Header Ads

AKP'li Markar Esayan'a Kamp Armen Yalanlaması: 'İade Yok, Seçim Malzemesine Dönüştürme'


AKP İstanbul Milletvekili adayı Markar Esayan'ın Paros dergisinde yer alan açıklamalarına yalanlama geldi. Paros dergisi, iadesi sürecinde koordinasyonu üstlendiği belirtilen Esayan'ın, "Kamp Armen'in Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi'ne Vakfı'na iade edildiği" açıklamasını haberleştirdi. Bu habere Kamp Armen için mücadele yürütenlerden ve Ermenilerden tepki geldi.

Kamp Armen için yürütülen mücadeledeki öncü rolüyle bilinen Nor Zartonk inisiyatifinden yapılan açıklamada, Paros'un haberi yalanlandı ve Esayan da Kamp Armen'i seçim malzemesine dönüştürmekle eleştirildi.

 Nor Zartonk'un açıklaması şöyle:

"Ermeni yetimlerin hakkının sömürüsüne, siyasi ranta araç yalan haber! Kamp Armen direnişi devam ederken reklam amaçlı hazırlanmış bu haberin maksadını anlamakta zorluk çekiyoruz. Soruyoruz:

1- Yetimhane iade edildi diyorsunuz, vakfın üstüne geçirilmiş tapu nerede? Madem elinize geçti, tapuyu acilen yayınlayın.
2- Bu yalan haberi ve AKP reklamını yayınlamak için kaç para aldınız?
3- Böyle bir yalan haber yapıp gazetecilik mesleğine devam etmeyi hangi ahlaki normlarla içinize sindirebiliyorsunuz?

Paros yayınlanan yalan haberi tekzip etmelidir.

Markar Esayan, Tuzla Ermeni Yetimhanesi'ni, Kamp Armen'i seçim malzemesine dönüştürme çabasından vazgeçmelidir.

Direnişimiz 27 gündür zaten alandadır, Kamp Armen'dedir. Hangi siyasal yapıların yıkımı durdurduğunu, kimlerin bizimle direndiğini, kimlerin yıkım günü bile bile seyirci kaldığını ve sonrasında siyasal rant peşinde koştuğunu sadece biz değil, Kamp Armen'e gelen tüm ziyaretçilerimiz çok iyi bilmektedir.

Bu noktada süreci uzatıp kafaları karıştırmaktan başkaca bir katkısı olmamış Markar Esayan'ın açıklamaları Ermeni halkına yarar değil ancak zarar sağlayabilir. Bu tutumdan vazgeçerek kampın iadesi ve Ermeni halkı için çaba sarfetmesini bekliyoruz.

Bu soruları cevaplayamayan bir yayın kuruluşunun ve daha iade edilmeden yetim hakkından rant sağlamaya çalışan bir vekil adayının halkımızın vicdanında yeri yoktur."

İnisiyatif, 4 Haziran Perşembe saat 11'de Ermeni Kültür ve Dayanışma Derneği'nde bir basın açıklamasıyla son durumu anlatacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.