talebiyle birleşerek isyana dönüştüğünü belirten Yapıcı, Gezi Parkı direnişinin taleplerinden vazgeçmediklerini ve vazgeçmeyecekleri söyledi.

'HER YERDEYİZ'

Ardından Ali Çerkezoğlu Taksim Dayanışması'nın "Her yerdeyiz" başlıklı basın bildirisini okudu. "Herkes biliyor, son iki yıldır artık farklı bir ülkede yaşıyoruz. Havası, suyu, sesi, kokusu farklılaştı bu ülkenin. İktidarı, muhalefeti, meslek odası, sendikası, genci, yaşlısı, işçisi, işsizi, Türkü, Kürdü artık farklı" diyen Çerkezoğlu, "Kabul eden için de etmeyen için de hayat farklılaştı" diye belirtti.

'BU ÜLKE GEZİ'Yİ YAŞADI'

Çerkezoğlu, "Bu ülke Gezi'yi yaşadı. Haziran'ın sıcağını iliklerine akıttı. Milyonlar şarkılarını dillerinden düşürmeden kararlı ve direngen bir duruşu tarihin içinden geçerek yaşadılar. Cesur yürekli kadınların ve gençlerin büyük bir ağacın yapraklarına dönüşerek kara bir dumanı dağıttığı, nefes aldırdığı bir ülke artık burası" diye konuştu.

Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ifade eden Çerkezoğlu, "Gezi'de Haziran sıcağında esen rüzgârın, madenlerde, fabrikalarda, atölyelerde, şantiyelerde direnen işçilerle; tarlalarda, derelerde, ormanlarda yaşamına sahip çıkan köylülerle buluşmaması mümkün mü?" diye sordu.

'PROTESTOLARIN BULAŞICI ETKİLERİ VAR'

David Harvey ise Taksim Gezi Parkı'nda başlayan protestoların Türkiye'nin her yerinde farklı şekilde taleplerin dile getirildiği protestolara dönüştüğünü söyledi. Gezi Parkı direnişinin küresel eylemler arasındaki eşsiz eylem biçimlerinden biri olduğunu belirten Harvey, "Protestoların bulaşıcı etkileri var. Gezi Parkı'ndaki eylemlerin ardından São Paulo'da benzer eylemler yapıldı. Bu eylemler Brezilya'ya sıçradı. Eylemler birbirinin aynı değil, hepsinin farklı kökenleri var ancak ortak noktaları da bulunuyor" dedi.

'GEZİ SÜRECİ BİTMİŞ DEĞİL'

Protestoların ortak noktasının yeni bir demokratik karar alma mekanizması ve herkesin söz sahibi olduğu katılımcı bir demokrasi talebi olduğunu belirten Harvey, ABD'de de demokratik katılımın eksikliği ve sık sık rastlanan polis şiddetinin kent yaşamını gittikçe gerileten bir etkisi olduğunu söyledi. Gezi Parkı eylemlerini, birbiriyle yabancılaşmış bir ortamda birbiriyle yabancılaşmayan bir yaşam formu yaratma çabası olarak değerlendiren Harvey, Taksim yasağı örneğini vererek, kamusal olarak tanımlanan alanların kamunun kullanamadığı alanlara dönüştürüldüğünü ifade etti. Harvey, "Gezi süreci bitmiş değil, başka formlarda devam ediyor" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

ETKİNLİK TAKVİMİ AÇIKLANDI

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı direnişinin 2. yıl dönümü dolayısıyla eylem etkinlik takvimini de açıkladı. 30 Mayıs Cumartesi günü Gezi  ailelerinin katılımıyla Mimarlar Odası'nda saat 14:00'da Gezi Direnişi Tablosu'nun açılışı gerçekleştirilecek.

31 Mayıs Pazar günü ise saat 13:00'da Gezi Parkı'nda yaşamını yitirenler anısına parka karanfiller bırakılacak. Ardından saat 15:00'da Beşiktaş Abbasağa Parkı ile Göztepe Özgürlük Parkı'nda atölyeler, forumlar ve konserler düzenlenecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.