Header Ads

AİHM, 'Basın Açıklaması Davası'nda Türkiye'yi Mahkum Etti


Sputniknews

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim-Sen) Çorum Şubesi üyelerinin Valilik'ten izin almadan basın açıklaması yapmaları nedeniyle cezalandırılmalarını haksız bularak Türkiye'yi tazminata mahkum etti.

Sendikanın 25 üyesinin, 2008 yılında yaptığı başvuruyu karara bağlayan AİHM, Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) gösteri ve örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

Türkiye, karar gereği her bir başvuru sahibine bin 565 euro ve mahkeme masrafı olarak toplamda 850 euro ödeyecek.

Memur statüsüne sahip sendika üyeleri, Çorum'da 24 Mart 2008'de çalışma koşulları ile ilgili belediye binasına 100 metre uzaklıktaki bir alanda düzenledikleri basın toplantısı yüzünden para cezasına mahkum olmuştu.

Türkiye'deki mahkeme, Çorum Valiliği'ne daha önceden basın açıklaması ile ilgili haber verilmediği gerekçesiyle sendika üyelerine para cezası verilmesini kararlaştırmıştı. Yine Türkiye'deki mahkeme kararında, 2007 yılında çıkan valilik kararnamesiyle basına açıklama yapılacak yerlerin ve koşulların belirlendiği ifade edilerek, sendika üyelerine buna aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle para cezası verilmesinin uygun olduğu savunulmuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.