Header Ads

Savcılık, Cumhuriyet'in Yayımladığı TIR Görüntülerine Erişimin Engellenmesini İstedi


haber: cha foto: arşiv

Cumhuriyet gazetesinin MİT TIR’larıyla mühimmat taşındığına ilişkin görüntüleri yayınlaması üzerine soruşturma başlatan savcılık, söz konusu görüntüleri yayınlayan sitelere erişimin engellenmesi talebinde bulundu. Savcılığın TIR’larla ilgili görüntülere kurgu demesi dikkat çekti.

Soruşturmayı başlatan Başsavcıvekili İrfan Fidan, nöbetçi sulh ceza hakimliğine başvurarak listesini belirttikleri sitelerde yayınlanan görüntülerin Türkiye’nin ulusal ve uluslar arası yararları ile milli güvenliği bakımından sakınca doğuracak nitelikte olduğunu kaydetti.

Savcılık yayınlarla ilgili, “Türkiye Cumhuriyeti devletine sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kuran tutuklu şüpheliler tarafından gerçeğe aykırı olarak oluşturulan kurgu doğrultusunda yapıldığı anlaşıldığından” ifadesini kullandı. Milli güvenlik ve kamu düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi bakımından gecikmesinde sakınca bulunan acil yayınlar kapsamında içeriğe erişimin engellenmesini, içeriğin yayından çıkarılmaması durumunda da ilgili sitelere erişimin engellenmesini talep edildi.

Cumhuriyet gazetesi görüntüleri internet sitesinden yayınlamıştı. Gazetenin sitesi de dahil bu görüntüleri yayınladığı tespit edilen diğer sitelere erişimin engellenmesinin istendiği kaydedildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.