Header Ads

Ali İsmail'in Dövülme Görüntülerini Silen Polis ve Otelci Beraat Etti


Cihan

Eskişehir'de, Gezi Parkı olayları sırasında üniversiteli Ali İsmail Korkmaz'ın dövüldüğü sokağa bakan otele ait güvenlik kamerası görüntülerini sildirmekten 5’er yıl hapis cezasıyla yargılanan polis memuru Hüseyin Engin ile bu talimatı uyarak şalteri kaparak görüntülerin silinmesine yol açtığı ileri sürülen otel sahibi Erdoğan Gözseçen beraat etti.

Delillerin yok edildiğine ilişkin ses kaydı TÜBİTAK tarafından ortaya çıkarılmıştı. Ancak, mahkeme bugün görülen son duruşmada her iki tutuksuz sanık için beraat kararı verdi, gerekçe olarak ise delil yetersizliğini gösterdi. Polis Engin, aynı sokakta Doğukan Bilir adlı gencin dövülmesine ilişkin davada da yargılanmış, beraat etmişti.

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri sırasında 19 yaşındaki üniversiteli Ali İsmail Korkmaz, Sanayi Sokak’ta bir grup polis ve sivil tarafından dövüldü. Korkmaz, daha sonra kaldırıldığı hastanede 34 gün sonra hayatını kaybetti. Ardından şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde Korkmaz’ın dövüldüğü sokağa bakan Beşik Otel’e ait güvenlik kamerası kaydında 20 dakikalık ‘kayıp görüntü’ tespit edildi. Korkmaz’ı dövdüğü için yargılanan polislerden Hüseyin Engin’in, kayıt kapanmadan önce otele girdiği, ardından dayak görüntülerini sildirdiği iddia edildi. Bunun üzerine otelin güvenlik kamerası görüntüleri, incelenmek üzere TÜBİTAK’a gönderildi.

TÜBİTAK’ın yaptığı incelemede, polis Engin’in otel sahibi Gözseçen’le konuştuğu ortaya çıktı. Söz konusu konuşmalarda, otel sahibinden Engin’in kameranın kapatılmasını, geriye dönük görüntülerin de silinmesini istediği belirlendi. Olay gününe ait saat 00.16:31’deki konuşmalarda, polis Engin'in otel sahibi Gözseçen’e, “Kameraları kapatın, hatta geri dönük de silin, 10 dakika öncesine gelin.” talimat verdiği tespit edildi. Ses kaydı üzerine polis Engin ile emri uyan otel sahibi Gözseçen hakkında ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ iddiasıyla 6 aydan 5 yıla kadar hapis istemiyle Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Sanıklar Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün son kez hakim karşısına çıktı. Tutuksuz sanıklar, haklarındaki iddiaları kabul etmedi. Mahkeme, her iki sanığın beraatine karar verdi. Mahkeme beraat kararında, delil yetersizliğini gerekçe gösterdi. Mahkeme, kararında, “ Suç delillerinin yok edildiği hususunda her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı bulunmadığından ve bu olayın oluş şeklinin yasa maddesinde ön görülen suçun maddi unsurlarını taşıdığının her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı deliller ile saptamadığından ve bu şekilde sanıkların atılı suçu işlemedikleri anlaşıldığından, ayrı ayrı beraatlerine...” ifadesine yer verildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.