Header Ads

Kılıçdaroğlu: 17 Milyon Yoksulumuz Var. Yolsuzluk Yaptılar. Yeni Yasaklar Getirdiler. Bitireceğiz.


cha/habertürk foto: chp

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir hükümet size yalan söylüyorsa o hükümetin itibarı artık dünyada yoktur." dedi.

Eskişehir mitinginin ardından akşam da Ankara Tandoğan (Anadolu) Meydanı’nda vatandaşlara seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, kalabalıktaki fenalaşanlar için ‘ambulans, sağlık görevlileri’ anonsları yaptı. Kılıçdaroğlu için meydanda 'Başbakan Kemal’ sloganları atıldı. 

İktidara geldiklerinde yoksulluğu tarihe gömeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, 77 milyon için yapacaklarını tek tek sıraladı, 7 Haziran’da mutlaka sandığa gitme çağrısını yaptığı vatandaşlardan oy vermeden önce her şeyi düşünmelerini istedi. 

CHP’yi proje üretememekle itham eden iktidar partisine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, emekli, taşeron, gençler, engelli, kadınlar, polisler, öğretmenler için vaatlerini sıraladı. 

Yapacakları işler için sürekli ‘Sözüm söz’ vurgusunu yapan CHP lideri, 13 yıldır iktidarda olan AKP hükümetinin hep kendi ceplerini ve yandaşlarını düşündüğünü, halkı düşünmediğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, "Davutoğlu Erdoğan için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır." sözünü de tekrarladı.

"Sizi baştacı yapacağım sözüm sözdür." diye devam eden Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’ye oy veren vatandaşlara mevcut hükümetin 2002’de oy verdikleri parti olmadığı ikazını yaptı. Kılıçdaroğlu, hükümetin 13 yıllı süre içinde söz verdiği şeyleri yapmadığını belirterek, "Oy verdiğiniz parti sizin düşündüğünüz parti değil, oy verdiğiniz parti sizi aldattı." dedi. 

Kılıçdaroğlu iktidar olduğunda sabahın altısında oğluna telefon edip "Oğlum paraları sıfırla demeyeceğim. Benim bakanlarımın çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasaları olmayacak. Beni genel müdürlerimin evlerinde ayakkabı kutuları olmayacak. Ben her kuruşun hesabını bu millete vermeye yemin ettim. Kul hakkı yemeyeceğim ve yedirmeyeceğim." şeklinde konuştu.

Herkesin inancının başının üstünde olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, Allah ile kul arasına girmeye kimsenin hakkı ve yetkisi olmadığını belirterek, iktidar partisine oy veren mütedeyyinlere "Kendi inancını birilerine malzeme yaptırma, senden istirham ediyorum. Bil ki Kemal kardeşin kul hakkı yemedi yedirmeyecek." diye hitap etti.

Kılıçdaroğlu seçim bildirgelerindeki vaatlerini sıraladıktan sonra "Sevgili Türkiye, elini vicdanına koy bir düşün, ben mi halkan yana onlar mı halktan yana" diye vatandaşlara sordu. Diyarbakır’a modern hapishane sözü vaat eden iktidara nasıl oy verildiğine şaşırdığını aktaran Kılıçdaroğlu, "Sevgili Diyarbakırlılar ben size fabrika, iş, aş vaat ediyorum." ifadesini kullandı.

İktidar partisinin mağdur edebiyatı yapmasına da tepki gösteren CHP lideri, "O kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim, bu millete vereceğim." cümlesini tekrarladı. Kılıçdaroğlu konuşmasının son bölümünde "Sizin partiniz artık CHP’dir. Siz sadece CHP’ye inanın, güvenin. Yürekten söylüyorum Türkiye’nin kurtuluşu CHP’dir." vurgusu yaptı. 

Türkiye’nin bataklıktan çıkması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, Ortadoğu’da olanları hatırlatarak, Cumhuriyet gazetesinin MİT TIR’larındaki silahları belgeleyen haberini güzel bir gazetecilik olarak değerlendirdi. Belgelerin hükümet yetkililerin daha önceki açıklamalarını yalanladığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bir hükümet size yalan söylüyorsa o hükümetin itibarı artık dünyada yoktur." dedi.

Kılıçdaroğlu, 7 Haziran’da sandığa gidecek vatandaşlardan her şeyi düşünerek oy vermeleri çağrısında bulundu. Meydandaki güvenlik güçlerine de seslenen Kılıçdaroğlu, onların sorunlarını da çözeceklerini belirterek, "İktidarın değil halkın polisi olun ve baş tacı olun." uyarısında bulundu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin Eskişehir mitinginde konuştu. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle;

Benim başbakanlığımda herkese eşit muamele yapacağım. Herkesin benim başımın üstünde yeri var diyeceğim. Onlar böldüler, ben böldürmeyeceğim. Dikkat edin hiç onlara cevap vermiyorum. Hiç dikkate almıyorum. Benim sorunum, benim derdim vatandaşın derdidir. Vatandaşın derdini çözeceğim ben, onun derdine derman olacağım.

Anneleri seviyoruz, onları baş tacı yapıyoruz. Sevgili Peygamberimiz ne diyor; Cennet anaların ayaklarının altındadır diyor. Bu kadar yüce ve bu kadar değerlisiniz. 17 milyon yoksulumuz var. Bunu içime sindiremiyorum. O nedenle yoksulluğu en derinden yaşayanlar annelerdir. Evde işsiz varsa huzursuz olan annelerdir.

Eskişehir'den bu meydandan 17 milyon yoksul vatandaşıma açık ve net şunu söylüyorum; sevgili kardeşim açlık çektiğini biliyorum, işsizlik çektiğini biliyorum. Çocuklarının yeteri kadar beslenemediğini biliyorum. Senden sadece bir şey istiyorum. 7 Haziran'da sandığa git ve CHP'ye oyunu ver, gerisini düşünme. 17 milyon kardeşime sesleniyorum gerisini düşünmeyin.

Ben sizden birisiyim. Ben Anadolu'da kuş uçmaz, kervan geçmez bir köyde doğdum. Açlığı, yoksulluğu, işsizliği bilirim. Ankara'daki beyler bilmez. Onlar altın kaplı klozetlerde oturmayı bilir. O sürece geçtiler artık. Ben sizden birisiyim, sizin hakkınızı savunacağım.

Ankara'daki beylerin çocukları KPSS sınavına girmez. Ama sizin çocuklarınız girer ve atama bekler ne zaman bana sıra gelecek diye. Sizin çocuklarına ancak sıra CHP iktidarında gelir. Söz veriyorum; CHP iktidarında hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak.  

Yoksul ailelerde kadına diyeceğiz ki, git bankada hesap aç. Hesabını açacak, her ay 720 lira para onun banka hesabına yatacak. O da işçi gibi, memur gibi, emekli gibi gidip parasını çekecek. Kimsenin yoksulluğunu teşhir etmeyeceğiz. 

Şimdi bir propaganda yapıyorlar. Efendim CHP iktidara gelirse sosyal yardımları kesecekmiş. Niye keselim? Eskişehir'den söylüyorum, 77 milyon yurttaşım duysun, asla sosyal yardımların hiçbirisini kesmeyeceğiz, tam tersine CHP iktidarında sosyal yardımları en az 2 katına çıkaracak. Sadece 4 yıl yetki istiyorum. 4 yıl verin, yoksulluğu bitireceğim. Yetki verin, Türkiye'yi şaha kaldıracağım.

Hiçbir şeker fabrikası özelleştirilmeyecektir. Yeniden modernize edilecekler. Ben Türkiye'yi şaha kaldıracağım. Söz verdim. Onlar milleti perişan ettiler. Buradan geçen seçimlerde iktidar partisine oy veren yurttaşlarıma sesleniyorum. 2002'de oy verdiğiniz parti şimdi yok. Yoksulluğu bitireceğiz dediler. 17 milyon yoksulumuz var. Yolsuzlukları bitireceğiz dediler. Kendileri bunu yaptı. Yasakları kaldıracağız dediler. Yeni yasaklar getirdiler. İnanarak oy verdiğiniz parti iktidardaki parti değildir.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, "Suriye’de dökülen kanların ana sorumlularından birisi bu iktidardır, hepsinin eli kanlıdır. Orada Müslüman kanı dökülüyor, bunlar ellerine silah veriyor. Komşudaki yangın bize sıçradı." dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP genel başkanlarının yağlı boya portrelerini yapan ressam Yaşar Çallı’yı ziyaret etti. Çallı, Kılıçdaroğlu’nu kapıda karşıladı. Daha sonra ikili, Çallı’nın atölyesine geçerek tabloları inceledi. Ressam Çallı, Kılıçdaroğlu’na tablolar hakkında bilgi verdi. Ziyaretin ardından Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, eski genel başkanların tablolarının genel merkeze asılacağı bilgisini verdi.

Dün İstanbul’da yapılan fetih kutlamalarında askerin de yer aldığının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "O konulara girmiyorum. Özel bir tartışmanın içine girmek istemiyorum." ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, ayrıca MİT TIR’ları ile ilgili Cumhuriyet gazetesine soruşturma başlatılmasını ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuyla ilgili ‘MİT TIR’larının içinde ne olduğu kimseyi ilgilendirmez’ şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

'İNSANI YARDIM, NASIL OLUR DA HALKTAN GİZLENİR?'

Cumhuriyet gazetesinin hakkının teslim edilmesi gerektiğini ve olağanüstü bir habercilik görevini yerine getirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "O TIR’lar için hükümet ‘insanı yardım’ diye açıklama yapıyordu. Ben de hep şunu söylüyordum; insanı yardım, nasıl olur da halktan gizlenir? Tam tersine medya eşliğinde insanı yardım götürülür. Kimlere yardım ediyorsanız o yardımları verirsiniz. Ama gerçek ortaya çıktı, bütün görüntüler ve belgelerle. En sonun da itiraf ettiler. ‘Evet, silah gidiyor ama biz bu silahları Türkmen kardeşlerimize gönderiyorduk.’ Türkmenler açıklama yaptılar, ‘biz herhangi bir silah almadık’ diye."

'İNSANI YARDIMI EĞER GÖTÜRÜYORSAK BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE GÖTÜRMELİYİZ'

CHP olarak Türkmenlere iki kez TIR’larla insanı yardım götürdüklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bizim yaptığımız gibi yapabilirlerdi. Beni kaygılandıran ve asıl üzen taraf hukukun üstünlüğünü benimsemiş, anayasasında hukuk devleti yazan bir ülkenin bu tür ilişkilere, örtülü ilişkilere girmiş olması, Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmıyor. Biz büyük bir devletiz. Eğer yardım yapacaksak bu yollarla asla yardım yapmamalıyız. İnsani yardımı, eğer götürüyorsak bütün dünyanın gözü önünde götürmeliyiz. Orada yoksullara, çatışmada yaralananlara elbette yardım götürülebilir. Ama ilaçların altına bombaları gizleyerek, sonra bunu inkâr ederek, inkar ettikten sonra belgeler ortaya çıkınca kabul ederek bir zikzak çizerseniz bu Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmaz, geçmişimize yakışmaz. Çok büyük bir ayıptır." ifadelerini kullandı.

'ORADA MÜSLÜMAN KANI DÖKÜLÜYOR, BUNLAR ELLERİNE SİLAH VERİYORLAR'

Kılıçdaroğlu açıklamalarını şöyle tamamladı: "Söyledim yine söylüyorum. Suriye’de dökülen kanların ana sorumlularından birisi bu iktidardır, hepsinin eli kanlıdır. Orada Müslüman kanı dökülüyor, bunlar ellerine silah veriyor. Komşudaki yangın bize sıçradı. Reyhanlı’da, Cilvegözü’nde, Niğde’deki olaylar bu yansımaların sonucudur. Silah gönderdik ne oldu? IŞİD, gitti bizim Musul konsolosluğumuzu bastı. 49 vatandaşımızı rehin aldı. Ne oldu? Bir şey mi yapıldı? Hayır. Terör bize döndü. O nedenle hükümet dünya kamuoyu önünde umarım daha zor duruma düşmez."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.