Header Ads

ABD Anayasa Mahkemesi Tüm Ülkede Eşcinsel Evliliklerine İzin Verdi

voanews

Amerika Anayasa Mahkemesi, tüm ülkede eşcinsel evliliklerine izin verdi. Başkan Barack Obama, Anayasa Mahkemesi’nin kararını “tüm Amerika için zafer” olarak ilan etti.

Dokuz üyeli Amerikan Anayasa Mahkemesi, 4’e karşı 5 üyenin kararıyla, aynı zamanda bazı eyaletlerin eşcinsel evliliklerini yasaklayan kararlarının da üzerinde yetki sahibi olduğunu ortaya koydu. Bu karara kadar Amerika’da yalnızca 36 eyaletle başkent Washington’da eşcinsel evlilikler serbestti.

Obama Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin kararının Amerika’daki aynı cins birlikteliklerin önündeki belirsizliği ortadan kaldırdığını söyledi. Obama kararın “tarihi” olduğunu açıkladı.

“İlerlemeler sıkça küçük adımlarla elde edilir, bazen de iki adım ileri atılır, bir adım geri” diye konuşan Obama, “Bazen de böyle günlerde yavaş, istikrarı adımlar, yıldırım hızıyla ödüllendirilir” diye sözlerine devam etti.

Obama tüm Amerika’nın alınan karardan gurur duyması gerektiğini belirtti.

Başkan Obama, Twitter üzerinden attığı mesajda da, “Bugün eşitlik mücadelemizde büyük bir adım atıldı, artık erkek kadın tüm eşcinseller herkes gibi evlenebilecek” dedi.Karar, yaklaşık 20 yıldır eşcinsel hakları ve evliliği konusunda Anayasa Mahkemesi nezdinde yürütülen çabanın bir sonucu.

Mahkeme adına kararı kaleme alan Yargıç Anthony Kennedy, eşcinsellere evlilik hakkı verilmemesinin büyük bir haksızlık olduğunu, bu hakkın tanınmamasının eşcinselleri küçük düşürücü ve ikinci sınıf muamele anlamı taşıdığını söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.