Header Ads

2. Yırca Vakası: Kolin, Soma'da Termik Santral Yapmak İçin Yeni Yer Buldu
cha

Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyünde termik santral yapamayan Kolin Şirketler Grubu'nun, yeni yerde santral kurmak için çalışmalara başladığı öğrenildi. Kolin, Yırca’da termik santral yapmak için 6 bin 666 zeytin ağacını kesmişti. Tartışmalardan sonra Danıştay'ın iptal kararıyla başka bir bölgede santral yapacağını duyuran Kolin’in, bunun için ilk adımı attığını belirtildi. Kolin’in, dikili zeytin ağacı bulunmadığını açıkladığı Yırca yakınlarındaki Türkpiyale ile Kayrakaltı köyleri arasında termik santral için ÇED raporu almak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurduğu öğrenildi.

Yırca köylülerinin ve Greepeace'in avukatı Deniz Bayram, konu hakkında yaptığı açıklamada termik santrale karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yeni bir termik santral için izin sürecinin başlatıldığını aktaran Av. Bayram, kömür yakıtlı termik santrallerin çok ciddi olumsuz sağlık etkisi olduğunu ve doğaya, geri dönüşümü mümkün olmayan zarar verdiğini ifade etti.

Soma'da hava kirliliğinin ciddi oranda olduğunu kaydederek, “Soma'da her eve gittiğinizde, hava kirliliğine bağlı hastalıkları nedeniyle solunum cihazıyla yaşayan insanları görürsünüz, çünkü Soma'da halihazırda mevcut Soma Termik Santrali, bütün ilçeyi etkisi altına alan kirlilik yaratmaktadır. Bu nedenle Soma'da ikinci bir kömür yakıtlı termik santralin yapılması, bu hastalıkları çoğaltacak ve Soma'ya zarar vermeye devam edecektir.” dedi.

Termik santrallerde temiz bir teknolojinin olmadığını savunan Av. Bayram, "Kömür yakıtlı termik santrallerde, temiz kömür teknolojisi gibi bir teknoloji mümkün değildir. Kömürlü santralleri, hangi teknolojide olursa olsun öldürmeye ve zarar vermeye devam eder. Bu nedenle biz Greepeace olarak, dünyada ve diğer bölgelerde olduğu gibi Soma'da da ikinci bir kömür santrali yapılmasına karşı çıkmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Soma halkının da termik santrale karşı olduğunu iddia eden Deniz Bayram, Yırcalıların bunu kesilen zeytin ağacı sayısı kadar imza toplayarak gösterdiğini, 6 bin zeytin ağacının sorumluluğu kimseye yüklenmeden yeni bir proje olmayacağını, bunların takipçisi olacaklarını söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.