Header Ads

'Ak Saray' Önünde Yapılmak İstenen ‘Toplu ve Piknikli’ Eyleme Koruma Engeli


Cihan

Başbakanlık hizmet binası olarak bilinen alanın Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararla Cumhurbaşkanlığı’na devredilmesi bir grup tarafından, Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto edilmek istendi. Saray önünde piknik yapıp, top oynamak isteyen grup, korumalar tarafından yaka paça uzaklaştırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, önceki gün olağanüstü toplanıp, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi içinde Başbakanlık hizmet binası olarak yapılan tartışmalı binanın oy çokluğuyla Cumhurbaşkanlığı'na devrine karar verdi.

Kararı ve 7 Haziran seçimlerinin ardından partiler arasındaki koalisyon görüşmelerini protesto etmek isteyen bir grup, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüdü. Grubun görülmesiyle Saray önünde hareketlilik başladı.

Eylemcilerin önü polis ve Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından kesildi.

Sarayın halka açık olduğunun kendilerine söylendiğini belirten grup, kapı girişinde piknik yapıp, top oynamak istediklerini iletti. Korumalar söz konusu gruba izin vermedi. Bunun üzerine grup yanlarında getirdikleri topu birbirlerine atıp oynamaya başladı. Bir görevli eylemcilerin elinden aldığı topu, diğer koruma arkadaşına attı.

Eylemcilerle, korumalar arasında uzun süre devam eden gerginlik yaşandı. Bir eylemcinin fotoğraf çekmesiyle sinirler iyice gerildi.

Gencin elindeki makineyi almaya çalışan bir koruma, basın dışında kimsenin çekim yapamayacağını söyledi. Eylemciler ve korumalar arasında zaman zaman ilginç diyaloglar yaşandı. Korumaların müdahalesiyle grup buradan uzaklaştırıldı.

Saray önünden ayrılan grup üyesi bir kişi, ‘Hükümet bile kurulmadı. Siz kimden emir alıp bizi uzaklaştırıyorsunuz’ şeklinde tepki gösterdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.