Header Ads

AOÇ Davası: 'Atatürk'ün Vasiyeti İhlal Edildi' Gerekçesiyle Açılan Davaya Herkes Müdahil Olabilecek


cha

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı beş meslek odası ile Ankara Barosu’nun Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Ankapark gibi projelerin Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetinin ve şartlı bağışının ihlal edilerek yapıldığı gerekçesiyle açtığı davada önemli bir gelişme yaşandı. Davaya bakan Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, tüm müdahillik taleplerini kabul etti. Duruşma sonrası açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Tüm Türkiye AOÇ'de Atatürk'ün vasiyeti ve şartlı bağışı ihlal davasına artık müdahil olabilir, herkes vasiyetin mirasçısıdır.” dedi.

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve Ankara Barosu’nun açtığı, 26. Asliye Hukuk Mahkemesi önemli bir karar aldı. Davaya gelen tüm müdahillik talepleri kabul edildi. Duruşma sonrası Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan meslek örgütleri, tüm Türkiye’nin davaya müdahillik başvurusunda bulunabileceğini kaydetti.

TALEBİN KABUL EDİLMESİ, MİRAS HAKKI OLDUĞUNU GÖSTERİR

Adliye önünde açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bugün tüm müdahillikler kabul edildi. Müdahilliklerin kabul edilmesi önemlidir, çünkü Atatürk Orman Çiftliği alanları Atatürk’ün şartlı bağışı ile birlikte tüm Türkiye halklarına emanet edilmiştir. Müdahillik taleplerinin kabul edilmesi, vasiyetle birlikte burada bir miras hakkının olduğunun göstergesidir. Herkesi müdahil olmaya davet ediyoruz. Bu davada vasiyet ve şartlı bağış ihlal edilerek yapılan Kaçak Saray davanın en önemli talanlarından birisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

SARAY, TAHLİYE EDİLMELİDİR

Candan, seçim sonuçları ile birlikte Saray tartışmalarını hatırlatarak, iktidar ortağı olması muhtemel partilere de çağrıda bulunarak, şöyle devam etti: “Kaçak saray tahliye edilmelidir. Bugün seçim kazanmış olan ve halkın yüzde 60'ını temsil eden partilerin, Kaçak Saray’a gitmeme ve meşrulaştırmama yaklaşımlarını destekliyoruz. Siyasi parti liderlerinin Kaçak saraya gitmeyeceklerine dair yaptıkları açıklamları doğru buluyoruz. Bu yaklaşım Kaçak Sarayın hukuksuz olduğunu, kaçak olduğunu, meşru olmadığını, Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün Çankaya Köşkü olduğunun kamuoyu nezdinde de kabul etmektir.”

AOÇ DAVASI TÜM TÜRKİYE’NİN DAVASIDIR

Müdahillik talepleri kabul edilen Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Erkin Erkete, şunları kaydetti: “Kimya Mühendisleri Odası’nın müdahillik talebi de kabul edilmiştir. Bu nedenle artık Kimya Mühendisleri de davanın tarafıdır. Kaçak Saray’ın hukuken Kaçak olduğu zaten tespit edilmişti. Kaçak saray sakininin Cuma günü olduğu kadar sarayında rahat olmadığını hepimiz biliyoruz. AOÇ davası tüm Türkiye’nin davasıdır.”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör ise Atatürk Orman Çiftliği alanlarında 'talanın' duracağına inandıklarını ifade etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.