Header Ads

Artvin'de Maden Protestosu: Çevrecilerle Jandarma Karşı Karşıya Geldi


cumhuriyet /cihan

Artvin şehir merkezinin hemen üst tarafından bulunan Cerattepe’de bakır ve altın madeni çıkarmak isteyen Mehmet Cengiz’e ait maden şirketi için ormanlık alanın kesilmek istenmesi kentte gerilimi tırmandırdı. Çevrecilerin eylemine karşı bölgeye jandarma ekipleri gönderildi.

Gerilim şu dakikalarda sürüyor.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan,“Bir kişinin ısrarı halkla askeri karşı karşıya getirdi” dedi.

Bölgede madencilik yapılamayacağı yönünde Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen karar olduğunu anımsatan Bayraktutan, “Buna rağmen emir büyük yerden gelmiş. Orman Bölge Müdürlüğü’ne talimat verilmiş, kesme işlemi başlatıyorlar. Halk askerle karşı karşıya geldi. Sanki Suriye’ye müdahale eder gibi bütün askeri bölgeye yığdılar” diye konuştu.

CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt da, mahkeme kararlarının uygulanmadığını belirterek, “Burada tamamen bürokrasi hukuka aykırı uygulama yapıyor. Mahkeme kararını yok hükümende sayıyor. Artvin Valisi Kemal Cirit bizzat böyle söylüyor. Şu anda yaklaşık 1500 kişi burada toplandı, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar askerle karşı karşıya geldi” dedi.

Maden şirketinin konteynırları yüklü olan kamyonlara geçit vermeyen çevreciler, yolu trafiğe kapattı. Bölgeye gelen jandarma ekiplerinin de çalışmaları, çevrecilerin yolu açması için iknaya yetmedi. Sabah erken saatlerden itibaren yaylada nöbet tutan çevreciler maden şirketi ve jandarma ekiplerine tulum eşliğinde horon oynayarak geçit vermedi.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim kurulu adına açıklama yapan Avukat Beddrettin Kalın, "Bugün Cerattepe ve Kafkasör’de yaşam haklarımızı savunuyoruz, biz her basın açıklamamamızda söylemiştik, biz dağlardayız, bekliyoruz. Bir mahkeme kararına dayanıyoruz, bir ÇED raporu almışız, bu rapor için dava açılmış, bu davayı kazanmışız. Davayı kazandıktan sonra ilgili şirketler bunu temyiz etmişler, Danıştay’a gitmiş, yürütmeyi durdurma talepli olarak temiz etmişler. Danıştay bunların taleplerini de reddetmiş." dedi. Aldıkları raporun Artvin'de madencilik yapılamayacağını söylediğini belirten Kalın, "Raporda Artvin halkı ve korunacak alanlar kalacaksa bu alanda madencilik yapılamaz, ikisi bir arada olamaz diyor." açıklamasında bulundu.

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan da 25 yıldır Artvin halkı doğasını koruma nöbeti tuttuklarını ifade ederek şöyle konuştu: "Yasal hiçbir şeyleri yok, yasadışı yollarla buraya çıkmak istiyorlar. Biz 24 saat nöbetteyiz, şirketin buraya çıkmak istediğini duyunca Artvin halkının büyük bölümü buraya çıktı. Artvin halkı olarak yasal hakkımızı kullanıyoruz, savunma hakkımızı kullanıyoruz çünkü yaşan alanımızı koruyoruz.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.