Header Ads

Kılıçdaroğlu: 'Çalışan ve Üreten Kazanacak. Sadece ve Sadece Hortumcular Kaybedecek'


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hatay'ın İskenderun ilçesinde partisi tarafından Anıt Alanı'nda düzenlenen mitingde seçmenlere seslendi.

İskenderun Körfezi'ne hakim noktada verilen mitingde gördüğü ilgi karşısında İskenderunlulara teşekkür eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, İskenderun’un CHP iktidarında hak ettiği hizmeti alacağını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'yüzyılın projesi' olarak değerlendirdiği projede ilk kez bir siyasi partinin bir ilçenin adını yazdığının altını çizdi. Kılıçdaroğlu, "Yüzyılın projesini açıkladık. Yüzyılın ve ilk kez bir siyasal parti seçim bildirgesine açıkça bir ilçenin adını yazdı. O ilçe de İskenderun. Burayı İskenderun'u sadece Türkiye'nin değil dünyanın merkezi yapacağız." dedi.

Kılıçdaroğlu, Hatay'ın İskenderun ilçesinde partisi tarafından Anıt Alanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Hükümetin CHP'nin arkasına takıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "Düne kadar diyorlardı ki CHP proje üretemez, CHP halkın sorunları ile ilgilenemez. Çok şeyler söylediler ama şimdi arkamıza takıldılar. Ne söylüyorsak doğrudur ama nasıl yapacaksın.Ne söylüyorsak doğrudur ama benim kitabında da vardı. Kitabında varsa niye uygulamaya koymadın? Aslında bakmayın öyle kitabında felanda yok. Kitabında bir yerde merkez lafı geçmiş. O kadar bedavacılık yok. 6 ay çalıştık bu proje üzerinde. Denizi olmayan ülkelerin küresel limanı olacaktır Türkiye. Türkiye lojistiğin, yüksek teknolojinin merkezi olacaktır. Onların hayalleri bile bizi yakalayamaz. Çünkü biz devleti adam gibi yönetmek istiyoruz. Çünkü biz bu ülkede aç ve açıkta kalan insan istemiyoruz. Çünkü biz herkesin huzur içerisinde yaşayacağı bir Türkiye istiyoruz. Çünkü biz adalet istiyoruz. "

27,5 yıllık devlet kademelerinde çalıştığını ancak ailesinde kimsenin 'yatları ve katları' olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, "Söyledim sizden birisiyim onlar gibi değilim. Benim kardeşlerimin ne iş yaptığını kimse bilmez. Gemileri, yatları katları, İsviçre bankalarında hesapları yoktur. Siz nasıl yaşıyorsanız onlarda öyle yaşarlar. Benim çocuklarım da sizin çocuklarınız gibi yaşar. Onların da yatları katları apartmanları olmadı. Elbette geçiniyorlar yaşıyorlar. Çünkü ben kul hakkı yemenin ne büyük günah olduğunu biliyorum. Çünkü siyasete girmeyi halka adanmışlık olarak görüyorum. Tek umudum tek güvencem sizsiniz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Benim tek amacım var. Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin. Birinci sınıf demokrasi olsun. Herkes huzur içinde yaşasın. Her kuruş hesabın verginin kaynağını hesabının vatandaşa verilmesi. Herkes huzur içinde yaşasın herkes kazansın. Herkesin işi aşı olsun. Söyledim refahı tabana yayacağız. Türkiye büyüyor kalkınıyorsa her vatandaşın nasibini alması lazım. Rahmet Ecevit ne demişti. Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen demişti. Türkiye'yi yaşanacak bir ülke haline getirecek olan bizleriz. Beraber mücadele edeceğiz. Sözüm söz alın terine değer vereceğim. Çalışan ve üreten kazanacak sadece ve sadece hortumcular kaybedecek. Refahı tabana yayacağız Ama nasıl? Refahı tabana yaymanın yolu sosyal devletten geçiyor. İnsan odaklı bir politika sürmesi gerekir. Bir yerde yoksulluk ve açılık varsa devlet onu gidermek zorundadır. Ama bugün mevcut hükümet yani Ankara'daki beyler kendilerini , ceplerini, yandaşları düşünüyorlar. Ben sizi düşünüyorum. Bu ülkenin kaynağı var. Sözüm söz o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları kesip millete dağıtacağım."

Hükümetin, Ortadoğu politikalarını da eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Müslümanı müslümana kırdırdılar. 2 milyon Suriyeli kardeşim Türkiye'ye geldi. 2 milyon Suriyeli'ye 5,5 milyar dolar para harcadılar. Ortadoğu politikasıyla Ortadoğu'yu kan gölüne çevirdiler. Dış politikayı değiştireceğiz.Tek hedefimiz var, yurtta barış, dünyada barış, Ortadoğu'da barış, Afrika'da barış. Ortadoğu'ya barışı CHP getirir. Libya'ya bakın. Kıbrıs harekatında bize yardım eden Kaddafi arkadan hançerlendi. Dış politikayı yeniden düzenleyeceğiz. Irak'la, İran'la Mısır'la yeniden bir araya geleceğiz. Türkiye bu dünyanın pırlantası olacak."

Seçim vaadlerini vatandaşlara aktaran Kılıçdaroğlu, milletvekili adaylarını tanıtarak miting alanından ayrıldı.

CHP'nin İskenderun mitingi esnasında gökyüzünde süzülen paraşütçüler de çiftçilere destek yazılı pankartla mitinge ayrı bir renk kattı.TARSUS

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkeyi fabrika yerine cezaevi yapmakla övünen bir yönetimin yönettiğini söyledi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde partisinin düzenlediği mitinge katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 13 yılda iktidar olan AK Parti’nin Tarsus’a sadece adliye sarayı ve Türkiye’nin en büyük cezaevini yaptığını vurguladı. Türkiye’de fabrika değil de cezaevi yaptığı için övünen bir yönetim olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "Şimdi milletin önüne çıkıp bize oy verin diyorlar, hangi gerekçeyle istiyorlar? Türkiye büyüyor, kalkınıyor peki bundan kim pay alıyor? Bir avuç kişi yararlanıyor, halk yararlanıyor mu? Tabi ki hayır. 5 bin aile sosyal yardım alıyor, 12 milyon yoksul var. Yetki verin, yoksulluğu tarihe gömeceğiz. 720 TL’nin altında geliri olan hiç kimse olmayacak. Refahı tabana yayacağız. Ne ezen ne ezilen insanca halkça bir düzen kuracağız. Bin 100 odalı saraylarda oturuyorlar, Mercedesleri paylaşamıyorlar. 3 milyarlık araçlarına çerez parası diyorlar. ‘Emekliye iki maaş ikramiye vereceğiz' dedik, dönüp bana ‘parayı nerden bulacaksın’ diyorlar. O kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğiz ve emekliye ikramiyeyi vereceğim. Telaşları şu; ya düzgün bir yönetim olur da kul hakkı yemeyen, esnafı çiftçiyi, emekliyi koruyan bir yöntemi olur da bunlar başarılı olursa bizim kaçacak yerimiz olur mu diye endişe ediyorlar. Emekliye iki maaş ikramiye verince emekli kazanacak, emekli esnafa gidecek harcayacak esnaf kazanacak. Kim kaybedecek hortumcular kaybedecek ona üzülüyorlar." şeklinde konuştu.

'6 MİLYON 250 İŞSİZ VAR'

Türkiye’de 6 milyon 250 bin işsiz bulunduğunu aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz işsizliği çözeceğiz. Onlar işsizliğin çözümüyle ilgili cümle kuramıyorlar. Onlar herkesin çocuğunu kendilerinki gibi KPSS’ye girmeden memur oluyor sanıyorlar. Siz bin bir zahmet ve emekle çocuklarınızı yetiştiriyor okutuyorsunuz. Kurs parası ödüyorsunuz. Daha sonra KPSS’ye giriyorlar ardından atamayı bekliyorsunuz. Onların çocukları jet hızıyla sınava girmeden memur oluyor. Bu düzeni yıkacağız. Siyaset zenginleşme aracı değil, halka hizmet, vatandaşın derdiğini çözmek için yapılır. Kendileri, yandaşları köşeyi döndü yine doymadılar. Bin 100 odalı saray yaptı doymadılar, bir değil 10 Mercedes aldı yine doymadılar. Dönüp vatandaşın haline bakmadılar. Bu ülkeyi çağ atlatmak için bölgenin en güzel ülkesi haline getirmek için dürüst namuslu olmak gerekiyor. Ben bunu yapacağım. Kalkınmadan, büyümeden herkes nasibini alacak." ifadelerini kullandı.

'ÇİFTÇİYE MAZON 1,5 TL'

Asgari ücreti bin 500 yapacaklarını yineleyen Kılıçdaroğlu, "Ankara’daki beylerden biri bu işçiye zulümdür dedi. Mercedes’e çerez diyen kişi bu zulümdür diyor. Çiftçinin üretmesi lazım, alın terinin karşılığını alması lazım. Çiftçiye mazotu 1,5 liradan vereceğiz, koro halinde itiraz ediyorlar, buna nasıl verirsin. Bunu yapacağım. Sen yatlara mazotu KDV’siz verirken bir şey dedik mi? Sen elmastan, yakuttan, inciden KDV’yi kaldırınca bir şey dedik mi. Sen inciden kaldırıyorsun ben çiftçiden kaldırıyorum, aramızdaki fark bu. Ben emekten, üretenden yanayım." diye konuştu.

'BENİM BAKANLARIM BİRİLERİNİN ÖNÜNE YATMAYACAK'

Tarsuslulardan 7 Haziran’da sandığa gitmelerini isteyen CHP Genel Başkanı, şunları söyeldi: "Sadece sizin sandığa gidip oy atmanız yetmiyor. Yanınıza daha önce şu veya bu sebeple CHP’ye oy vermemiş bir vatandaşımızı alacaksınız, onu ikna edeceksiniz. 13 yıl iktidar oldular, ne yaptılar? Tarsus olarak sadece bir cezaevimiz var. Fabrika değil cezaevi yaptığı için övünen bir yönetim var. Gel bu sefer sandığa gidelim, bu kez 4 yıllık yetki için CHP’ye oy verelim deyin ve ikna edin. Hangi partiden olursanız olun; Davutoğlu, Erdoğan için çalışır; Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Ben sabahın 6’sında oğluna telefon edip ‘oğlum paraları sıfırladın mı?' demeyeceğim, çünkü böyle bir para yok. Benim bakanlarım birilerinin önüne yatmayacak, çocuklarının odalarında boy boy para kasaları olmayacak. Siyaseti halka adanmışlık olarak kabul ediyorum. Benim değil halkın zenginleşmesi, benim çocuğumun değil vatandaşlarımızın çocuklarının iş bulması önemli. Gelin yeni bir başlangıç yapalım, güzel Türkiye’yi, yaşanacak Türkiye’yi birlikte kuralım. Suriye’ye, Mısır’a, Libya’ya, Irak’a bak kardeşim. Bütün dünyayla ilişkilerimizi bozdular. Ortadoğu’da Müslüman kanı akıyor silahlar buradan gidiyor. İnsanın insana silah çekmesini engelleyeceğiz. 30 yıl sonrası ne olacak diyorlar. 30, 50, 100 yılını düşünmeyen devlet yoktur. Ankara’daki beyler ceplerini düşünürken ülkenin geleceğini düşünmekten aciz."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.