Header Ads

AİHM Cemevi Davasını Karar Vermek İçin İleri Bir Tarihe Erteledi


ajanslar

AİHM, dün cemevlerinin Türkiye’de resmen ibadethane olarak tanınması amacıyla Ankara aleyhine açılan davayı görüştü.

Tarafları dinleyen AİHM Büyük Dairesi, kararını ileri bir tarihte vermek üzere duruşmayı erteledi.

Duruşmada konuşan Cem Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Namık Sofuoğlu, mahkemeden taleplerini, “Cemevlerinin ibadethane statüsüne getirilmesi, din hizmetlerinin Alevi vatandaşlara da kamu hizmeti olarak verilmesi ve Alevi inancı önderlerinin de Diyanet’in özlük haklarından yararlanması” olarak sıraladı.

Sofuoğlu, “Osmanlı İmparatorluğu’nun büyük coğrafyasında bile 10 bin camii, mescit varken şimdi Türkiye’de 130 binden fazla camii ve mescit bulunuyor. Diyanet’te 180 bin kişi çalışıyor bütçeden yaklaşık 5 milyar 750 bin TL alıyor, diyanet kurumuna harcanıyor. Alevilere ise 1 TL harcanmıyor. Bizim davamız diyanete değil, başbakanlığa yönelik. Türkiye’de kasaba, köy ve şehirlerde yaklaşık 4 bin civarında Cemevi bulunuyor. Büyük kentlerde cemevi sayısı şu an bin 151″ dedi.

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan da Alevi dedelerini yetiştirebilecek bir tek okulun bulunmadığını, bunun Türkiye’ye yakışmayan bir ayrımcılık olduğunu söyledi.

Duruşmada Türk hükümeti adına konuşan avukat Hacı Ali Açıkgül ise Alevilere ait derneklerin ve bir araya gelinen yerlerin devamlılığında hiçbir sorun olmadığını ancak bu yerleri ibadethanelerden ayırmak gerektiğini savundu.

Hukukî olarak ibadethane statüsünün kilise, sinagog ve Müslümanlar için de camiler olduğunu dile getirdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.