Header Ads

Onur Yaser Can Davası Ertelendi


İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördüğü için hayatına son veren Onur Yaser Can davası, 14 Ekim 2015 tarihine ertelendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördüğü için hayatına son veren Onur Yaser Can davası bugün görüldü.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Can’ın babası, kardeşi, avukatları ve dava takipçileri katıldı.

Onur Yaser Can’ın ifade evraklarında sahtecilik yapıldığını belirten baba Mevlüt Can “Bu sahteciliği yapan 3 polis aslında Onur’u hiç görmediler. Kimin talimatıyla yaptılar? Onur’u yakalayan, yani psikolojik ve fiziki işkence yapan 3 polisin amirinin talimatıyla yaptılar” diyen Mevlüt Can verilen bütün ifadelerin yalan olduğunu söyledi.

Polisin Onur Yaser Can ile ilgili hazırladığı belgeler ile ilgili de  konuşan Mevlüt Can, “Sahte belgelere imza atan polisler niye yargılanmıyor, ifadeleri niye alınmıyor? 9 kişilik bir polis ekibi varken belgelerde imzaları varken neden sadece 2 polis yargılanıyor? Acılı halimizle teker teker tüm belgelere ulaşmak için uğraştık.Fakat bunu yapması gereken sizdiniz” dedi.

Dava ertelendi

Avukatların savunma yaptığı sırada kıdemli yargıcın daha hard disk kayıtlari incelenmeden, incelenmiş gibi bıraktığı post-it notu ortaya çıktı. Bunun üzerine avukatlar “Daha imaj kayıtlarını incelemeden hükmünüzün notunu mu yazdınız?” diye sordu.

Avukatlar “Notta hakimin dava hakkındaki kararı vardır, daha kanıtlar incelenmeden verilecek olan karar bulunmuştur” diyerek mahkeme yargıcının tarafsızlığını yitirdiğini bu nedenle hakimi red ettiklerini açıkladılar.

Hard disklerin incelenmesinde Onur Yaser Can’ın avukatlarının bulunması polislerin özel bilgilerinin korunması gerekçesiyle reddedildi.

Avukatları hard disklerin incelenmesi sirasinda orada bulunma taleplerinin reddedilmesine yönelik yaptıkları itirazda kabul edilmeyerek dava 14 Ekim 2015 tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

İstanbul ’da dört yıl önce ‘esrar satın aldığı’ gerekçesiyle gözaltına alınan ve İstanbul Narkotik Şube’de çırılçıplak soyularak aranan, sözlü ve fiziki polis şiddetine uğrayan mimar Onur Yaser Can, serbest bırakıldıktan bir süre sonra, uğradığı işkencenin travmasını atlatamayarak yaşamına son vermişti.

2 Haziran 2010’da İstanbul narkotik şube tarafından hukuki olmayan şekilde alıkonulan, fiziksel ve psikolojik şiddete, cinsel istismara maruz kalan Onur Yaser Can 23 Haziran 2010’da intihar etmişti. Bu olayın ardından Onur Yaser Can’ın annesi Hatice Can oğlu için bir hukuk mücadelesi başlattı. Ancak Hatice Can da, bu mücadele boyunca karşılaştığı hukuk ihlallerine daha fazla dayanamayarak Mart 2014’de intihar etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.