Header Ads

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Hayatını Kaybetti


Cihan

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da tedavi gördüğü Özel Güven Hastanesi'nde 91 yaşında vefat etti.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sayın 9.Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, 13 Mayıs 2015 tarihinde böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve akut solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle hastanemize yatırılmıştır. Takip eden günlerde sağlık durumu giderek ağırlaşmış ve tedavileri devam etmekte iken, 16/06/2015 tarihinde solunum ve kalp fonksiyonlarında ileri derece kötüleşme olmuştur. Yapılan tüm girişimlere rağmen cevap alınamamış, 17/06/2015 saat 02.05'de hayatını kaybetmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk Milletine baş sağlığı dileriz."

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in portresi, Güniz Sokak'taki evine getirildi. Evin girişine konulan portrenin altına kırmızı güller yerleştirildi. Portrenin üzerine de Demirel’in fötr şapkası konuldu. Süleyman Demirel’in doktoru Aylin Cesur ve yakınları porte ile birlikte fotoğraf çektirdi.

Bu arada Demirel’in evine ziyaretçiler gelmeye devam ediyor. Eski Meclis Başkanı Köksal Toptan ve eski bakanlardan Necmettin Cevheri ile Ali Coşkun Demirel’in evini ziyaret etti.

DAVUTOĞLU'NDAN ZİYARET

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in evine gelerek yakınlarına baş sağlığı diledi. Çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan Davutoğlu, "Her şeyden önce cumhurbaşkanımız. Dolayısıyla hem aziz milletimize hem de ailelerine taziyelerini ifade etmek isterim. Yakın dönem siyasi tarihimizin, demokrasi tarihimizin en önemli isimlerinden birini kaybettik. Türkiye'de siyasetin toplumla bütünleşmesinde 27 Mayıs darbesi sonrasında demokrasi üzerine kara bulutları dolaşırken verdiği mücadeleyle sayın cumhurbaşkanımız Türkiye'de her zaman meşruiyetin ve demokrasinin yanında olmuştur." dedi.

ULUSAL YAS İLAN EDİLECEK
Türkiye'nin siyasi tarihine derin izler bırakarak isminin tarihe yazıldığını belirten Davutoğlu, şöyle devam etti: "Hem Türkiye Cumhuriyeti hem milletimiz adına bir kez daha taziyelerimi arz etmek üzere bu kendi evine ziyarette bulunduk. Ailelerine taziyelerini ilettim. Buraya gelmeden önce verdiğimiz talimatla da cumhurbaşkanının bütün protokolün detayları uygulanarak ulusal yas ilan edilecektir bugünde itibaren aile ile istişare ettik. Mübarek ramazanda aslında çok güzel manevi bir ortamın olduğu atmosferde cuma günü Kocatepe Camiinde cenaze namazı eda edilecektir. Uluslararası katılım göz önünde bulundurularak gerekli tüm hazırlıklar yapılmıştır, yapılmaktadır. Yurt dışında taziye defterlerinin açılması ayrıca uluslararası katılım anlamında bazı mesajlar geldiği için bununla ilgili hazırlıklar yapıldı. Gerekli tedbirler alındı."

DEVLET TÖRENİ CUMA GÜNÜ KOCATEPE CAMİİ'NDE YAPILACAK
Ahmet Davutoğlu, cenaze töreni ile ilgili şu bilgileri verdi: "Normal uygulama 3 gündür. Cuma günü cenaze defnedilecek. Diğer Isparta'da yapılacak tören ve düzenlemeler ile ilgili aile ne karar verirse gerekli talimatlar verildi, tedbirler alınacak. Aile istişare yapacak, bize karar verecek. Ama devlet töreni için karar alınmıştır. Cuma namazı Kocatepe Camii'nde devlet protokolü ile birlikte kılınmış olacak."

KILIÇDAROĞLU'NDAN MESAJ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Kılıçdaroğlu’nun masajı şöyle: “9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatından derin üzüntü duydum. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Türk siyasi hayatımızın çok önemli ve değerli bir üyesini kaybettik. Türkiye siyasetinin 40 yılı aşkın bir dönemine damgasını vurmuş, kendine has üslubu, hoşgörüsü, azmi, demokrat kişiliği ile yeri doldurulamayacak bir devlet adamı idi. Ülkemizin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.”

ERDOĞAN'DAN MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkan Erdoğan’ın kısa mesajı şu şekilde: “Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Türk siyasi tarihinde derin izler bırakan, ülkemizin kalkınma sürecinde katkıları bulunan Süleyman Demirel, devlet ve siyaset adamı olarak siyasi tarihimizin önemli isimleri arasında yer almaktadır. Süleyman Demirel, üstlendiği görevler, gerçekleştirdiği hizmetler ve siyasetteki rolü ile aziz milletimiz tarafından gelecekte de yad edilecektir. Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Sayın Demirel’e rahmet diliyor; ailesine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı temenni ediyorum.”

BULDAN: YARGILANMADI

Mazbatasını almak için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Süleyman Demirel’in vefatıyla ilgili soruları cevapladı. Buldan, “Benim eşim faili meçhul bir cinayette katledildi, öldürüldü. Ve o dönem hazırlanan listede, onlar açısından öldürülmesi gereken bir liste hazırlanmıştı ve bu listenin başında benim eşim vardı. Listeyi Sayın Süleyman Demirel’in hazırladığı duyumunu almıştık. Özellikle Savaş Buldan’ın listenin başında olması gerektiğini ifade etmişti ve eşim öldürüldü. Bugün hesap vermeden gittiği için gerçekten üzgünüm. Süleyman Demirel, bir dönemin karanlık insanıydı aslında. Yargılanması, sorgulanması gerekiyordu. Cezalandırılması gerekiyordu ama hesap vermeden gittiği için, vefat ettiği için gerçekten üzgünüm.” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.