Header Ads

Abdullah Gül'den 'Kitap' Açıklaması: Yazılmasına Sıcak Bakmadığımı Ahmet Sever'e Aktarmıştım


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski danışmanı Ahmet Sever’in ‘Abdullah Gül ile 12 Yıl’ isimli kitabı hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “Bu kitabın hazırlığında herhangi bir yönlendirmem veya müdahalem söz konusu olmadığı gibi kitabın yazılmasına sıcak bakmadığımı Ahmet Sever'e aktarmıştım.” ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül’ün eski danışmanı Ahmet Sever’in ‘Abdullah Gül ile 12 Yıl’ kitabı çıkar çıkmaz büyük tartışmalara yol açmıştı. Gül, söz konusu kitapla ilgili yazılı açıklama yaparak ilk kez düşüncelerini paylaştı.

Gül’ün konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Daha önceki cumhurbaşkanlarının basın müşavirlerinin görevleri sonrası tecrübeleriyle ilgili kitaplar yazdırdıkları bilinmektedir. Uzun yıllar danışmanlığımı yapan Ahmet Sever de aynı şekilde kendisinin gözlemlerine tanıklıklarına ve çevresinden edindiği izlenimlere dayanan bir kitap yazmıştır.

Bu kitabın bazı çevreler tarafından farklı mecralara çekilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyim. Söz konusu kitabın benim tarafımdan yazdırıldığı, dikte ettirildiği, onaylandığı veya aynen görüşlerimi yansıttığı gibi yanlış bir algının kamuoyunda oluşturulması yönünde çaba harcayanlar bulunmaktadır.

Bu kitabın hazırlığında herhangi bir yönlendirmem veya müdahalem söz konusu olmadığı gibi kitabın yazılmasına sıcak bakmadığımı Ahmet Sever'e aktarmıştım. Kamuoyunun çok iyi bildiği gibi benim inançlarımda ve dünya görüşümde sansüre, baskıya yer yoktur. Kişilerin düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı en büyük hassasiyetlerimden birisidir.

Bunun bir gereği olarak danışmanım dahi olsa kitap yazması ya da yazmaması şeklinde bir telkinim olmaz. Bu sebeple hiç kimse bu kitaba farklı anlamlar yüklememeli, buradan farklı siyasi sonuçlar çıkarmamalıdır."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.