Header Ads

Kılıçdaroğlu: 'Asgari Ücreti 1500 Lira Yapacağım' Dedim, Şimdi Beni İşverenlere Şikayet Ediyorlar


ajanslar foto: chp

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Onlar cebini ve nasıl köşeyi döneriz diye düşünüyorlar. Davutoğlu Erdoğan için çalışır. Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Evet ben sizin için çalışırım. Ben sizden birisiyim." dedi.

Düzce'de Anıtpark Meydanı’nda partisinin düzenlediği mitinge katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'dan sonra çok farklı bir Türkiye olacağını kaydetti.

Konuşmasında Cumharbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştinen Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluğu bitiren gençleri seven, geçlere güvenen bir iktidar. Her evde huzur, her evde bereket olsun diyen iktidarı inşa edeceğiz. Vatanımızı Mustafa Kemal’in dediği gibi Türkiye’yi çağdaş uygarlığa götüreceğiz. Düzce’ye inanıyorum, güveniyorum. Sizin için çalışacağım. Parlamentoya baktığınızda Düzce Türkiye’de sorunlu olmayan bir il gibi görünüyor. Ben biliyorum sorun var. Ama sizin sorunlarınızı TBMM’de dile getirecek milletvekiliniz yok. O zaman bu tabloyu değiştireceğiz. Siz büyük depremde büyük acılar çektiniz. 13 yıldır iktidardalar. Hastane sorununu çözdüler mi? Okul sorunu çözüldü mü? Bunlar hangi sorunu çözdüler? Cep sorununu çözdüler. CHP iktidarında refahı tabana yayacağım. Sorunları bitireceğiz. Bakın 2B sorunu var halen çözülmedi. Oysa biz 3 kez kanun teklifi verdik çözemiyorlar. Malı götürmekten vakit bulamıyorlar. 13 yıldır iktidarlar. 17 milyon yoksulumuz var. Emekliyi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı yapacağım. Emekliyi muhtaç etmeyeceğim. Emekliyi bayramda torununda kaçar hale getirmeyeceğim. Emekliye benim vefa borcum var. Emekli ben kimsesizim demeyecek. Benim arkamda Kılıçdaroğlu var diyecek” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslenen Kılıçdaroğlu, “Demokrasilerde elbette ki insanlar bir araya gelir ve tartışırlar. Ama kendisini akademisyen olarak tanımlayan Davutoğlu televizyonlarda benim karşıma çıkamıyor. Kılıçdaroğlu şöyle böyle yaptı diyor. Bende kendisine diyorum ki senin istediğin televizyonda senin istediğin gazetecilerle bana soru sor bende cevap vereceğim. Ben sana söz veriyorum 3 soru soracağım. Sen istediğin kadar sor. Cesaret edemiyor. İlk kez Düzce’de söylüyorum. İstersen ağabeyini de getir. Sorun yok. Benim inancıma göre insan Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır ve başımın üstünde yeri vardır. Ben bunları söylerken onlar koro halinde itiraz ediyorlar. Ey Kılıçdaroğlu, bu parayı nereden bulacaksınız diyorlar. Ben 27 yıldır devlette para nasıl harcanır bütçe nasıl yapılır, harcanır biliyorum. Ben kul hakkı yenmez onlardan çok daha iyi biliyorum. Bu ülkede kaynak sorunu yok. Bu ülke zengin bir ülkedir, kaynakları var. Kendileri yandaşa para var, altın kaplı klozete, Mercedese para var. Çerez dedikleri Mercedes’e para var. Emekliye para deyince ey Kılıçdaroğlu kaynak nerede. Kaynağı da bulacağım emekliye vereceğim. Asgari ücret dedik ki bin 500 lira yapacağım. Koro halinde itiraz ediyorlar. Nasıl vereceksin diyorlar. Ben Düzce’den Ankara’da ki beye sesleniyorum. Sen ayda 14 bin lira alırken zulüm değil de ben işçiye 1500 lira verirken mi züllüm oluyor. Emekli kardeşim senin derdini ben çözeceğim. Asgari ücretli kardeşim senin derdini ben çözeceğim. Taşeron kardeşim derdini ben çözeceğim. 17 milyon yoksul kardeşim senin derdini ben çözeceğim. 13 yılda 17 milyon yoksul yarattılar” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 4 yıl süre zarfından yoksul aile bırakmayacağını işaret ederek şunları söyledi; “Yoksulluğu tarihe gömeceğim. 21. yüzyılda yoksulluk mu olur. Böyle yönetim olur mu? Ben yapacağım diyorum nasıl yapacaksın diyorlar. Meraklarını gidereyim. Ben hiçbir zaman sabahın altısında oğlum paraları sıfırladın mı demeyeceğim. Benim bakanlarım birilerinin önünde yatmayacak. Benim bakanlarımın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Benim genel müdürlerimin evinde ayakkabı kutuları olmayacak. Ben kul hakkı yemedim kul hakkı yedirmeyeceğim. O nedenler siyaseti zenginleşme aracı olarak görmem. Siyaset sorunları çözmektir. Konuşuyorlar. 13 yılda yol yaptım diyorlar. Yol yapmayan hükümet var mı? Hükümetlerin varlık sebebi insanlar içindir. Sen yoksulluğu giderdin mi işsizliği çözdün mü? Onlar yoksulluğu düşünmüyorlar. Onlar cebini ve nasıl köşeyi döneriz diye düşünüyorlar. Davutoğlu Erdoğan için çalışır. Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Evet ben sizin için çalışırım. Ben sizden birisiyim. Ben yoksulluğun açlığın işsizliğin ne olduğunu bilirim. Ankara’da oturan beyler bunları unuttular. Ben 13 yıl istemiyorum. Adam gibi 4 yıl istiyorum. Türkiye’yi büyüteceğim, yoksuzluğu bitireceğim, Türkiye’yi dünyanın merkezi yapacağım. Anlaştık mı? Sadece iki söz istiyorum. Sandıklara sahip çıkacağız. Bir avukat ordusu ile bunları koruyacağız. Bizim genel merkezde Şeromuz var. Bütün kedilere haber ver, kediler trafolara girmesin dedim. Haramilerin iktidarını bitirip halkın iktidarını kuralım.''SAKARYA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin iktidara geldikten sonra vatandaşı unuttuğunu belirterek, "Kendilerine altın kaplamalı klozetli tuvalet yaptırıyorlar. Harcanan her kuruş tüyü bitmemiş yetimim hakkından alınıyor." dedi.

Sakarya Kent Meydanı'nda yapılan mitingde vatandaşlara hitap eden Kemal Kılıçdaroğlu, 13 yıldır iktidardaki AK Parti'nin şikayet etme hakkının olmadığını vurguladı. Bu sürede bunlara hiç kimsenin önlerine engel çıkarmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "13 yılda ne oldu. İşte size tablo. 13 yılda 17 milyon yoksulumuz oldu. 6 milyon 240 bin işsizimiz oldu. Yanlış politika sebebiyle 2 milyon Suriyelimiz oldu. Aylık geliri bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz oldu. İki Trakya bölgesi alanı artık çiftçi ekmiyor. Niye ekmiyor, zarar ediyor. Çiftçi borç içinde. 5 milyon vatandaş borç batağında. Hangi sorunu çözdüler. Köşeyi döndüler. Siyaset sorun çözme alanıdır. Siyaset sorun çözmek için vardır, eğer siyaset kendisi sorun olursa ülke için felakettir."

'SANA PARAYI ALTIN KLOZETLİ TUVALET YAPTIR DİYE VERMEDİ BU MİLLET'

AK Parti'nin iktidara geldikten sonra vatandaşı unuttuğunu, kendilerine altın kaplamalı klozetli tuvalet yaptırdıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ben merak ediyorum, bu israf neden. Neden bu israf yapılıyor. Harcanan her kuruş tüyü bitmemiş yetimim hakkından alınıyor, her kuruş. Her kuruşun hesabını siyasetçi bu millete vermek zorundadır. Sana parayı altın klozetli tuvalet yaptır diye vermedi bu millet. Sana parayı yoksulluğu gider diye verdi. İşsizliği gider diye verdi. Esnaf kazansın diye verdi. Çiftçi üretsin diye verdi." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı'nda verecekleri ikramiye için kaynak soranlara da "Kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim emekliye vereceğim." diye anlattı.BİLECİK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmalıyız. Bizi bölmek istiyorlar, ayrıştırmak istiyorlar, kavga ettirmek istiyorlar. Söz verdim kimseyle kavga etmeyeceğim. Bu millet kavgadan bıktı artık." dedi.

Kılıçdaroğlu, Bilecik'te halka hitap etti.

"NE SÖYLERLERSE SÖYLESİNLER CANLARI SAĞOLSUN"

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının güzel bir Türkiye bırakmak için büyük çabalar harcadığın belirten Kılıçdaroğlu, "Her tarafa fabrikalar kurdular, demiryolları yaptılar. En büyük özellikleri hiç kimse ama hiç kimse kul hakkı yemedi. Her kuruşun hesabını bu millet için harcadılar. Her kuruşun hesabını bu millete verdiler. O zaman bize düşen bir görev var. Biz o insanlara layık olmak için ülkemizi daha iyi bir yere taşımalıyız. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmalıyız. Bizi bölmek istiyorlar, ayrıştırmak istiyorlar, kavga ettirmek istiyorlar. Söz verdim kimseyle kavga etmeyeceğim. Bu millet kavgadan bıktı artık. Bir sürü laf söylüyorlar. Laf yetiştiriyorlar. Ne söylerlerse söylesinler canları sağ olsun. Ben kendimi bu ülkeye ve bu millete adadım. Benim temel hedefim budur. Gittiğim yerde vatandaş bana şunu soruyor. 'Bana onları anlatma kardeşim, ben onları zaten görüyorum ve biliyorum. Siz ne yapacaksınız ben onu merak ediyorum, siz anlatın." şeklinde konuştu.

"YOKSULLUĞU BİTİRMEMİŞSEN CEBİNİ DOLDURMUŞSUN DEMEKTİR"

AK Parti'nin 13 yıldır iktidarda olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "2002'de doğan çocuk bugün 13 yaşında. 13 yıl içinde şunu söylediler; 'yol yaptık'. Doğru, doğruya doğru. Ama bana söyler misiniz? Yol yapmayan hükümet var mı? Her hükümet yol yapar. Efendim 'köprü yaptık'. Her hükümet köprü yapar. Köprü yapmayan hükümet mi var Allah aşkına? Sorun orada değil arkadaşlar. Her hükümet yolda yapacak, köprü de yapacak, şunu da yapacak, bunu da yapacak. Hükümetlerin asıl varlık nedeni şudur; senin ülkende 17 milyon yoksul var mı yok mu? Yoksulluğu bitirdin mi bitirmedin mi? Yoksulluğu bitirdiysen işini yapmışsındır demektir. Yoksulluğu bitirmemişsen cebini doldurmuşsun demektir. Bu farkı bütün Bileciklilerin duymasını istiyorum. 17 milyon yoksul var, aylık geliri 200 liranın altında. Köylerin yangın yeri olduğunu biliyorum, esnafın sorunun biliyorum, hepsini biliyorum."

"HİÇBİR KARDEŞİMİN NE GEMİLERİ OLDU NE YATLARI OLDU NE HANLARI OLDU NE HAMAMLARI OLDU"

Kardeşlerinin ne iş yaptığını kimsenin bilmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Türkiye bütçesinden sonra en büyük bütçeyi yönettim. Ama hiçbir kardeşimin ne gemileri oldu ne yatları oldu ne hanları oldu ne hamamları oldu. Her birisi siz nasıl yaşıyorsanız öyle yaşıyorlar. Devlet nasıl yönetilir, bütçe nasıl yapılır, vergi nasıl toplanır onu bilirim ama bildiğim bir şey var kul hakkı nasıl yenmez onu da çok iyi bilirim. O nedenle benim akrabalarım, kardeşlerim, dayılarım han hamam sahibi olmadılar. Kimisi emekli işçidir kimisi emekli memurdur kimisi ev hanımıdır. Her birisi kendi çerçevesinde oturur, kazanır. Ama onalar devletin malına, vatandaşın malına, kul hakkına hiçbir zaman el uzatmadılar." diye konuştu.

"ALTIN KLOZETLİ TUVALET YAPIYORLAR KENDİLERİNE, ŞAKA DEĞİL"

Ankara'da oturan beylerin vatandaşın çektiği sıkıntıları unuttuğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, son olarak şunları söyledi: "2002'de bu millet onlara çok büyük imkanlar sağladı. 13 yıl tek başına iktidara getirdi. Şimdi onlar sizin gibi değiller. Sizi unuttular onlar? Ne yapıyorlar biliyor musunuz sevgili anneler? Altın klozetli tuvalet yapıyorlar kendilerine. Evet, şaka değil. Bu millet onlara ne verdi biliyor musunuz? Uçak verdi, kamalar verdi, kırmızı plakalı araçlar verdi. Dedi ki 'sorunumu çöz'. Kendileri milleti unuttular. Milletten koptular artık. Kaçak saraylarında oturuyorlar. Hanları hamamları var. Bir elleri yağda bir elleri balda. ben Konya'da bir gecekondu da kışın camı kırık olduğu için zaturreden ölen Ayaz bebeği unutmadım. Ben Samsun'da açlıktan ölen Kübra bebeği unutmadım ama onlar unuttular. Bir çocuk yatağa aç giriyorsa o çocuk benim çocuğumdur, ben asla tok uyuyamam. O zaman bu ülkede yoksulluğu bitireceğiz, tarihe gömeceğim. Ben onlar gibi 13 yılda istemiyorum. Sevgili annelere sizden sadece ve sadece 4 yıl izin yetki istiyorum, 4 yılda yoksulluğu bitireceğim, 4 yılda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, 4 yılda her evde huzur her evde bereket olacak, 4 yılda bu ülkeyi bu bölgenin en güzel ülkesi yapacağım. Söz veriyorum size, söz. Söz Kılıçdaroğlu sözü. Benim saraylara ihtiyacım yok. Saraylarda oturmadım ben. Ben toprak damlı evlerde okudum, oralarda yaşadım."

Kılıçdaroğulu'nun konuşmasının ardından CHP Bilecik milletvekili adayları alanda bulunanlara tanıtıldı. Daha sonra Kılıçdaroğlu ile milletvekili adayları, alanda bulunanlara karanfil attı. Kılıçdoroğlu barış güvercinlerini uçurduktan sonra alandan ayrıldı.


KÜTAHYA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kütahya'da düzenlediği mitingde konuştu. Kılıçdaroğlu , Halka söz vererek "Asgari ücreti 1500 lira yapacağıum dedim. Şimdi beni işverenlere şikayet ediyorlar, siz neden karşı çıkmıyorsunuz diyorlar. Sen saraya paraya harcadın asgari ücreti düşünemezsin. " şeklinde konuştu.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

77 milyon yurttaşıma söylüyorum. Davutoğlu, Erdoğan için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Bu şehir 13 ylda en çok mağdur edilen şehirlerden biri. Devletin kurduğu bütün fabrikaları özelleştirdiler. Hangi yüzle Kütahya'dan oy istiyorlar? Üretiyorsun ama ürettiğinin karşılığını alamıyorsun. Geçmişte bir sebepten dolayı iktidar partisine oy verdniz. Ama 13 yıla bir dönün bakın. Şu an genç işsizlikte Avrupa birincisiyiz. 8 milyon emeklimiz 1000 liranın altında maaş alıyor. Bu iktidar sizi açlığa mahkum etti. Hiç kimse merak etmesin, 8 Haziran yeni bir başlangıç olacaktır.

"SÖZÜM SÖZ"

Size söz verdiler. Yoksulluğu bitireceğiz dediler ama 17 milyon yoksulumuz var. Yasakları kaldıracağız dediler, dünyanın yasağını getirdiler. Yolsuzluğu bitireceğiz dediler, en çok onlar yolsuzluk yaptılar. Emekliye ikramiye vereceğim diyorum, itiraz ediyorlar. Sözüm söz o parayı emekliye vereceğim.

"ANKARA'DAKİ BEYLER SİZİ UNUTTULAR"

Anneler, size sesleniyorum. Sizin evinizde tencere kaynamadığında neler yaşadığınızı çok iyi biiyorum. İşsizliğin nasıl bir bela olduğunu çok iyi biliyorum. Ankara'daki beyler sizi unuttular. Ben halktan biriyim, sizin neyiniz varsa benim de aynı şeylerim var. Ben sizden birisiyim. Artık 13 yıl önce oy verdiğiniz parti yok; sarayda oturan bir parti var, sizden uzaklaşan bir parti var.


"BENİ İŞVERENE ŞİKAYET EDİYORLAR"

Asgari ücreti 1500 lira yapacağıum dedim. Şimdi beni işverenlere şikayet ediyorlar, siz neden karşı çıkmıyorsunuz diyorlar. Sen saraya paraya harcadın asgari ücreti düşünemezsin. Sen altın tuvaletler yaptırdın, asgari ücreti düşünemezsin. 13 yıl önce oy verdiğiniz parti o zaman biz halktan yanayız diyordu. Şimdi ben buradan onlara sesleniyorum; hangi yüzle halktan yanayız diyorsunuz? Bunlar değişti. bunlar artık başka bir sınıfın partisi. Artık sadece kendi ceplerini ve yandaşlarını düşünüyorlar.

"TEPKİYİ SANDIKTA GÖSTERECEKSİNİZ"

Özellikle kadın kardeşlerime söylüyorum. Komşunuzu da ikna edeceksiniz. Diyeceksiniz ki, 13 yıldır ülkeyi yönetiyorlar bırak sorunumuzu çözmeyi 17 milyon yoksulumuz var. Tepkiyi sandıkta göstereceksiniz. Halkı soyan iktidardan hesabını soracaksınız. Demokrasi budur.

"YOLU, KÖPRÜYÜ ER HÜKÜMET YAPAR"

Bir hükümetin varlık nedeni, kendi ülkesinde işsizliği bitirmektir, emekliyi rahat ettirmektir. Ona hak ettiği emekli aylığını vermektir. Yolu, köprüyü bütün hükümetler yapıyor. Söz veriyorum 4 yıl içinde her eve huzur ve bereket getireceğim. Sizin yaşam tarzınıza, kimliğine asla müdahale etmeyeceğim.

"BENİM BAKANLARIM BİRİLERİNİN ÖNÜNDE YATMAYACAK"

Ben sabahın 6'sında oğlumu arayıp paraları sıfırladın mı diye sormayacağım. Benim bakanlarım birilerinin önünde yatmayacak. Sadece sizin için çalışacağım.  Ben kul hakkı yemek nedir bilmem. Babamın bana bir vasiyeti var; oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur. Ben sonuna kadar doğru duracağım.

"TÜRKİYE'Yİ UÇURACAĞIM"

Mega projeyi açıkladım. İtiraf edemiyorlar, bu proje yanlış diyemiyorlar. Biz açıkladıktan sonra ben bunu yazmıştım diyorlar. O  zaman neden uygulamadın? Türkiye'yi uçuracağım. İnsanca, halkça bir düzen kuracağız.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.